BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Irak: „odložena kazna“

Irak: „odložena kazna“
01.03.2011. god.

Protestna raspoloženja, koja su u toku poslednjih nedelja zahvatila arapski Istok i Afriku, preplavila su i Irak. Prvi talas mitinga zahvatio je 17 gradova zemlje prošlog petka, novi nalet se takođe obećava u petak – 4. marta. Zasad vlasti uspevaju da kontrolišu situaciju. Međutim, stepen sukoba zagreva visok nivo korupcije. 25. februara je na masovne demonstracije izašlo na hiljade Iračana. Nije prošlo bez nasilja: u sukobima s policijom poginulo je 16 ljudi, preko 130 je ranjeno.

Treba istaći da je vlada Iraka na eksploziju narodnog negodovanja reagovala operativnije i adekvatnije od vlasti susednih zemalja. Na sastanku, posvećenom nemirima, koji su se dogodili u petak, irački premijer Nuri al Maliki je kabinetu dao 100 dana da dokaže svoju profesionalnu valjanost. Ministri će sad lično odgovarati za sve što se dešava u njihovom nadleštvu, između ostalog, za svaki slučaj korupcije i kumovstva.

Ipak, nisu samo socijalno-ekonomski problemi uzrok narodnih nemira, istakao je u intervjuu za „Glas Rusije“ stariji saradnik Instituta za poznavanje Istoka RAN Boris Dolgov.

Dublji razlog ovih pojava je nezadovoljstvo značajnog dela stanovništva ovom „fasadom“ demokratije, koja bitan deo stanovništva odstranjuje od učestvovanja u društveno-političkom životu. Raste građanska samosvest društva u arapskim zemljama. Mladi ljudi koriste moderna sredstva za dobijanje informacija i internet, prilično su obrazovani. I oni žele da uživaju slobode, koje vide u najrazvijenijim zemljama sveta. Ipak, ovaj protestni pokret je zasad u dobroj meri stihijski. Mislim da se u najbližoj budućnosti ne može govoriti o tome da će ovi događaji uroditi nekim plodom, koji vidimo u Tunisu i Egiptu.

Istaći ćemo da se i šiitska opozicija u Iraku ponaša prilično mirno, ona se čak uzdržala od učestvovanja u demonstracijama. Umesto toga njen lider Muktada as-Sadr je u ponedeljak objavio početak opštenarodnog referenduma, koji je nazvan „Nedelja glasa naroda“. Na ulicama Bagdada i u drugim iračkim gradovima podignuti su šatori, u kojima svaki stanovnik zemlje može da izrazi svoje mišljenje o radu državnih struktura i o tome kako da se on poboljša. Po rečima as-Sadra, vladi Nurija al-Malikija, koja je formirana krajem decembra 2012. godine treba dati šest meseci da udovolji zahtevima naroda. Ako za pola godine, koliko joj je dato, vlada ne izađe na kraj sa zadatkom, čeka je „prava narodna revolucija“. Tako da se egipatsko-libijski scenario u Iraku odlaže. Međutim, ne mora značiti da je to zauvek.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »