Jugoistočna Evropa traži nove partnere među državama Persijskog zaliva
U sredu u Bukureštu je nastavio rad dvodnevni ekonomski forum zemalja Jugoistočne Evrope i Persijskog zaliva. Galvna tema foruma bila je saradnja u energetskoj oblasti. Temu nastavlja komentator Petar Iskenderov.
Organizator foruma u Bukureštu, Savet za saradnju država Persijskog zaliva predstavlja jedan od najjačih finansijsko-ekonomskih blokova savremenog sveta. Ipak posebnu težinu dato udruženje ima u energetskoj sferi, pošto okuplja najveće proizvođače nafte i gasa.
Talas nemira koji je obuhvatio zemlje Severne Afrike dao je još veću aktuelnost problemu osiguranja energenata za zemlje članice EU. Rukovodstvo EU tradicionalno je videlo alterantivu za prevladavanje mogućih problema u forisranoj izgradnji gasovoda Nabuko. Ipak upravo u jeku severnoafričkih nemira kompanija Britiš petroleum uvećala je cenu datog projekta dvostruko – sa 7 na 14 milijardi evra.
Tako su planovi EU u energetskoj oblasti osetili dvostruki udarac, i Brisel je bio primoran da hitno traži nove varijante osiguranja energetske bezbednosti.
I mada se tema Nabuka, ruskog projekta gasovoda Južni tok uz učešće između ostalog Bugarske i Grčke i mogućim uključivanjem Rumunije na forumu u Bukureštu nije posebno razmatrala, vidi se primetno pomeranje akcenata na energetskom polju, koje nagoveštava određene koristi za Rusiju i druge isporučioce nezavisne od EU. Tim pre što upravo Moskva nudi fileksibilnu šemu transporta energenata u zemlje EU, adaptiranu za različite sitaucije, koja se tiče ne samo gasa, već i nafte – istakao je u razgovoru za Glas Rusije šef ruskog Fonda nacionalne energetske bezbednosti Konstantin Simonov. On je podsetio na projekat opremanja naftovoda Burgas-Aleksandrupolis kao i projekat naftovoda Samusn-Džejhan koji podržava Rusija za transport nafte preko turske teritorije.
U uslovima aktivnog razvoja rusko-turskih odnosa Rusija je rešila da uđe u sastav konzorcijuma za naftovod već preko teritorije Turske. Projekti Burgas-Aleksandrupolis i Samsun-Džejhan u mnoge su alternativni sa tačke gledišta sirovine. Ali oni omogućavaju da se variraju maršrute isporuke. Slična situacija je i sa Južnim tokom. I činjenica da su se sada zemlje Jugoistočne Evrope obratile ovim regionima bogatim energentima svedoči o širem prilazu problemu energetske bezbednosti.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.