Tenk IS
Novi i perspektivni obrasci teške tehnike, koji su se proizvodili u SSSR-u u vreme drugog svetskog rata, odmah su ispoljili sve svoje prednosti i nedostatke u toku bojeve primene. Upravo takvu sudbinu imao je teški tenk IS (Josif Staljin). Projektovali su i proizveli prvi obrazac u vanredno kratkom roku, u maju 1942. godine on je stigao na fabričko testiranje. Masa tenka iznosila je preko 30 tona. Naoružanje — 76-milimetarski top i parni mitraljez. Debljina oklopa dostigao je 120 milimetara za trup, a za kupolu 85 milimetara. Motor je omogućavao da se postigne brzina od 55 kilometara na sat. Elementi transportnog dela, uključujući gusenicu, uzeti su sa srednjeg tenka T-34, a točkići su uzeti od teškog tenka KV (Klim Vorošilov). Najneposredniji uticaj na tempo proizvodnje ovih vozila izvršila je pojava na sovjetsko-nemačkom frontu na jesen i u zimu 1942-43. godine nemačkih teških tenkova Tigar. Upravo protiv njih je i trebalo da se bore sovjetski IS-ovi. Ipak, postojala je i druga, ništa manje efikasna primena ovih teških vozila. Ona su se aktivno koristila za juriše na utvrđene gradove kao što su Budimpešta, Bukurešt, Berlin. Taktika dejstava u takvim uslovima predviđala je tenkove u jurišnim grupama od jednog-dva vozila u pratnji pešadije. U slučaju slabog otpora tenkovi su se sa ukrcanim na njih jurišnim grupama u punoj brzii probijali duž ulica i skverova, trgova, parkova, gde je mogla da se zauzme kružna odbrana. Ukoliko je postojala jaka vatra, borci jurišnih grupa su išli kao pešadija, a tenkovi su vodili unakrsnu vatru duž ulica, pokrivajući napredovanje pešadije. U slučaju kontranapada tenkova ili jurišnih oruđa, IS su prenosili na njih težinu svoje vatre, braneći na taj način svoju pešadiju. Ako su bile pronađene barikade, rovovi, IS-2 ih je rušio svojom vatrom, ili je osiguravao vatreno pokriće inžinjerskim odredima, koji su likvidirali prepreku. Posebnu pažnju tenkisti i samohodna oruđa su poklanjali manevru čak u težim uslovima gradske borbe, delujući po principu ”izašao iz zaklona, pucao, vratio se u zaklon”. Posle rata IS su bili modernizovani i nalazili su se u naoružanju Sovjetske i Ruske armije do 1995. godine. Teški tenkovi IS isporučivani su u niz zemalja i učestvovali su u nekim posleratnim oružanim konfliktima. Po nekim podacima upravo ova vozila se do danas koriste na Kubi kao pokretna oruđa obalske straže.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.