BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija ne prihvata tezu o propasti multikulture

Rusija ne prihvata tezu o propasti multikulture
13.02.2011. god.

Za Rusiju je neprihvatljiva teza o neperspektivnoj koegzistenciji različitih kultura. To je izjavio predsednik RF Dmitrij Medvedev u petak u glavnom gradu Baškirije.

Medvedev je stigao u Ufu na sednicu Državnog saveta, posvećenu merama za učvršćenje međunacionalne sloge u ruskom društvu. U razgovoru s političarima i naučnicima predsednik je istakao da u Evropi danas mnogo govore o propasti multikulture. Međutim, govoreći o propasti multikulture moguće je uništiti tradicije, a to je opasna stvar, u evropskim državama moraju biti svesni toga, - izjavio je Medvedev.

O tome da je evropski projekat stvaranja multikulturalnog društva, zasnovannog na tolerantnosti i harmoniji kultura, religija i nacija propao, objavio je, između ostalih, britanski premijer Devid Kemeron. Njegovo istupanje na Minhenskoj konferenciji za bezbednost potreslo je učesnike foruma svojom radikalnošću. Kemeron je pozvao  da se što pre  pasivna tolerantnost Evropljana  zameni  mišićavim liberalizmom prema imigrantima. Mnogi muslimani, prema njegovom mišlenju,  izgubivši  izvore, lako  postaju plen radikalnih lidera. Kancelar Nemačke Angela Merkel je nekoliko nedelja pre toga takođe  faktički priznala propast multikulturalizma u njenoj zemlji i pozvala imigrante da uče nemački i aktivnije se integrišu u društvo.

Propast  multikulturalističkog projekta u Evropi  je posledica niza činilaca, - ubeđena je politikolog Nadežda Arbatova.

Parola koju je istakla EU – jedinstvo u raznovrsnosti – prvobitno se odnosi na raznovrsnost unutar same Evrope. Taj cilj je bio potpuno realan: uz sve razlike su to zemlje iste kulture i religije. Međutim, ono o čemu govore Merkel i Kemeron danas, povezano je s prilivom imigranata.

Reč je o odsutnosti kulturne asimilacije, - smatra ekspert iz MGIMO Jelena Ponomarjova.

Evrpa je postala jedinstvena teritorija gde se našlo mnogo predstavnika različitih kultura.  Međutim, ljudi, uključeni u određenu kulturnu zajednicu, nisu se asimilirali u njoj, već živeli u dijasporama, enklavama, čitavim rejonima.  Usled toga se gubila srž tradicionalne Stare Evrope. Kada je situacija zašla u ćorsokak, odnosno, kada se postavilo pitanje preživljavanja stanovništva Stare Evrope, onda su političari postavili pitanje da multikulturalizam nije baš takov važan.

Odgovarajući na predlog učesnika Državnog Saveta u Ufi  da uzmu u obzir iskustvo koegzistencije različitih kultura u nizu evropskih zemalja, predsednik Medvedev je rekao: Uzimati u obzir iskustvo drugih je važno, ali ono se ne sme  koristiti tek onako. Oni imaju svoje probleme,  probleme međunacionalnog kontaktiranja.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »