''Dezertek'': Plan da Sahara snabdijeva Evropu energijom
"Koncept `Dezertek` spaja najbolje svjetske lokacije za korišćenje sunčeve energije, a to su pustinje, i najbolju svjetsku tehnologiju najrazvijenijih zemalja svijeta", kaže Gerhard Kniz, suosnivač Fondacije "Dezertek" i tvorac ideje o proizvodnji struje u pustinji za udaljene potrošače.
"Razvijene i pustinjske zemlje mogu da sarađuju na više nivoa u proizvodnji čiste energije i da proizvedu stotinu puta više struje nego što čovječanstvu treba", kaže Kniz.
Sunce u Sahari sija mnogo jače nego u Evropi i zato su solarne elektrane u sjevernoj Africi znatno efikasnije od onih u centralnoj Evropi.
Nije riječ samo o solarnim ćelijama, već i o solarno-termičkim elektranama koje, uz pomoć velikih ogledala, zagrijavaju vodu i pretvaraju je u paru koja zatim pokreće turbine za proizvodnju struje.
"To je prednost koja omogućava da se solarna energija, prikupljena tokom dana, sačuva i tokom noći. Dakle, solarna energija može da se isporučuje bilo kada" - objašnjava Kniz.
Od pustinjske struje neće profitirati samo Evropa koja ulaže, već i sjeverna Afrika odnosno Maroko, Egipat i Tunis, gdje bi trebalo da se otvore nova radna mjesta - nada se ovaj solarni pionir.
"Imamo tehnologiju, ali ne i mogućnosti. Oni imaju mogućnosti, ali ne i tehnologiju. Ako uspijemo da dvije države okupimo oko zajedničkog projekta, dobićemo i energiju i razvoj sjeverne Afrike i zaštitu klime" - ističe Kniz.
Postoji, međutim, strah kod potencijalnih sjevernoafričkih partnera da Evropa u stvarnosti nije zainteresovana za ravnopravno partnerstvo, već samo za struju, i to što je moguće jeftiniju.
"Istorija nas uči da Evropa dobija ono što želi bez obzira na ta da li to ljudi hoće ili ne" - kaže Abdelaziz Benouna, bivši generalni sekretar marokanskog Centra za istraživanje i tehnologiju i dodaje:
"Pitanje je da li Evropa ide u pravcu partnerstva i saradnje? To bi moglo da dovede do sinergije o kojoj sanjamo. Nadam se da će to biti i prihvaćeno. Mi moramo tako, nemamo drugog izbora".
U "Dezerteku" sumnjaju i u Evropu. Neki sugerišu da bi sa projektom trebalo sačekati dok se politička situacija na nemirnom sjeveru Afrike ne smiri. Ali Gerhard Kniz je drugačijeg mišljenja.
"Sa političkim promjenama u sjevernoafričkim zemljama mogao bi da se napravi veliki korak naprijed. Prethodne vlade bile su, prije svega, zainteresovane da osiguraju svoj položaj i zadrže moć, a nove moraju da se pobrinu za to da ljudima obezbijede razumne životne uslove, i to otvaranjem novih radnih mjesta" - objašnjava on.
Još se ne zna ko će i koliko morati da izdvoji za pustinjske elektrane. Prvi korak najavljuje EU - 30 miliona evra investicija za pilot-projekte, za sada, u Egiptu i Maroku - navodi "Dojče vele".
- Izvor
- Frontal.RS
- / www.frontal.RS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »