BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Glečer spoticanja ili istorija jedne ploče

Glečer spoticanja ili istorija jedne ploče
13.04.2011. god.

Projekat  spomenika, koji treba da bude podignut na mestu nesreće aviona poljskog predsednika Leha Kačinjskog kod Smolenska izradiće specijalno osnovana međudržavna grupa. O tome su se dogovorili Dmitrij Medvedev i Bronislav Komorovski. Rukovodioci Rusije i Poljske bili su prinuđeni da se bave ovim pitanjem zbog skandala, koji je bacio senku na mere koje se preduzimaju u znak sećanja na tužni događaj – zemenu spomen-ploče, koja je postavljena na mestu tragedije.

Epsko se u našem životu često prepliće sa svakodnevicom, a tragedija s farsom. Upravo na takva razmišljanja navodi „itorija nestale spomen-ploče“. „Poljsku varijantu“ spomen-ploče, kako se saopštava, na mestu pada aviona kod Smolenska postavili su rođaci poginulih u avionskoj nesreći. Autori teksta – na poljskom, bez ruskog prevoda, - odlučili su ne samo da ukažu poštovanje sećanju na predsednika Kačinskog. Čitaoci se podsećaju na to da je poljski lider tog zlosrećnog dana krenuo na obeležavanje sećanja „posvećenog 70-godišnjici sovjetskog genocida u Katinskoj šumi nad zarobljenim poljskim oficirima.“

Međutim, ploča nije skinuta zbog pogrešnih formulacija. Jednostavno, ona je podignuta uz zaobilaženje svih ruskih zakona: bez usaglašavanja s vlastima, bez ruskog prevoda. Pritom je Moskva Varšavu još pre nekoliko meseci upozoravala da „memorijal“ koji se neočekivano pojavio, treba zameniti. I predlagala je da se usaglasi tekst, koji će biti uklesan na novom spomeniku. Ipak, od poljskog MIP nije dobijen odgovor – i smolenske vlasti su morale da menjaju znak pred samu posetu predsednika država. Natpis na dva jezika glasi: „U znak sećanja na 96 Poljaka na čelu s predsednikom Poljske Lehom Kačinskim, koji su poginuli u avionskoj nesreći kod Smolenska 10. aprila 2010. godine.“  Navodno, sve je tačno i bez suvišnih reči. Međutim, neki političari u Poljskoj su u ovom koraku videli maltene napad na samo postojanje poljskog naroda. Navodno, ova provokacija u Moskvi je pripremana odavno i „hladne glave“. Svojim delovanjem Rusi su u najmanju ruku hteli da podele poljsko društvo, ubeđen je poslanik Seima iz stranke „Građanska platforma“ Jaroslav Govin.

Usredsređujući pažnju isključivo na simbolični aspekt pitanja, vezanog za spomen-ploču Rusi pokušavaju da postignu to da prestanemo da primećujemo ono što se dešava, na primer, u rusko-ukrajinskim odosima. Ruska politika je usmerenana slabljenje saradnje Ukrajine s Evropskom Unijom i Poljskom. Osim toga, Rusija je svojim postupkom želela da isprovocira radikalnu reakciju poljske strane kako bi nam uoči poljskog predsedavanja EU nametnula etiketu navodne rusofobije .

Reakcija poljske strane je blago rečeno začudila MIP Rusije. MIP je Varšavu podsetilo na to da je „ruska strana blagovremeno informisala poljsku stranu o potrebi za zamenom spomen-ploče ovom – na ruskom i na poljskom jeziku, kao što je to prihvaćeno za sve spomenike na teritoriji Ruske Federacije bez izuzetka.“ I postavljeno je pitanje: šta bi bilo kad bi Rusi eto tako, pod pokrovom noći, podigli na poljskoj teritoriji spomenik s natpisom na ruskom? Naravno, pitanje je retoričko i odgovor je očigledan. Skandal bi potresao sve međunarodne sudovei organizacije.

Pre godinu dana tragedija kod Smolenska je zbližila dva naroda. Danas poljski mediji govoreći o pregovorima Dmitrija Medvedeva i Bronislava Komorovskog ove pregovore nazivaju „sastancima predsednika istorijskih neprijatelja Rusije i Poljske“. Da li je sve to zbog spomen-ploče?! Kako su pisali klasici: „Opomjentajsja, pan!!!“ Dobro je što sami predsednici ne razmišljaju o „istorijskom petstogodišnjem neprijateljstvu“. Oni razmišljaju o budućnosti svojih zemalja. I da bi ova budućnost bila svetla, stare rane ne treba posipati solju, nego lečiti.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »