BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tumor mediterana rak turizma

Tumor mediterana rak turizma
02.09.2007. god.

U kotorskom Institutu za biologiju mora očekuju da će tokom ove jeseni uspjeti da mapiraju sve lokacije koje je nastanila alga Kaulerpa racemoza, poznatija kao " tumor Mediterana". Na crnogorskom primorju do sada je otkriveno ukupno osam ovakvih lokacija.
Osim već poznatih lokacija na Tunji kod Budve, između izletišta Žanjic i Mirište, na Luštici, zatim uvali Veslo, ove godine otkrivena su i dva manja nalazišta na rtu Kočište, u uvali Žukovica i na Zavali kod Budve.
U Institutu tvrde da je riječ o malim naseljima koja se prostiru od naekoliko metara do nekoliko desetina metara kvadratnih, pa se trenutno vrši istraživanje ovih novootkrivenih naseobina algi, jednako kao i okolnih terena.
Istraživanje okolnih terena, vrši se zbog činjenice da Kaulerpa racemoza raste na takav način što ima jedno matično naselje i okolna, nešto manja, tzv. satelitska.
Na Institutu je da do jeseni utvrdi da li novootkrivena naselja spadaju u grupu matičnih ili satelitskih naseobina ove opasne alge.
Zaposleni u ovoj ustanovi, u stalnom su kontaktu sa ronilačkim klubovima, ribarima i jedriličarima, sa kojima razmjenjuju informacije ali i upozorenja da moraju voditi računa o sidrima, mrežama i ronilačkoj opremi, kada izlaze iz područja "zaraženih " algom, budući da se ova lako prenosi na druga područja.
Iako mnogobrojne ekipe naučnika širom svijeta rade na problemu trajnog iskorjenjivanja pomenute alge, do sada, nažalost, nije pronađen efikasan lijek.
2004. godine, na prvom zabilježenom nalazištu kod Budve, pokušano je uklanjanje alge, kada je ona zauzimala svega 2 metra kvadratna, no bezuspješno. Krajem prošle godine, kada je Institut radio mapiranje, alga je, na pomenutom području, već zauzela oko 4 hektara površine.
Inače, alga kaulerpa racemoza je svijetlo zelene boje, sa puzajućim stabalcem, sa kojeg rastu listići slični bobicama nezrelog grožđa. Raste na svim vrstama morskog tla, na dubini od svega par do 60 metara. Na mjestima na kojima se nastanjuje i razmnožava vrlo brzo, centimetar dnevno, ima negativan uticaj po život u moru, jer sprečava prodor svjetlosti u more, što dovodi do ugibanja drugih biljnih vrsta.
Osim toga, ova alga, koju još zovu i " algom ubicom", ispušta određenu vrstu alkaloida, što izaziva smrt i drugih mikroorganizama u moru, kojima se opet hrane ribe. Raznose je morske struje, ali i brodovi, koji krstare Mediteranom. Na ovo područje, pristigla je iz Crvenog mora, kada je tridesetih godina prokopavan Suecki kanal. U Mediteranu, ona nema prirodnog neprijatelja. Naziv " tumor Mediterana" dobila je zbog svojih osobina brzog i lakog razmnožavanja i remećenja prirodne ravnoteže u moru. Ona nema negativnih uticaja na čovjeka, pa je kupanje na mjestima na kojima se nalazi bezbjedno, jednako kao konzumiranje hrane iz mora, kojeg ona nastanjuje.



  • Izvor
  • Dan
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »