BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

U potrazi za prvim sportskim milijarderom

U potrazi za prvim sportskim milijarderom
02.09.2007. god.

Prve prave globalne sportske marke od svog imena stvorili su teniseri Peri i Lakosta. Tek je pojavom (1984) košarkaša Majkla Džordana (u penziju otišao sa više od 400.000.000 dolara) došlo do novog ciklusa u modelovanju nečega što bi imalo radni naziv „mašine za pravljenje para”. Veliki asovi poput legendarnog boksera Muhameda Alija ili ništa manje poznatog fudbalera Pelea i danas su zaštitni znaci svetskog sportskog pokreta, ali njihove zarade ni približno nisu u korelaciji sa onim što kao ličnosti predstavljaju za stotine miliona ljudi.

Kako se primicao kraj dvadesetog veka oblikovala se i definicija sportiste – da bi bili uspešni u zarađivanju novca morali su da steknu i status zvezda i da budu popularni u celom svetu.

Eksplozija plata dogodila se u periodu od 1988. do 1998. godine.

„Medžik” Džonson, najbolje plaćeni NBA košarkaš 1988. od ugovora je imao tri miliona dolara. Deceniju kasnije Šakil O Nil je primio 17.140.000 što je povećanje od 472 odsto.

U bezbolu napredak iznosio 370 odsto (Ozi Smit 2.340.000 – Pedro Martinez 11.000.000), u američkom fudbalu 200 odsto (Džon Elvej 1.960.000 – Troj Ajkman 5.870.000) a u hokeju rekordnih 1.051 odsto (Vejn Grecki 900.000 – Jaromir Jagr 10.360.000).

Na razmeđu dva milenijuma tamnoputi (otac afro-amerikanac, majka Tajlanđanka) igrač golfa Tajger Vuds najavio je svoj streloviti dolarski uspon- on je već četvrtu godinu uzastopno najbolje plaćeni sportista sveta.

U periodu jun 2006-jun 2007. prvi je od svih „neposrednih proizvođača” uspeo da probije magičnu granicu od sto miliona dolara (112.941.827).

Ono što je Vudsa toliko odvojilo od pratilaca je vrednovanje u jednoj drugoj kategoriji, koju bi smo mi preveli kao „uticaj na globalnu populaciju”.

Ima puno elemenata od kojih se ova lista pravi. Navešćemo neke od najvažnijih pokazatelja: pojavljivanje imena na „Guglu”, najmoćnijem planetarnom web pretraživaču, broj naslovnih strana najuticajnijih pisanih medija, gostovanje u televizijskim emisijama, itd.

U SAD Vuds je među poznatim ličnostima plasiran odmah iza glumca Toma Kruiza i tv-zvezde Opre Vinfri.

Magičnu cifru od milijardu dolara, po najvećim svetskim kladionicama, Vuds bi mogao da probije već 2011. To i nije nemoguće ako se zna da povrh svega za egizibicione mečeve traži honorar ne manji od tri miliona dolara.

Jedini koliko, toliko Vudsovi pratioci su fudbaler Dejvid Bekam (do sada zaradio više od 200.000.000 dolara, sa američkim klubom Galaksi potpisao petogodišnji ugovor „težak” 250.000.000 dolara) i NBA košarkaš Lebron Džejms koji je oborio sve novčane rekorde i pre nego što je prvi put probacio loptu kroz obruč na zvaničnoj NBA utakmici.

Džejms (30.decembra će napuniti 23 godine), osim budućnosti, nije posedovao ništa drugo, ali su ga reklamni stručnjaci proglasili za novu mamipara ikonu, pa je „Najki” dobrano odrešio kesu – 90.000.000 „zelenih novčanica” za sedam godina jeste najveći ugovor u istoriji isplaćen za nekog početnika.

Kad je tu pala zastavica, „Kralj Džejms” (nadimak) je mogao da bira kojim će se sve carstvima privoleti. Globalna pokretna traka „e-pe-pea” je redom beležila: „Koka-kola” (16.000.000), „Džusi Bateris” (8.000.000), „Aper Dek” (6.000.000)...

Tokovi globalnog kapitala stvorili su paradoks – nikada u istoriji modernog sporta ženama nije medijski poklanjana veća pažnja, ali i nikada kao u poslednjoj deceniji nije bila izraženija nejednakost u zaradama sa muškarcima.

Da se teniserka Marija Šarapova i igračica golfa Mišel Vi, nisu plasirale na Forbsovu listu, žena ne bi bilo među 100 najbolje plaćenih sportista planete.

Paradoksi savremenog sporta još su izraženiji kada se u drugi plan stave primanja teniserki i igračica golfa.

Bazični sportovi poput gimnastike i atletika, donekle i klizanje na ledu, jesu sportovi u kojima su takmičarke bolje novčano vrednovane od muškaraca. Ipak, trenutni maksimalni dobitak, bez obzira na slavu i rezultate, ne prelazi pet miliona dolara. Na toliko ili nešto manje novca mogu da računaju i malobrojne plivačice, ali su neprikosnoveni dolarski kraljevi bazena su muškarci.

Kao i svuda i u sportu postoje presedani. Ana Kurnjikova je ušla u istoriju biznisa ostvarivši uspeh – bez uspeha.

Prelepa Ruskinja će verovatno ostati izuzetak koji potvrđuje pravilo, jer je teško poverovati da će dobitna „modla” proraditi dva puta na isti način.

Iako nikada u karijeri nije slavila na nekom turniru u pojedinačnoj konkurenciji, u penziju je otišla sa 100.000.000 evra na računu.



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »