BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Vučić je sporedni konj u američkom vozu — Zvezda, medijska kuća Armije Rusije

Vučić je sporedni konj u američkom vozu — Zvezda, medijska kuća Armije Rusije
14.01.2025. god.
Vašington i Beograd nameravaju da zajednički oduzmu imovinu Rusiji u srbskoj naftnoj i gasnoj kompaniji

Vašington, uz prikrivenu podršku zvaničnih srbskih vlasti, započeo je napad na pozicije Rusije na Balkanu. SAD pokušavaju da oduzmu Rusiji njen blokirajući paket akcija u najvećoj na Balkanu srbskoj naftno-gasnoj kompaniji NIS. Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, pravi se da je u bezizlaznoj situaciji, ali faktički igra sa Amerikancima u istoj ekipi.


Dovelo ga do suza

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić doveo je do suza lakovernu javnost svojim nastupom koji je izveo na nedavnoj sednici Vlade. I on sam umalo nije briznuo u plač. Istina, među Srbima i drugim ljudima koji su zainteresovani za stanje u zemlji, bilo je malo lakovernih.

Vučić je izjavio da se Srbija našla u teškoj situaciji zbog zahteva Vašingtona da Rusiji oduzme blokirajući udeo u najvećoj srbskoj naftnoj i gasnoj kompaniji NIS (Neftna industrija Srbije).

Vučić je toliko negodovao zbog nedostatka izlaza da je izjavio da će čak zatražiti i telefonski razgovor sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom 25-27. januara u vezi sa potvrdom informacija da Vašington uvodi sankcije NIS-u zbog činjenice da je većinski akcionar ove kompanije je ruski Gazprom.


Sedište NIS-a u Novom Sadu. © wikipedia.org

Ruska kompanija Gasprom njeft poseduje više od 56% srbskog NIS-a, koji je jedna od najvećih vertikalno integrisanih energetskih kompanija na Balkanu. Bavi se istraživanjem i proizvodnjom nafte i gasa, prodajom naftnih derivata, proizvodnjom i prodajom električne energije. NIS poseduje i petrohemijski proizvodni pogon. Glavni proizvodni pogoni nalaze se u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Rumuniji i Mađarskoj. U 2023. poreski i drugi doprinosi NIS-a budžetu Srbije iznosili su približno 2,28 milijardi dolara.


Vreme ističe...

Lokalna opozicija je sednicu Vlade Srbije na kojoj je učestvovao predsednik Vučić nazvala „karikaturom“. Pravi motivi zaokreta oko NIS-a su kristalno jasni. U suštini, Vučić vodi informativne pripreme za to da će kontrolni paket akcija NIS-a biti oduzet Rusiji. Podtekst Vučićevog govora je da Srbija nema kuda.

„SAD će uvesti sankcije, ne neke opšte ili finansijske, već sveobuhvatne sankcije našoj kompaniji NIS. To neće biti sankcije kompanijama u ruskom vlasništvu ili koje finansiraju ruske banke. To će biti direktne sankcije NIS-u. To nas stavlja u izuzetno težak položaj, jer ćemo posle nekog vremena imati problema ne samo sa snabdevanjem naftom, već i sa rafinerijom nafte, sa petrohemijom, sa suštinskim opstankom privrede“, izjavio je Vučić.

Srbski predsednik je čak pokušao da se izigrava plemenito i izjavio da je protiv konfiskacije ruske imovine. „Smatram da Rusima ne treba uzimati imovinu. Moramo pregovarati sa Rusijom. Apsolutna poslednja opcija bi trebalo da bude neprijateljsko preuzimanje, iako znam da je više od polovine vlade za ovu opciju. To je moguće samo ako postane jasno da ne možemo da opstanemo“, nastavio je Vučić.

Drugim rečima, Vučić je najavio da će se događaji razvijati upravo u ovom pravcu: akcije kompanije NIS biće oduzete Rusiji. Istina, Vučić je obećao da će gubitak ove imovine biti nadoknađen Rusiji. U kojoj meri još nije jasno. Ali jasno je da će Moskva biti suočena sa potrebom da pristane na predloženu cenu za otkup akcija, pošto će Vučić ipak izvršiti nalog Vašingtona.


© globallookpress.com

Takođe je apsolutno jasno da Vučić tokom predstojećeg razgovora sa Putinom neće govoriti o tome kako da se zajednički odupre američkim sankcijama sa Rusijom, već će „sa suzama u očima“ obavestiti ruskog predsednika da „Srbija nema drugog izbora“ nego da oduzeti akcije NIS-a u Rusiji.

Osvrćući se na rokove koje je Vašington postavio Beogradu, predsednik Srbije je izjavio: „Daćemo nam 30 dana da procenimo svoje sposobnosti i preduzmemo korake, a za 60 dana moramo da završimo ceo proces. Zvanična odluka biće objavljena pre 15. januara. Moramo sve da završimo do 15. marta.


A ko je dobitnik?

Pitam se da li će Vučić obavestiti Putina da SAD nameravaju da preuzmu NIS u vlasništvo kada ruske akcije kompanije već budu nacionalizovane? Upravo o takvom daljem razvoju piše srbska štampa koja je suprotstavljena Vučiću.

Predsednik Srbskog narodnog slobodarskog pokreta dr Miroslav Parović u intervjuu za portal SRBIN.info otkrio je suštinu sukoba oko NIS-a. Prema njegovim rečima, Vašington planira da sve energetske kompanije u istočnoevropskom regionu između Baltika i Jadrana moraju da dođu pod kontrolu američkih investicionih fondova. A sve tranzitne rute za transport energenata u Evropi takođe će morati da kontrolišu američke kompanije. Prema rečima Miroslava Parovića, to je plan američke „duboke države” i „Vučić je mali igrač” u ovoj igri.

Parovićeve reči potvrđuje i izjava samog Vučića, koji je krajem decembra 2024. godine u intervjuu nemačkom Handelsblatu izjavio da će „Najkasnije za godinu dana Severni tok pripasti američkom investitoru, a gas će iz Rusije ići u Evropu. kroz cevovod. Obeležite moje reči. Godinu dana do pokretanja Severnog toka! Odnosno, Vučić je upoznat sa planovima izvesnog američkog „investitora“ da kupi Severni tok i preko njega šalje ruski gas u Nemačku do kraja 2025. godine.

U kontekstu ove Vučićeve izjave jednom nemačkom listu, pomenuti Miroslav Parović je uveren da predsednik Srbije učestvuje u igri koju su započeli Amerikanci. „Očigledno je i sam Vučić tražio sankcije NIS-u. Sve što kaže je potpuno nelogično. Nema logike da SAD nameravaju da uvedu sankcije NIS-u, gde je većinski akcionar Gasprom njeft, podružnica Gasproma. Istovremeno, SAD ne uvode sankcije Gaspromu. Kompanija koja je u vlasništvu Gasproma je pod sankcijama, ali njen vlasnik nije. Nema smisla u ovome. Dakle, ovo je očigledno koordinirana utakmica“, izjavio je Parović.


"Tresem se od straha pred ujka Semom"

Zanimljivo je da mnogi srbski analitičari, pokušavajući da shvate prave razloge za ovo što se dešava, dolaze do zaključka da iza želje da se Rusija istisne sa balkanskog energetskog tržišta i iza nedavnih američkih sankcija kompaniji NIS stoji predsednik Srbije. Sam Vučić, koji pokušava da istrči ispred lokomotive i demonstrira svoju lojalnost i Amerikancima i Evropljanima.


Domaćin Tramp i Vučić za bočnim stolom, septembar 2020. © flickr.com/whitehouse45

Strateški cilj Srbije, koji je javno deklarisao i sam Vučić, jeste članstvo u Evropskoj uniji, sa čime se slažu gotovo sve stranke u srbskom parlamentu – drugima nije dozvoljen ulazak. Istovremeno, baltičke zemlje, Poljska i još neke članice EU smatraju da je ruski uticaj u Srbiji prevelik. A Vučić treba svim sredstvima da umiri ove protivnike ulaska Srbije u EU. U vezi s tim, SRBIN.info piše da je „kompanija NIS izabrana kao novčić za mito“.

Pristanak ovih skeptika za integraciju Srbije u EU „mora da se plati, makar smanjenjem udela ruskog vlasništva u kompaniji NIS na manjinski nivo, ako ne i potpunim istiskivanjem Rusa iz nje”. Izdanje napominje da će Vučić pokušati da se dogovori sa predsednikom Putinom, predlažući da se direktno rusko prisustvo u njemu zameni indirektnim (preko Azerbejdžana) ili na neki drugi način.

Ali, ovako ili onako, iza zbacivanja Rusije pod izgovorom američkih sankcija NIS-u stoji sam Vučić.

„Pošto Rusi do sada nisu hteli da čuju za ovo [odricanje od svojih akcija u NIS], jer energetski uticaj za Moskvu, kao i za Zapad, nije samo isplativo već i geopolitičko pitanje, Vučić je podigao ulog. Lakše i jeftinije mu je da to uradi preko svojih starih lobista u SAD“, piše SRBIN.info.

I kao rezultat toga, odjednom se saznalo za planirane američke sankcije NIS-u. A posle toga Vučić „suznih očiju gleda svoj narod i laže ih: „Zbog vas, rode, drhtim od straha pred čika Semom i pokušavam da ga smirim da ne uvredi Srbiju“, SRBIN.info se šale.


Izbacite Rusiju, pustite Ameriku unutra

Teško je sada razumeti ko je prvi, Vučić ili administracija Vašingtona, predložio ovu ideju o nacionalizaciji ruskih akcija u NIS-u. Ono što je bitno jeste da je to zaista od koristi Sjedinjenim Državama i da se radi isključivo o stvaranju povoda za pokretanje pitanja promene strukture akcijskog kapitala NIS-a. Jednostavnim rečima, nacionalizovati ovu najveću i najprofitabilniju naftnu i gasnu kompaniju na Balkanu, kako ju je napravila ruska kompanija Gasprom njeft, i isterati Rusiju sa balkanskog energetskog tržišta.


© RIA Novosti

Istovremeno, pomenuti Miroslav Parović vezuje Vučićev „nastup o beznađu Srbije” sa činjenicom da je „Zelenski istovremeno najavio da Ukrajina neće obnoviti ugovor sa Gaspromom za tranzit gasa preko njene teritorije”. Odnosno, Amerikanci nameravaju da prisvoje ukrajinski gasnotransportni sistem, a oni će diktirati uslove za pumpanje ruskog gasa kroz Ukrajinu.

„Očigledno je to neka vrsta nagodbe koju izdajnička vlada Srbije sklapa sa Amerikancima. „Sve su to karike u jednom planu – da američki kapital kupi Severni tok, da Amerikanci kupe gasovod kroz Ukrajinu, da oni kupe gasovod kroz Srbiju, a da Amerikanci kupe NIS“, izjavio je Parović. 

Pojavljuje se potpuno jasan plan čija je suština da SAD preuzmu apsolutnu kontrolu nad distribucijom energetskih resursa u Evropi i da Rusiji, koja ima te resurse, uskrate svaku mogućnost da utiče na evropsko energetsko tržište.

Preuzevši celokupnu infrastrukturu za transport nafte, gasa i struje u Evropi, Amerikanci će dobiti i apsolutnu političku kontrolu nad Starim svetom. A ključni aspekt u tom pogledu je kontrola nad Istočnom Evropom, koja služi kao tranzitna teritorija za snabdevanje energetskim resursima iz Rusije u zemlje celog kontinenta koje su njihovi potrošači.


Tramp-lin pritisaka

Oduzimanje ruske imovine u kompaniji NIS - to je jedan od instrumenata pritiska koje novi predsednik SAD Donald Tramp može koristiti u mogućim pregovorima s Rusijom o Ukrajini, o potrebi kojih on govori gotovo svakog dana. Ovde se takođe kao instrumenti pritiska na Rusiju mogu svrstati i izjava Vučića o tome da će „Severni tok“ promeniti vlasnika. Na kraju, „ponuđeni“ uslovi od strane Trampa mogu biti predmet pregovora tokom verovatnih pregovora o Ukrajini između SAD i Rusije nakon inauguracije Trampa.

Tramp je već najavio nekoliko ovakvih instrumenata pritiska na Moskvu. To je i pretnja državnim udarom u Venecueli, i aktivizacija vojne psihoze u skandinavskim zemljama, koje, po zamisli Vašingtona, treba da se koriste protiv Rusije. Postoji i pretnja napada na nuklearnu elektranu „Akuju“ u Turskoj, koja će uskoro početi s radom i koja pripada Rusiji. Pored toga, postoji verovatnoća da bude osvojena ruska vojno-morska baza u sirijskom Tartusu.


Izgradnja nuklearne elektrane „Akuju“ u turskom gradu Gjulnar. © RIA Novosti

Priređujući predstavu o oduzimanju imovine Rusiji, Vučić će igrati zajedno sa Vašingtonom u pritisku na Moskvu da se sukob u Ukrajini okonča po američkim, a ne ruskim uslovima.



„Zli“ Zapad zabranjuje „jadnoj“ Srbiji rusko oružje

„Srbija se odriče ruskog naoružanja, sklapa dogovor sa Izraelom o kupovini izraelske artiljerije PULS i dronova Hermes 900“, pod ovim naslovom, Global Difense Korp (GDC) radosno je izvestio o još jednoj antiruskoj inicijativi Vučića. „Srbija, koja je u velikoj meri odbrambena zavisna od Rusije, sve se više okreće drugim proizvođačima oružja. Najnoviji ugovor Beograda uključuje artiljerijske sisteme PULS i bespilotne letelice Hermes 900. Srbija je potpisala ugovor o oružju vredan 335 miliona dolara sa izraelskim Elbit Sistemsom“, saopštio je GDC.

Govoreći o dogovoru, napominje se da je Vučić istakao superiornost izraelskih sistema nad američkim. Treba se razumeti, pre svega, o ruskim.

Izgovor je isti kao u slučaju „Naftne industrije Srbije“. „Sankcije koje su zapadne zemlje uvele Ruskoj Federaciji ne dozvoljavaju Beogradu da dobije rusko oružje, pa je Srbija prinuđena da raskine ranije zaključene ugovore“, izjavio je načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović. intervju za Večernje novosti.

„Što se tiče snabdevanja oružjem iz Ruske Federacije, u ovom trenutku je to praktično nemoguće. Pokušavamo da diplomatskim kanalima pronađemo načine da prevaziđemo trenutnu situaciju. Neke smo ugovore raskinuli, a druge odložili, nadajući se da će se situacija u međudržavnim odnosima na globalnom nivou normalizovati i omogućiti da se ti ugovori sprovedu“, slagao je načelnik Generalštaba.


Vruća intriga

Zvanični Beograd je odavno pao pod vlast SAD. Vučić kaže da je Srbija navodno preslaba da se odupre SAD. Ostaje pitanje: da li su obični Srbi – za razliku od svog predsednika – spremni da igraju zajedno sa Amerikancima protiv Rusa? Da li su Srbi spremni da preuzmu mali deo teškog bremena koji Rusi nose u borbi protiv satanističkog Zapada? Bar apsolutna većina srpske javnosti je na strani Rusije u njenoj sadašnjoj konfrontaciji sa Zapadom. Pa ipak tolerišu Vučića.


© RIA Novosti

Naravno, pitanje je i na šta je Moskva sposobna i spremna da spreči Srbe da ponove optužbe na račun Rusa, kao 1999. godine kada je Rusija napustila Srbiju i nije sprečila NATO bombardovanje Beograda i drugih gradova u Srbiji i Crnoj Gori. Predstojeći telefonski razgovor Putina i Vučića je još jedna od najžešćih geopolitičkih intriga s početka ove godine. 


Izvor: Zvezda, medijska kuća Armije Rusije

Osnivač je „Teleradiokompanija Oružanih snaga Ruske Federacije „ZVEZDA“ (OAO „TRK VS RF „ZVEZDA“).

Glavni urednik: Odnokolenko O.G.


 



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: flickr.com/136668338@N03/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Neće vlast pojedinačno srušiti ni jedan ni dva intervjua Emira Kusturice već sopstvena osionost iza koje ne stoji ni izbliza onoliko inteligencije koliko ona misli da posjeduje


Čini se da su mnogi u narodu, pa i u eliti navikli na Vučićevu verziju pakla. Ovaj vrlo specifičan pakao postao je mnogima zona komfora jer misle da je...

Ruske snage izvršile su seriju udara na različite objekte na teritoriji koja je pod kontrolom ukrajinskih formacija. Eksplozije su se čule u Kijevu, Žitomirskoj i Sumskoj oblasti. Ukra


Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto pozvao je na zaštitu bezbednog funkcionisanja gasovoda Turski tok


Napad je sprečen na ključnoj stanici za kompresiju, saopštilo je Ministarstvo odbrane RF


Ostale novosti iz rubrike »