BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Afrika – kontinent u plamenu

Afrika – kontinent u plamenu
02.04.2011. god.

Borba za vlast u Obali Slonovače prerasla je u građanski rat. Među pristalicama pretendenata na predsedničku fotelju Alasana Uatarija i Lorana Gbagboa vode se borbe uz primenu teške artiljerije. Na sitauciju jača pritisak spolja: generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvao je Gbagboa da preda ovlašćenja Uatari, koji je pobedio na izborima u novembru 2010. godine, SB UN uveo je protiv sankcija, a Francuska je uputila na Obalu Slonovače svoje trupe.

Za sada u oružanim sukobima francuski vojnici nisu primećeni, a mirovni kontigent UN smešten na teritoriji zemlje samo je uzeo pod kontrolu međunarodni aerodrom i posmatra razvoj događaja u Obali Slonovače sa strane. Ipak ni za koga nije tajna da Zapad u svakom trenutku može da se umeša u sukob svojim oružjem: previše ozbiljni komercijalni intresu su vezani za ovu zapadnoafričku zemlju.

Krajem novembra 2010. godine na Obali Slonovače održan je drugi krug predsedničkih izbora, posle kojih su oba kandidata – i Gbagbo i Uatara, proglasili svoju pobedu. Prvi ima podršku uglavnom hrišćanskog stanovništva, drugog podržavaju muslimani. Ali SAD, UN i Afrički savez više bi voleli da priznaju za legitimnog upravitelja Uataru. Rusija je jedina zemlja u SB UN koja je glasala protiv usvajanja rezolucije o priznanju Uatare za predsednika Obale Slonovače, podvlači politikolog Stanislav Tarasov.

Stav Rusije se određuje na sledeći način: neophodna je dijagnostika suštine događaja. Treba shvatiti šta se tamo dešava, da li je moguće pomiriti ove klanove u granicama jedinstvene države ili treba jednostavno demoklovim mačem preseći pupčanu vrpcu i započeti proces priznanja ove dve nezavisne pseudodržavne formacije. Moskva polazi od realija.

Realnost je takva da se koreni unutrašnjeg konflikta u Obali Slonovače kriju mnogo dublje od poslednjih političkih događaja, govori ekspert Instituta za Afriku RAN Vladimir Šubin.

U Obalu Slonovače u periodu njenog prilično aktivnog ekonomskog uspona – 50-60-70 godina – stiglo je vrlo mnogo ljudi iz susednih zemalja. Naravno, oni su se odavno pretvorili, kako se oni izražavaju, u slonovčane. Ali to izaziva određenu napetost u zemlji. I to koriste takozvane političke elite kako bi sukobljavale ljude između sebe, lišivši ih nekakvih prava i podvlačeći da su oni tuđinci. I to je jedan od najbitnijih problema. Uz to se dodaju i trenja između muslimana i hrišćana. Zato ne treba očekivati brzo rešavanje konflikta, čak ako to bude vojna pobeda, kako se govori sada.

Ali opsanost je u tome da danas ne može da se gleda na konflikt u Obali Slonovače kao ranije – kao na sukob koji je trajao godinama. Sveopšta globalizacija u Africi se pokazala sa negativne strane, ističe Stanislav Tarasov.

U Africi sada postoji takva sitaucija kada bilo kakav konflikt može da se prebaci na susedne države. Sada pokušavaju kerozinom da ugase požar u Libiji. Još niko ne zna kako će se dalje razvijati događaji u Egiptu, gde je navodno bio sproveden referendum i zakazani izbori. Nestabilna je situacija u Alžiru, ne zna se koje snage će se još pojaviti na sceni. Vrlo je nestabilna situacija u zemljama Magreba, a ako se uzme južnije, onda i u Somaliji. Sve one su toliko globalno vezane, i još se ne zna odakle će uslediti sudbinski udar – od libijskog sukoba ili, na primer, od Obale Slonovače – sada svaki oružani konflikt na Afričkom kontinentu može da potkopa čitav sistem bezbednosti.

Po rečima predstavnika Uatare, ishod borbe je jasan, sve će se rešiti za par sati. Ali čak i da je tako – to je pravedno samo za Obalu Slonovače i samo za izvesno vreme. Kako će se razvijati događaji u regionu, eksperti se ne usuđuju da prognoziraju.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »