BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Lanac Lomonosova pripada Rusiji

Lanac Lomonosova pripada Rusiji
25.08.2007. god.

Istraživanja su potvrdile su se pretpostavke ruskih naučnika: okeanski lanac Lomonosova je nastavak kontinentalne platforme, a to znači da pripada Rusiji.

Prve rezultate istraživanja uzoraka tla koji su uzeti 2. avgusta sa dna Severnog ledenog okeana za vreme ekspedicije “Arktik-2007” objavio je Naučno-istrazivački institut okeanologije. Bez obzira na to što će kompletna laboratorijska ispitivanja tla biti okončana kroz godinu dana, naučnici su sigurni u fundiranost svojih zaključaka: značajan deo materijala obrađen je još i pre ekspedicije. Pretpostavlja se da će podaci istraživanja biti inkorporirani u osnovu ruskog stava prilikom rešavanja pitanja pripadnosti tog dela arktičkog dna. Na taj način Rusija može sa punim pravom pretendovati na teritoriju povrsine 1,2 miliona kvadratnih kilometara.
Po rečima zamenika direktora Naučno-istrazivačkog instituta okeanologije Viktora Poselova, prikupljene informacije će “poslužiti kao osnova za globalne geološke strukture, pripremu geološke mape i procenu rezervi nafte i gasa, što će, svakako, pojačati politički i ekonomski položaj Rusije”.

Podci za istraživanja prezentirani su posle ekspedicije “Arktik-2007”, koja su vršena na atomskom ledolomcu “Rusija” u maju i junu. Prema izjavi Viktora Poselova, uzorci tla koje je uzeo batiskaf “Mir” u okviru avgustovske ekspedicije “Arktika-2007” nisu od naročitog geološkog značaja, ali su polani istrazivači sem uzimanja uzoraka tla postavili kapsulu od titana sa ruskom zastavom na rekordnoj dubini. Nešto ranije, prosle godine, iz naučne ekspedicije vratio se ledolomac “Akademik Fjodorov”. Glavni cilj geološkog istraživanja bio je da se utvrdi granica kontinentalnog kopna Rusije i dokaže pripadnost lanca Mendeljejeva ruskoj kontinentalnoj platformi.

Sada su naučnici spremni da objave rezultate istraživanja, koji su prikupljeni u toku poslednjih nekoliko godina i dokazu pravo Rusije na deo teritorije Arktika. Ruska Federacija bila je pionir osvajanja ne samo na samom Arktiku. Lanac Lomonosova je otkriven 1948. godine, a otkrile su ga ruske ekspedicije. 2001. godine Rusija je prva podnela zahtev za “uknjizenje” svog dela arktičkog dna. Godine 2003. MIP Rusije je Komisiji za određivanje granica dna u ON podneo zahtev da se preispitaju postojece granice koje su bile ograničene na 200 milja obale, ali su eksperti OUN zatražili od države da fundira svoje zahteve, pored ostalog, da dostavi detaljnu mapu reljefa dna Ledenog okeana. A arktičku teritoriju, preciznije na četvrtinu svetskih rezervi nafte i gasa, pretenduju jos četiri države: SAD, Kanada, Danska iI Norveška. Konvenciju OUN već su ratifikovale sve zemlje sem SAD. Nedelju dana nakon što je Rusija postavila svoju zastavu u Severnom ledenom okeanu, premijer Kanade Stiven Harper je krenuo na tehničko putovanje na Krajnji sever. On je najavio nameru Kanade da na Arktiku izgradi dva vojna objhekta: dubokovodnu luku na Arktiku i vojnu bazu na Krajnjem severu Kanade. I Danci su pospešili da nešto učinme: 12. avgusta danski naučnici su krenuli u ekspediciju na Arktik, čiji je cilj upravo suprotanb ruskoj misiji “Arktik-2007”.

Ekspedicija Lomrog (Lomonosov Ridge off Grenland) u pratnji svedskog ledolomca Oden i ruskog atomskog ledolomca “50 godina pobede” nada se da će pronači dokaze da je podvodni lanac Lomonosova nastavak kopnenog dela Grenlanda. Bez obzira na očitu prednost Rusije u borbi za zemlje Arktika, govoriti o rezultatima je rano, jer će OUN odluku doneti tek kroz desetak godina. Za sada sve zemlje koje su ratifikovale konvenciju, prikupljaju dokaze. Kanada te dokaze treba da predoci do 2013. godine, Danska do 2014, a Rusiji je poslednji rok – 2009. godina. Pre usvajanja Konvencije OUN o pomorskom pravu Rusiji je proipadalo pravo na teritoriju povrsine 1,2 miliona kvadratnih kilometara. Počev od 20-ih godina prošlog veka ta teritorija je na svim domaćim geografskim mapama označavana kao sovjetska, a potom – ruska. Ratifikovavsi konvenciju 1997. godine Ruska Federacija je izgubila pravo na preostali deo Ledenog okeana, pored ostalog i na svoj komad Severnog pola. Istovremeno su na preostali deo počele pretendovati druge zemlje.



  • Izvor
  • RIA Novosti
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »