Ugroženo „Restartovanje“
Vašington dovodi u opasnost važno postignuće „restartovanja“ odnosa s Moskvom. Ako SAD i NATO budu razvijali evropski sistem protivraketne odbrane (EvroPRO) ne uzimajući u obzir mišljenje Rusije, ona ima pravo da istupi iz Sporazuma o ograničavanju strateškog napadačkog naoružanja. Ovo je izjavio zamenik ministra inostranih poslova Rusije Sergej Rjabkov, govoreći u Državnoj dumi, gde su razmatrane perspektive stvaranja EvroPRO. Za otklanjanja bojazni Rusije u vezi s planovima SAD i NATO u oblasti protivraketne odbrane nisu potrebne političke izjave, već pravni temelj, dodao je ruski diplomata.
Zabrinutost Moskve je jasna. Sergej Rjabkov je podsetio da je sasvim nedavno postignut dogovor između Vašingtona i Bukurešta o početku lociranja nadzemnih mobilnih kompleksa raketa-lovaca u Rumuniji. U vezi s tim zamenik šefa ruske diplomatije je izrazio žaljenje što Moskva nailazi na politiku „počinjenih činjenica“ od strane Zapada, koja ostavlja sve manje mogućnosti za uzimanje u obzir njenog mišljenja o izgradnji EvroPRO. Zbog toga Rusiju ne zadovoljavaju obećanja samo na rečima, ona zahteva pravne garancije, istakao je Sergej Rjabkov.
Akumulacija PRO, koja će na kraju prestavljati pretnju po bezbednost Rusije može se smatrati izuzetnom okolnošću za istupanje Rusije iz Sporazuma o SNO. Smatramo da Rusija i SAD treba da zaključe pravno obavezujuće dogovore u kojima bi bili zabeleženi principi i okviri međusobne saradnje u protivraketnom smeru. To će stvoriti osnovu za izradu i realizaciju projekata saradnje na obostranu korist u vojnoj, industrijskoj i naučno-tehničkoj oblasti, a takođe će omogućiti da se organizuje efikasan.
U međuvremenu SAD i dalje sprovode program za stvaranje trećeg pozicionog rejona PRO u Evropi u okviru NATO. Pretpostavlja se da će to obezbediti zaštitu zemalja alijanse od eventualne raketne pretnje iz pravca Bliskog i Srednjeg Istoka. Međutim, u Moskvi se više puta isticalo da ovaj sistem predstavlja potencijalnu pretnju po ruske interese. Da bi se isključio takav razvoj događaja na samitu Saveta Rusija-NATO u Lisabonu u novembru 2010. godine predsednik Dmitrij Medvedev je predložio da se EvroPRO stvara uz učešće Rusije. U skladu sa sektoralnim pristupom Rusija će štiti svoju teritoriju, a NATO svoju. Rad dva sistema će koordinirati specijalni centar za upravljanje. Međutim, SAD i NATO se zalažu protiv ove ideje. Treba istaći da izjave mnogih zapadnih stručnjaka i političara, nažalost pokazuju da mišljenje iz vremena hladnog rata još uvek nije prevaziđeno, bez obzira na sve razgovore o „restartovanju“, smatra prvi potpredsednik Akademije za probleme bezbednosti, odbrane i pravnog poretka Viktor Jesin.
Koliko se meni čini, glavni faktor koji ne dozvoljava da se približe pristupi Rusije i SAD, i zemalja učesnica NATO u celini, u odnosu na principe izgradnju i koncepciju stvaranja EvroPRO, jeste nedostatak međusobnog poverenja, koji se, nažalost, sačuvao iz vremena haldnog rata. To je jedan od glavnih problema i ako on ne bude prevladan, neće biti moguće izgraditi zajedničku protivraketnu zaštitu Evrope.
Ujedno, stalni prestavnik Rusije pri NATO Dmitrij Rogozin je uveren da Moskva ima mogućnosti da izdejstvuje da se arhitektura EvroPRO gradi uz uzimanje u obzir ruskih interesa. Danas istorija daje šansu da se svet učini bezbednijim.
Ako se ne bavimo „plašenjem“ stvaranje PRO u Evropi je nemoguće bez Rusije. Makar zbog jednog prostog razloga: zamislite da uočimo start raketa na teritoriji evropskih zemalja. Nemamo vremena da održavamo konferencije za novinare, da zovemo NATO i Vašington i da se raspitujemo: da li su to rakete ili protivraketni sistemi i zbog čega su masovno startovali. Naš sistem za rano upozoravanje će reagovati na ovu činjenicu kao na raketni napad sa svim posledicama, koje iz toga proističu. Više puta sam to objašnjavao našim kolegama u Briselu. Samo ovaj argument diktira potrebu za korelacijom između sistema Rusije i NATO. Stoga je jednostavno glupo i neodgovorno praviti se da se ništa ne dešava i da ne postoji Rusija sa svojim nuklearnim potencijalom.
Što se tiče pravnih garancija za uklanjanje bojazni Rusije u vezi s planovima SAD i NATO u oblasti PRO, teško da će one biti date. Šef Pentagona Robert Gejts je u vezi s ovim čak izrazio žaljenje zbog toga što takve garancije teško da će proći na kongresu. I umesto toga je ponudio Rusiji izvesne „političke garancije“. Zapad lako daje garancije ove vrste. Na primer, za vreme raspuštanja Organizacije Varšavskog sporazuma Severoatlantska alijansa je obećala da neće širiti blok na Istok. Ovo obećanje je uskoro zaboravljeno. I teško da će Moskvu zadovoljiti još jedna u nizu „političkih garancija“. Ipak, bez obzira na sve, pregovori s Rusijom o stvaranju EvroPRO se nastavljaju. Očigledno, ova tema će biti glavna na pregovorima između predsednika Rusije i SAD Dmitrija Medvedeva i Baraka Obame u okviru samita G8, koji će biti održan krajem maja u francuskom Dovilu.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.