Senke iza arapskih revolucija
Talas antivladinih akcija na arapskom Istoku je ove nedelje dosegao Libiju. U petak su učesnici protesta zauzeli grad El-Bajda gde ih je podržala mesna policija. Žrtve sukoba je već postalo 24 čoveka. Ko je na redu i ko stoji iza arapskih revolucija? – pitaju se eksperti.
Počele su masovne protestne akcije u Tunisu. Zatim su one obuhvatile Egipat, Alžir, Libiju, Jemen. Neredi u Mauritaniji, Saudijskoj Arabiji, Omanu, Sudanu, Siriji i Džibutiju izazvali su manji odjek. Međutim, u Tunisu i Egiptu su one već rezultirale ostavkom predsednika tih zemalja – Zin al-Abidina ben Alija i Hosnija Mubaraka.
Procesi, koji su počeli u severnom delu Afrike, već su obuhvatili i Arabijsko poluostrvo. Analitičari se boje da će u vrtlog aktivne geopolitike mogu biti uvučene i ostale afričke zemlje. Ko je inicirao taj val, da li iza nereda stoje spoljne snage? Mišljenja eksperata se kardinalno razlikuju.
U Severnoj Africi i na Bliskom Istoku se danas uhodava modernizovana varijanta obojenih revolucija, koje su svojevremeno obuhvatile postsovjetski prostor. Njena odlika je aktivno korišćenje savremenih tehnologija, - istakao je u intervjuu Glasu Rusije šef odelenja Centralne Azije Instituta zemalja ZND Andrej Grozin.
Očito je uhodavanje modela smene režima preko modernizovane varijante obojenih revolucija. Svojevremeno su one bile primećene na postsovjetskom prostoru. Danas, sudeći po svemu, one se probavaju na arapskom Istoku, ali već uz pomoć novih tehnologija.
Granice interneta se šire, njegov auditorijum se povećava. Povećava se i mogućnost manipulisanja mrežom. Scenario se može ponoviti u bilo kojoj zemlji, između ostalih i u centrlnoazijskoj, koja je ozbiljno povezana odnosima s Vašingtonom i Briselom. Narodno nezadovoljstvo postoji u svim zemljama. Dovoljno je da se formira kolektiv ljudi koji će to nezadovoljstvo usmeriti protiv režima. Internet je tu veoma koristan.
Zapad aktivno podržava sledeće gledište: iza današnjih nereda na arapskom Istoku stoje radikalni islamisti. Međutim, Andrej Grozin smatra da njihov uticaj ne treba preuveličavati - za sada nije primećen ozbiljan uticaj islamističkih radikala na egipatske i tunižanske događaje.
Moskva, sa svoje strane, pažljivo prati razvoj događaja. Bliski Istok je region, s čijim narodima Rusiju povezuju iskreni i prijateljski odnosi, - podsetili su u petak u ruskom MIP-u. Kremlj poziva na normalizaciju života u bliskoistočnim i severoafričkim zemljama: jer destabilizacija situacije može da otvori brane za destruktivne elemente čiji su ciljevi suprotni težnjama naroda tih država.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
- Povezane teme
- Tunis
- Egipat
- Alžir
- Libija
- Jemen
- Mauritanija
- SaudijskaArabija
- Oman
- Sudan
- Sirija
- Džibuti
- protesti
- sukobi
- internet
Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.