BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nebenzja: Sve gore etničko čišćenje i šovinizam Prištine uz pomoć Zapada, posredovanje EU potpuno propalo

Nebenzja: Sve gore etničko čišćenje i šovinizam Prištine uz pomoć Zapada, posredovanje EU potpuno propalo
10.04.2025. god.
Donosimo u celini govor stalnog predstavnika Rusije Vasilija Nebenzje na sednici Saveta bezbednosti UN 8. aprila o situaciji na Kosovu i Metohiji:


Gospodine predsedavajući,

Zahvaljujemo se specijalnoj predstavnici generalnog sekretara UN, Karolini Zijade, na brifingu o situaciji u pokrajini i iznetim razmatranjima.

Pozdravljamo učešće ministra spoljnih poslova Srbije Marka Đurića na ovoj sednici. Saslušali smo gospođu Doniku Gervala-Švarc, koja je ponovo praktikovala laži, neprihvatljivi jezik i ocene, kao i pretenzije na geopolitičke zaključke. Sledeći put ćemo, gospodine predsedavajući, dovesti u pitanje učešće ove građanke na sednicama o Rezoluciji 1244. Neko treba da upozna pozvane u Savet ne samo sa pravilima učešća na sednicama, već i sa pravilima ponašanja i pristojnosti. Inače, kao i obično, gospođa Gervala-Švarc nam je oslikala ružičastu sliku onoga što se dešava u pokrajini – toj mladoj, tzv. „demokratiji“. Da vidimo da li je to tako.

Izveštaj generalnog sekretara u celini odražava trend ka značajnom produbljivanju krize na Kosovu. Glavni razlozi su ostali nepromenjeni. To je šovinistička politika Prištine prema srbskoj zajednici, kao i linija niza zapadnih zemalja da potkopavaju međunarodno-pravne osnove rešavanja krize.

U dokumentu se navodi masovna likvidacija srbskih institucija u pokrajini, slučajevi skrnavljenja hrišćanskih svetinja, eksproprijacija zemljišta, nezakonito pritvaranje i nepravosudni progon građana – nealbanaca.

Konstatujemo da je rasprostranjeno bezakonje prištinske vrhuške nastavak njene politike istiskivanja srbskog stanovništva. Nisu nestali ni drugi veštački problemi: zabrana prometa srbskog dinara, prepreke za isporuku robe iz centralne Srbije, porast zločina nad Srbima i njihovom imovinom, destruktivne aktivnosti tzv. „gradonačelnika“ četiri severne opštine, ometanje putovanja u pokrajinu predstavnika Srbije i Srpske Pravoslavne Crkve, pokušaji obnavljanja saobraćaja na mostu preko reke Ibar u Kosovskoj Mitrovici.

U takvim okolnostima, nije iznenađujuće što je stopa povratka izbeglica i interno raseljenih lica u pokrajinu izuzetno niska. Za pola godine svega 55 ljudi, od kojih 29 Srba. Egzodus srbskog stanovništva se nastavlja – u poslednjih godinu i po dana Kosovo je napustilo oko 20 odsto Srba koji tamo žive. Kako bi preokrenuo ovaj negativni trend, Beograd je pokrenuo mere za podršku najmanje imućnim nealbanskim stanovnicima pokrajine. Uvereni smo da ovakav odgovoran pristup zaslužuje svako ohrabrenje.

Eksplozija vodovoda u novembru 2024. godine u naselju Zubin Potok još uvek nije istražena. Prištinsko rukovodstvo je, bez dokaza, na svoj karakteristični način demonstrativno okrivilo Srbe, iskoristilo incident kao izgovor za jačanje represije i izvršilo brutalna hapšenja.

Obratili smo pažnju na visoku ocenu datu u izveštaju o organizaciji izbora 9. februara za takozvani pokrajinski „parlament“. Istovremeno, ignorisana je činjenica da je najveća partija kosovskih Srba, Srbska lista, isključena iz posmatračkih mehanizama, kao i prevara u glasanju koja je korišćena da se lokalni Srbin pod kontrolom kosovskih Albanaca ugura u „skupštinu“.

Pored toga, u izveštaju nedostaju bilo kakve informacije o osnovnim briselskim sporazumima iz 2013-2015 sa Beogradom o stvaranju Zajednice srbskih opština, koje je sabotirala Priština. Takvi postupci kosovskih Albanaca su u suprotnosti sa odlukama dogovorenim u dijalogu pod okriljem EU i obesmišljavaju pregovarački proces. Ne pomažu ni sami posrednici. Oni na svaki jednostrani korak Prištine odgovaraju samo čisto formalnom osudom, upućujući svoje pozive na uzdržanost obema stranama. U suštini, traže od Beograda da se pomiri sa „svršenim činom“. Istovremeno, upadljiva je upornost sa kojom članice EU promovišu briselsko-ohridske memorandume iz februara-marta 2023, koji čak ne postoje „na papiru”. Podsećamo da je cilj tih usmenih memoranduma da dovedu Beograd do faktičkog priznavanja pseudonezavisnosti Kosova. To još jednom potvrđuje nesposobnost Brisela da igra ulogu „poštenog brokera“.

Podsetimo da je Savet bezbednosti 2008. godine podržao predlog generalnog sekretara UN da EU ima veću ulogu u rešavanju problema Kosova u punom skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti. Prošlo je 17 godina. Zatim je 2010. Generalna skupština UN pozdravila spremnost Brisela da olakša dijalog između Beograda i Prištine. 15 godina je prošlo. Iz analize postojećeg stanja očigledno je da EU ne može da ostvari nikakav uticaj na Prištinu. Aljbin Kurti je tokom predizborne kampanje otvoreno izjavio da uopšte nema nameru da osniva Zajednicu srbskih opština. Stav Brisela, koji tvrdoglavo ignoriše tragediju antisrbskog etničkog čišćenja na Kosovu, ohrabruje privremene organe samouprave u Prištini da nastave sa ugnjetavanjem srbskog stanovništva. Posredovanje EU je potpuno propalo. Ne razumemo zašto je u takvim uslovima delegacija EU uopšte zatražila da danas prisustvuje sednici Saveta bezbednosti UN – očito, da podseti na svoje postojanje i da, na račun autoriteta Saveta, pokuša da malo popravi svoj potpuno narušen imidž u pitanju rešavanja krize?

Paradoksalno, umesto da rešavaju glavne probleme pokrajine, napori prištinskog režima i njegovih pokrovitelja iz NATO-a imaju za cilj da ih pogoršaju. Najavljen je prelazak u završnu fazu stvaranja takozvane kosovske „vojske“. Nastavljaju se isporuke proizvoda vojne namene iz zemalja NATO-a. Reč je o bespilotnim letelicama, oklopnim vozilima, protivtenkovskim sredstvima, artiljerijskim oruđima i drugim sredstvima naoružanja. U planu je nabavka sistema PVO i vojnih helikoptera. Postavljaju se temelji lokalne odbrambene industrije. Sve to je grubo kršenje Rezolucije 1244.

Posebno zabrinjava potpisivanje zajedničke deklaracije Zagreba, Tirane i Prištine 18. marta o nekoj vrsti „saradnje u oblasti odbrane“. Štaviše, takozvani „premijer“ Aljbin Kurti se ne usteže da govori o antisrbskom karakteru tog saveza i promoviše opasnu „velikoalbansku“ retoriku. Pored toga, on najavljuje naglo povećanje „vojnog budžeta“, cinično naglašavajući kontinuitet između takozvanih „kosovskih bezbednosnih snaga“ i bivše terorističke „Oslobodilačke vojske Kosova“, čijim liderima se sada sudi u Hagu. Očekujemo da će specijalni sud koji je tamo formiran izvršiti svoje zadatke kako bi svi krivci za zločine dobili kaznu koju zaslužuju.

Gospodine predsedavajući,

Uvereni smo da u cilju stabilizacije situacije u pokrajini, Priština treba što pre da ukine diskriminatorske odluke protiv srbskog stanovništva, a njeni zapadni pokrovitelji treba da preispitaju svoje pristupe militarizaciji regiona i kosovskom regulisanju uopšte. Konkretno, krajnje je vreme da se podstakne svojeglavi režim da stvori Zajednicu srbskih opština u obliku u kome je to fiksirano u Briselskim sporazumima pre više od deset godina. Pitam se da li ćemo danas čuti od predstavnika EU koje stvarne korake planiraju da preduzmu radi izlaska iz ovog ćorsokaka?

Činjenice koje smo danas izneli još jednom potvrđuju potrebu da se situacija na Kosovu zadrži na dnevnom redu Saveta bezbednosti UN, ma koliko se predstavnici prištinskog režima trudili da nas ubede u suprotno. Štaviše, ova situacija ne odgovara ružičastoj slici koju ponovo pokušavaju da nam nacrtaju predstavnici Prištine.

Umesto toga, želeli bismo da čujemo od gospođe Gervala-Švarc koji su koraci preduzeti da se kosovski Albanci odgovorni za premlaćivanje službenika UNMIK-a Mihaila A. Krasnoščokova 28. maja 2019. godine privedu pravdi, kao i da dobijemo pojašnjenje u vezi sa nelegitimnim proglašenjem za «persona non grata» saradnika Misije Andreja Antonova 2021. godine. Kao što je poznato, Priština nema ovlašćenja da proteruje saradnike UNMIK-a.

Gospodine predsedavajući,

S obzirom na nedostatak napretka u rešavanju, pažnja međunarodne zajednice prema Kosovu ne sme biti oslabljena. Kategorički smo protiv smanjenja učestalosti i promene formata sednica Saveta bezbednosti UN o pitanju Kosova, kao i protiv smanjenja budžetskog i kadrovskog potencijala UNMIK-a.

Podržavamo najskorije postizanje od strane Beograda i Prištine stabilnog, uzajamno prihvatljivog rešenja zasnovanog na Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN. Samo takav rasplet je moguć. I mora da dobije odobrenje Saveta.

Hvala na pažnji.

 

[UN MISIJA RF] [BRATSTVO]



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Tanjug/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U carinskom ratu nema pobednika, poručio je kineski predsednik


Težnja ka napadima na vanmejnstrim političare u okviru EU postaje sve očiglednija, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Situacija na Kurskom pravcu do kraja 10.4.2025.


Odluka dolazi nakon što je predsednik Donald Tramp odobrio 90-dnevnu pauzu na carine veće od 10%

Ruski kosmonaut Aleksej Zubricki nalazi se u bazi podataka ukrajinskog Ministarstva odbrane kao lice koje izbegava regrutaciju i tražen je zbog izdaje


Potez dolazi u trenutku kada dve strane održavaju drugu rundu pregovora o normalizaciji bilateralnih odnosa


Ostale novosti iz rubrike »