BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Strahovi od ukorenjenja radikalnog islama na Kosovu

Strahovi od ukorenjenja radikalnog islama na Kosovu
17.02.2011. god.
Tri godine nakon proglašenja nezavisnosti od Srbije samozvana balkanska republika nudi plodno tlo za tvrdokorne islamiste.

Tri godine nakon proglašenja nezavisnosti od Srbije, Kosovo nastavlja da se suočava sa socijalnim i ekonomskim nemirom. Sa visokom stopom nezaposlenosti i rastućim siromaštvom, samozvana balkanska republika nudi plodno tlo za tvrdokorne islamiste.

Nedavni izbori na Kosovu su u velikoj meri kritikovani. Izaslanik Rusije u UN-u, Vitalij Ćurkin, je ukazao na niz prekršaja i izrazio zabrinutost što su radikalne stranke bile u stanju da dobiju glasove.

Sada rastu strahovi da bi se region mogao pretvoritio  u veliki centar terorizma, upravo u sred Evrope. I kao što RT  otkriva, ekstremistička retorika se uvozi zajedno sa stranom pomoći.

Devedeset odsto stanovništva Kosova su muslimani i poznati su po svom liberalnom tumačenju vere. Ali, sada raste zabrinutost da je fundamentalistički pokret islama, vehabizam, tamo uzeo maha.

"Najfundamentalističkiji rod u islamu - najpoštivaniji fundamentalistički rod je vehabizam. Dakle, mislim, kada imate ovu vrstu ideologije, koja govori da morate bukvalno slediti stihove ili poglavlja iz Kurana, možete sasvim lako imati situaciju u kojoj, na primer, terorističke akcije mogu biti opravdavane", tvrdi Robin Simkoks, stručnjak za islam pri Centru za socijalnu koheziju, sa sedištem u Velikoj Britaniji.

Vehabizam potiče iz Saudijske Arabije, i mnoge džamije, koje su uništene u balkanskom sukobu,  su obnovljene sa saudijskim novcem.

Saudijska vlada je potrošila desetine milijardi dolara na izgradnju džamija, škola i dobrotvornih organizacije širom sveta - dobrotvornih organizacija, koje na Kosovu pružaju podršku siromašnim članovima zajednice.

"Mi nemamo posao, tako da nam dobrotvorne organizacije donose hranu i odeću, koja nam je potrebna za našu decu",  jedan od lokalnih nezaposlenih, Redžep Kastrati, je rekao za RT.

Uticaj saudijskog finansiranja na Kosovu je sada jasno vidljiv, a strahuje se da se ne donosi samo novac, već i vehabijska ideologija.

"Mnogo saudijskog novca je često vezan za ideologiju, pa ipak ne mislim da je Saudijska Arabija masovno ljuta na Zapad, posebno što tamo dobija uporište i gradi demokratsku strukturu koju ... oni ne vide kao pravu za muslimane", objasnio je Robin Simkoks.

Islamska zajednica na Kosovu bi trebala da pažljivo nadgleda džamije, kako bi se osiguralo da se drže umerenog učenja.

"amije ne mogu biti pod njihovom kontrolom, jer mi moramo da imenujemo imama, a mi, Islamska zajednica, mi imenujemo imame, mi ih kontrolišemo", objašnjava specijalista za islamske studije na Univerzitetu u Prištini, Džabir Hamiti,.

Međutim

  • Izvor
  • RT TV, foto: AFP / Armend Nimani/ vostok.rs


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »