UN protiv nuklearnog terorizma
SB UN razradio je rezoluciju koja poziva države da se zajednički bore protiv nuklearnog terorizma. U njenoj pripremi učestvovalo je 7 zemalja, među kojima Rusija i SAD. Dokument produžava na 10 godina rad specijalnog komiteta koji prati „crna tržišta“ i ometa dospevanje oružja za masovno uništenje na njih.
Specijalni komitet bio je formiran 2004. godine. Njegov prvobitni cilj bilo je sprečavanje rasprostiranja bilo kog vida oružja za masovno uništenje: nuklearnog, biološkog i hemijskog. Ali, po rečima eksperata, poslednjih godina on sve više pažnje poklanja upravo nuklearnim materijalima. To se objašnjava time što su postale veći njihovi rizici dospevanja teorirstima. Mnoge zemlje imaju nuklearne programe. UN za sada loše kontrolišu situaciju, govori u intervjuu za Glas Rusije politikolog Konstantin Simonov.
To je bila funkcija UN – da ne dozvole pojavu nuklearnog naoružanja i njegovo rasprostiranje na planeti. Ali pogledajte šta se dešava poslednjih godina. Nuklearnu bombu dobila je Indija, Paksitan. Iran se približio pojavi nuklearnog naoružanja. U slučaju Severne Koreje moramo da nagađamo da li postoji tamo nuklearna bomba ili ne.
Nastavak rada komiteta i ukazivanje da UN nastavlja aktivno da se bori sa međunarodnim terorizmom je nesumnjivo pozitivan momenat. Ali odavno je vreme da se izrade nove metode. Upravo to treba da postane jedan od osnovnih zadataka specijalnog komiteta u narednih 10 godina, smatra bivši rukovodilac odreljenja FSB Rusije za borbu protiv terorizma Vladimir Lucenko.
Terorizam je politički motivisana primena krajnjih formi nasilja protiv zemalja koje nisu u ratu, tačnije protiv civila. Ako se primene nuklearni materijali ili nuklearni uređaji, to je katastrofa. Ali za sada, na sreću, nuklearnih materijala nema u rukama terorista. Treba ispoljiti budnost i učiniti sve da nuklearni materijali ne dospeju njima u ruke. Terorizam je strašna bolest koja se kao ćelija raka širi po čitavom svetu. On se može pobediti samo zajedničkim snagama. Za to je potreban tribunal. Potrebni su zakoni direktnog dejstva.
Istovremeno eksperti govore o tome da međunarodne organizacije ne izlaze na kraj sa obavezama položenim na njih. Mnogo efikasnije deluju manji savezi država. Tako po pitanjima borbe protiv nuklearnog terorizma maksimalno vredna je saradnja Rusije i SAD, istakao je Konstantin Simonov.
Moguće treba preći na princip izdvajanja najjačih savremenih faktora koji su zainteresovani za efikasnu borbu protiv međunarodnog teririzma. Oni mogu da prave lokalnije organizacije, uspostavljaju saradnju među vojnim strukturama i da deluju zajedno, precizno.
U rezoluciji UN posebno se ističe da su dejstva specijalnog komiteta usmerena samo na borbu protiv teorizma i da neće ometati naučno-tehničku saradnju među zemljama, između ostalog u oblasti civilne nuklearne energetike.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.