Ekspedicija Peterburške Akademije nauka na Kosovu
Srbija u 19. i početkom 20 veka zauzimala je važno mesto ne samo u ruskoj spoljnoj politici, već je mnogo interesovala ruske naučnike, društvene delatnike i novinare. Mnogi od njih su posetili tu prijateljsku kraljevinu, ali nisu mnogi imali hrabrosti da putuju na Kosovo, koje je u to vreme bilo u sastavu Osmanske imperije. Kao i danas, srbski život je u toj pokrajini bio neraskidivo povezan s pravoslavnim manastirima, koji su privlačili ruske stručnjake za vizantijsku umetnost. 1900. godine je poznati ruski naučnik Nikodim Pavlovič Kondakov, koji je bio na čelu ekpedicije RAN u Makedoniji, zamolio je istoričara Pavla Nikolajeviča Miljukova i arhitektu Petra Petroviča Pokriškina da odu na Kosovo. To je putovanje bilo veoma važno radi proučavanja drevanih spomenika i mesnog načina života. Putnici su dosta brzo stigli u Prizren, gde su se odmah osetili kao na vulkanu. Kada je Miljukov stavio tronožac da bi snimio staru crkvu, okupila se gomila Albanaca. Turski čuvar, kada je čuo njihove reči, naterao ih je da pod hitno odu, jer su se Albanci spremali da napadnu naučnike.
Iz Prizrena se planiralo poći u Đakovicu i Peć. Međutim, turske vlasti nisu se usudile da puste ruske naučnike bez straže, te su im dali kao pratnju čitav konjički eskadron, jer je situacija u pokrajini bila nemirna. Mesni paša u Đakovici je svečano primio Miljukova i Pokriškina. Oni su bili preneraženi, kad im se on obratio na ruskom jeziku. Ispalo je da je on Čarkez, koji se preselio u Osmansku imperiju s Kavkaza. Noću je u gradu bilo nemirno, čuli su se hici. Za doručkom je on odgovorio na pitanje Miljukova, rekavši da je noću izbio požar. Tokom dana se saznalo nešto drugo. Kada su ruski naučnici ušli u pravoslavnu crkvu da bi upoznali njene freske, srbski parohijani su zaključali vrata i drugačije objasnili noćne događaje. Oni su pripremili čitav memorandum za rusku vladu o zloupotrebama i nasilju od strane turskih vlasti prema pravioslavnim Srbima.
Međutim, najinteresantniju avanturu su Rusi imali u Pećskom manastiru, gde su oni stigli kasno uveče. Noću se iza zidina manastira čula paljba. Miljukov i Pokriškin su sišli u manastirsko dvorište da bi saznali šta se desilo. Ispalo je da su Albanci opkolili manastir, a Turci su tražili od nastojatelja da otvori kapiju i pusti vojnike da bi pružili Albancima otpor. Nastojatelj je sigurno bio iskusan čovek, zato je odlučno odbio da to učini: Vi ćete sutra otići, a ovi ljudi su uvek ovde. Dok je trajala opsada manastira, Pokriškin je proučavao njegovu arhitekturu u kojoj se očito osećao ne samo uticaj vizantijske, već i evropske kulture.
Tek kada su Albanci ukinuli opsadu i otišli, nastojatelj je otvorio kapiju i blagoslovio Ruse za povratak kući.
Sudbina članova te male ekspedicije je veoma neobična. Pavel Nikolajevič Miljukov, koji je kasnije bio lider stranke kadeta (ustvavnih demokrata), u vreme Prvog svetskog rata bio ministar inostranih poslova, koji je pozivao na osvajanje crnomorskih moreuza i oslobođenje Carigrada. On nije priznao vlast boljševika, te je emigrirao u Pariz, gde je živeo sve do svoje smrti 1943. godine.
Petar Petrovič Pokriškin je jedan od osnivača naučne restauracije spomenika arhitekture u Rusiji, za svoja naučna dostignuća je on stekao zvanje akademika. Međutim, 1920. godine je on odustao od svih zvanja, otšao iz Petrograda i bio hirotonisan u čin sveštenika s blagoslovom svetog patrijarha Tihona. Posle dve godine on se razboleo i umro.
Tako je putovanje na Kosovo povezalo sudbine dva slavna sina Rusije.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.