SAD i Kina traže formulu sloge
SAD i Kina traže formulu sloge u kontekstu političkih protivrečnosti i finansijskih sporova koji su se među njima zaoštrili. U Vašingtonu u ponedeljak započela je nova runda strateškog i ekonomskog dijaloga.
To je drugi po važnosti mehanizam izgradnje partnerskih odnosa posle sastanaka na vrhu. Ovog puta strane prvi put u datom formatu razmeniće mišljenja po pitanjima bezbednosti. SAD na pregovorima predtavlja jedan od teškaša – državni sekretar Hilari Klinton. Samim tim Vašington stavlja do znanja da namerava da izvrši žestok pritisak na Peking. SAD su krajnje zabrinute razradom lovaca pete genracije i izgradnjom nosača aviona u Kini. Osim toga, Pentagon je pronašao povećanu aktivnost Kine i kosmosu. On ne isključuje da Kina ne samo da stvara štit, već radi na elektronskom oružju koje može da izbacuje iz stroja američke rakete i vojne satelite.
Kina ima svoja pitanja prema SAD. Pre pola godine ona je zamrzla vojne veze sa Pentagonom. Ranije je Peking protestovao protiv prodaje oružja Tajvanu, što su činili Amerikanci. Vojna saradnja SAD i Tajvana izaziva oštre proteste Pakinga, govori ekspert Instituta za Daleki Istok RAN Aleksandar Larin.
Za Kinu tajvanski problem služi kao sredstvo pritiska na SAD. Peking stalno govori da je on glavni problem u razvoju odnosa sa Vašingtonom. Na sličan način problem ljudskih prava služi sa SAD kao ista takva poluga pritiska. To nervira Peking, ali ne ometa parntere da razvijaju svoje odnose. Da, oni su prilično napeti, složeni, ali ne zbog neslaganja oko ljudskih prava.
Kina je druga ekonomija sveta posle SAD. Ona je kupila američke obveznice na 2 biliona dolara. Pri tome SAD stoji na ivici finansijskog kraha – deficit iznosi 14 biliona dolara. Ako Kina istakne za naplatu dužničke obveznice vlade SAD, Federalni rezevni sistem ništa neće drugo moći da uradi osim da uključi mašinu za štampanje novca. A to može da se pretvori u globalni finansijski kolaps. Vašington sa svoje strane traži od Pekinga da revalvira juan, kako bi na razlici kursa prema dolaru smanjio deficit svog trgovinskog bilansa. Po mišljenju eksperta Instituta za Daleki istok RAN Jurija Galinoviča, to su ključne teme pregovora u Vašingtonu.
Oni će se potruditi da postignu dogovor i u ovoj i u drugim sferama. Naći granice gde ni jedna strana ne dotiče suštinske interese druge. Što je nemoguće rešiti, odložiće za kasnije, izbegavajući sukobe.
Vojna operacija snaga koalicije u Libiji, likvidiranje Osame bin Ladena od strane američkih specijalaca u Pakistanu bez prethodnog obaveštavanja Islamabada još više je zamrsila klupko kinesko-američkih protivrečnosti. Peking se kategorički protivi vojnom rešavanju libijskog problema i lovu Zapada na Moamera Gadafija. Ove teme, nesumnjivo, kineski predstavnici će pokrenuti na pregovorima u Vašingtonu.
- Izvor
- Golos Rossii/ vostok.rs
- Povezane teme
- SAD
- Kina
- odnosi
- geopolitika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.