BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Bespilotna letelica kojom se upravlja s mobilnog telefona

Bespilotna letelica kojom se upravlja s mobilnog telefona
26.12.2010. god.
Bespilotnlj letelica teška dva kilograma

Bespilotna letelica sa rasponom krila od dva metra kojom se upravlja sa zemlje pomoću mnogofunkcionalnog mobilnog telefona – taj jedinstveni zadatak su rešili postdiplomci Sankt-Peterblurškog državnog univerziteta.  Debitanti male avijacije Natalija Graničina i Konstantin Amelin ne samo da su razradili specijalni matematički program sistema upravljanja već i sproveli uspešne probe te letelice.
 

 U proleće smo dobili garanciju od državnog ruskog fonda Bortnika koji podržava  mala naučno-tehnička preduzeća. U decembru je rad bio završen, - kaže naučni rukovodilac projekta Oleg Graničin.
 

Nedavno smo referisali o tom projektu na Konferenciji u Americi, u Atlanti. Ona se zove Si-Di-Si-2010. Tamo je projekt bio priznat veoma uspešnim. On ima dva aspekta. S jedne strane, pruža mogućnost i instrumente za probe novih algoritama upravljanja složenim sistemima kao što su avioni. Sa druge strane, nadamo se da će to biti uspešan komercijalni projekat jer avion ima malu cenu koštanja, a velike mogućnosti.
 

Obrada ogromnog broja polaznih podataka koji stižu od takve letelice – u režimu realnog vremena je tražila jedinstveni matematički program, koji su razradili  postdiplomci Peterburškog univerziteta. Prednost projekta se sastoji u tome što smo u  bespilotnu letelicu  tešku 2 kilograma smestili funkcionalni računar, - nastavlja Oleg  Graničin.
 

Sam računar se uklopio u težinu od 75 grama. Prirodno, ostaje 500 grama za još nešto korisno. To mogu da budu videokamera radi snimanja teritorije, infracrveni indikatori koji mogu da  traže požare, reaguju na povećanje temperature.
 

Brzina bespilotne letelice iznosi 60 kilometara na sat, daljina leta 200 kilometara. Teško je proceniti potražnju za takvim aparatima. To može da bude traženje korisnih ruda, kao i ljudi koji su se izgubili prilikom zimskog ribolova, monitoring i prognoziranje tehnogenskih katastrofa, plansko patroliranje šuma. Kako je istakao Oleg Graničin, stvaranje sistema upravljanja bespilotnim letelicama je nacionalni pravac međufakultetske laboratorije Sprint. Ona je organizovana u partnerstvu s Intel-om, te se bavi razradom mobilnih dodataka za procesore te kompanije.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/NinJA999/cc-by-nc/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »