BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

O'Brajan za RTS: Najbezbednije je da udeo ruskog vlasništva u NIS-u bude nula

O'Brajan za RTS: Najbezbednije je da udeo ruskog vlasništva u NIS-u bude nula
12.01.2025. god.
Srbija i Sjedinjene Američke Države zvanično su započele strateški dijalog. O tome šta će taj oblik partnerstva značiti u praksi, kako će uticati na odnose Beograda i Vašingtona, između ostalog, za RTS je govorio Džejms O\'Brajan, pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja.


... Međutim, govorimo o ekonomskim posledicama sporazuma o strateškom partnerstvu, koji dolazi dan posle uvođenja sankcija NIS-u koji je strateška kompanija za Srbiju. Da li partneri to rade jedni drugima, uvode sankcije?

Mi ovo ne radimo Srbiji. Mi smo uveli sankcije za više od 300 ruskih firmi.

Sankcije se odnose na tankere koji prenose rusku naftu i na firme koje imaju korist od ruske globalne trgovine energentima. Evo šta mi pokušavamo da uradimo i šta hoćemo da uradimo u Srbiji. Dakle, nafta plaća i finansira agresiju Rusije na Ukrajinu.

Četrdeset odsto budžeta Rusije dolazi od nafte i to je gotov novac kojim Rusija kupuje poluprovodnike od Kine kako bi mogla dalje da proizvodi oružje. Otkako je predsednik Vladimir Putin odlučio da izvrši invaziju na Ukrajinu, globalna tržišta nafte su sada dovoljno fleksibilna da možemo da vidimo da Rusija ima manje koristi od globalne prodaje nafte i zato sada preduzimamo ovu meru.

Rusija je kupila NIS za veoma malu svotu i sada izlači više novca iz Srbije nego što može da potroši u Ukrajini. Mi bismo voleli da taj tok resursa prestane, da se obustavi i mi smo obećali srbskoj vladi da ćemo raditi na tome da ne dođe do prekida snabdevanja naftom u Srbiji. Ako Srbija bude poštovala zakon u potpunosti, ukloniće ruski kapital. Verujemo da će Srbija s vremenom od toga imati koristi i da potrošači neće ispaštati.

Pod kojim uslovima je Vašingtonu poslovanje NIS-a prihvatljivo?

Jedini uslov je da nema odliva novca u Rusiju i mi ne želimo da Rusija upravlja ovom ključnom firmom u Srbiji. Dakle, jedini način da rizik bude nula jeste da udeo ruskog vlasništva bude nula. To je pozicija s kojom ulazimo u ovaj razgovor. Već smo činili ovakve stvari kada je reč o drugim ruskim firmama u drugim zemljama – u Holandiji, Švajcarskoj, Turskoj.

Srbija nije jedinstvena, mi znamo kako ovo da uradimo tako da funkcioniše, tako da ćemo slediti put kojim ćemo na kraju dobiti konstruktivno i snažno vlasništvo nad NIS-om koje ide u korist Srbije i to je krajnji ishod.

Spomenuli ste i Rusiju i Kinu. Da li SAD, posle početka strateškog dijaloga, imaju neka očekivanja od Srbije kada su u pitanju njeni odnosi sa Rusijom ili Kinom?

Mi ne govorimo o konkretnim odnosima, svi imamo svoje odnose sa drugim zemljama. Kina je naš najveći trgovinski partner, dakle i mi imamo odnose sa Kinom. Jasno nam je i mislimo da ove zemlje ne treba da poseduju ključnu infrastrukturu u bilo kojoj od naših partnerskih zemalja, jer one koriste tu infrastrukturu kao polugu kojom iznuđuju političke odluke. Mi samo tražimo da Srbija upravlja NIS-om u korist srbskog naroda, a o tome ćemo razgovarati...


Izvor: RTS



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: RTS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Vašington i Beograd nameravaju da zajednički oduzmu imovinu Rusiji u srbskoj naftnoj i gasnoj kompaniji


Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto pozvao je na zaštitu bezbednog funkcionisanja gasovoda Turski tok


Napad je sprečen na ključnoj stanici za kompresiju, saopštilo je Ministarstvo odbrane RF

General Abdel Fatah al-Burhan tvrdi da čitav kontinent ustaje kako bi se odupro stranoj intervenciji


Ruske snage su izvodile udare na objekte ukrajinskih formacija u centralnom i zapadnom delu tzv. Ukrajine. Ukrajinske formacije su napadale dronovima region Crnog mora i pozadinske regione: u Kotovsku...


Ostale novosti iz rubrike »