13.05.2011. god.
U zakonodavnim i izvršnim organima vlasti u opštinama dobojskog regiona učestvuje manje od 20 odsto žena, što nije u duhu Konvencije UN o ukidanju svih oblika diskriminacije žena i Zakona o ravnopravnosti polova u BiH - izjavila je Srni direktorka Udruženja građana "Budućnost" iz Modriče Gordana Vidović.
"Na takvo stanje ukazuju u prethodne dvije godine prikupljeni podaci o rodnoj ravnopravnosti učešća žena i muškaraca u društveno-političkom i javnom životu u opštinama dobojskog regiona", rekla je Vidovićeva, koja se više godina bavi prevencijom nasilja u porodici i jačanjem uloge žene u društvu.
Ona smatra da je jedan od bitnih razloga te nedovoljne zastupljenosti žena u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti i javnom životu u opštinama dobojskog regiona, to što u nekim opštinama nema Komisije za ravnopravnost polova, a gdje postoje nisu dovoljno upoznate o svojim zadacima, posebno o sistemu izvještavanja Džender centra Vlade RS i nadležne opštinske institucije o stanju i prikupljenim podacima.
Vidovićeva je podsjetila na Konvenciju UN i na Zakon o ravnopravnosti polova u BiH kojima se uređuje, promoviše i štiti ravnopravnost polova i garantuju jednake mogućnosti učešća svim građanima, kako u javnoj, tako i u privatnoj sferi društva, a čime se sprečava direktna i indirektna diskriminacija zasnovana na polu.
Prema potpisanoj Konvenciji UN, BiH je obavezna da periodično izvještava Komitet o ispunjavanju obaveza iz ove Konvencije na cjelokupnom prostoru BiH na osnovu kojeg Komitet daje zaključne komentare i preporuke po kojima je BiH kao potpisnica dužna postupati i Komitet izvijestiti o preduzetim mjerama, kao i rezultatima tih mjera.
Osim Konvencije UN i Zakona o ravnopravnosti polova u BiH, po osnovu članstva u međunarodnim tijelima, BiH je obavezana da poštuje i niz drugih dokumenata, rezolucija, smjernica i preporuka UN-a i Savjeta Evrope, Evropske unije i OEBS-a koji se odnose na principe ravnopravnosti polova, a koje mora ispuniti u procesima evropskih integracija.
Cijeneći sve te međunarodne i domaće pravne akte, ravnopravnost polova u BiH i RS treba da bude integralni dio ljudskih prava i fundamentalni kriterijum demokratije, a to znači ravnopravnu vidljivost, osnaživanje, odgovornost i ravnoptavno učešće žena u svim sferama javnog i privatnog života.
Gordana Vidović je podsjetila na izvještaj Džender centra Vlade RS o ravnopravnosti polova u RS od 2006. do 2010. godine, u kojem se navodi da se na mjesta našelnika lokalnih organa vlasti kandiduje prosječno sedam odsto žena, a bira pet odsto, dok među odbornicima nije ispunjen minimalni zakonski standard od 40 odsto, jer se kandiduje 36 odsto žena, a izabere samo 16 odsto.
U zaključku tog izvještaja Džender centra Vlade RS navodi se činjenica da je takvo stanje nedovoljno za bilo kakav uticaj žena na donošenje odluka u lokalnim zajednicama, gdje se rješavaju bitna pitanja od značaja za lokalno stanovništvo, ne samo za žene, već i za muškarce, kako u javnom, tako i u političkom životu.
"Zbog svega toga veoma je bitno da se Komisije, kao i Skupštine opština, mnogo više uključe u aktivnosti ispunjavanja Zakona o ravnopravnosti polova, posebno u vezi pitanja nasilja u porodici i školovanja ženske djece, kao i položaju žena na svom opštinskom području po svim međunarodnim i domaćim pravnim obavezama", poručila je Vidovićeva.
Prema Zakonu o teritorijalnoj organizaciji RS, dobojskoj regiji pripadaju opštine Brod, Vukosavlje, Derventa, Doboj, Modriča, Pelagićevo, Petrovo, Teslić i Šamac.