Kraj rata za kitove
Ekolozi su pobedili u ratu za kitove. Japan je zvanično proglasio obustavljanje lova na kitove na Antarktiku u toku zime.
Zaštitnici ovih sisara, istupajući protiv japanskog lova, više puta su preduzimali odlučna dejstva. Brodovi Društva za očuvanje morske faune na brodove za lov kitova puštaju rafale iz vodenih topova. Protestanti umotavaju oko propelera konopce, bacaju na lovce dimne bombe. Po rečima ministra za poljoprivredu, šumarstvo i ribolov Japana Mitihaika Kana, slična dejstva predstavljaju opasnost za japanske mornare i primoravaju da se prekine ulov kitova.
Međunarodna komisija za kitove još 1986. godine uvela je moratorijuma na komercijalni ulov kitiva. Pri tome za narode za koje je meso kitova važna namirnica, bila je uvedena kvota, takođe je dozvoljen ulov sisara u naučne svrhe. Japan, oslanjajući se na tu odluku, sve vreme je lovio kitove vrste minke na Antarktiku. I ova činjenica niz godina je bila predmet sporova, kaže ekspert za morske sisare Grigorij Cidulko.
Jedni tvrde da ovaj ulov nije potreban i nije zanimljiv sa naučne tačke gledišta. Drugi kažu da je to normalno sakupljanje podataka. Ovde se pre pridržavam mišljenja da u 21. veku postoje i drugi načini za proučavanje životinja i njihove populacije koji nisu letalni. Sa naučne tačke gledišta ubijanje nekoliko stotina, pa i hiljada životinja nije potrebno.
1972. godine Generalna skupština UN proglasila je kitove jedinstvenim predstavnicima faune. Ove ogromne životinje poseduju složene sisteme komunikacije. One mogu da komuniciraju, prenoseći jedni drugima saopštenja na ogromnim rastojanjima. I mi treba da ih čuvamo za buduće generacije, kaže šef laboratorije za biologiju Okeanološkog instituta Vsevolod Beljkovič.
Oni su uređeni isto kao vi i ja, kopneni sisari, ali su adaptirani za život u Svetskom moru. Oni se rađaju, žive i umiru u vodi i stekli su jedinstvene osobenosti, koje bi čovek hteo da kopira, kako bi takođe slobodno i lako plovio i radio u Svetskom moru.
Rešenje japanske vlade o obustavi ulova kitova u Antarktiku ekolozi smatraju pobedom, ali ne konačnom. Nije isključeno da je to samo privremeno primirje u ratu za kitove.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © SXC.hu/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.