BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Severnokorejski vojnici bi bili „legitimna meta” – SAD

RT: Severnokorejski vojnici bi bili „legitimna meta” – SAD
23.10.2024. god.
Vašington veruje da je 3.000 severnokorejskih vojnika otputovalo u Rusiju na obuku, izjavio je portparol Džon Kirbi


Ako severnokorejski vojnici uđu u ukrajinski konflikt na strani Rusije, oni će postati „legitimne vojne mete” za snage Kijeva, izjavio je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće, Džon Kirbi.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin izjavio je u sredu da trenutno postoji nepoznat broj severnokorejskih vojnika u Rusiji i da Pentagon ne zna „šta tačno rade”. Ostin je dodao da bi to bio „veoma ozbiljan problem” ako Severna Koreja namerava „da učestvuje u ovom ratu na strani Rusije”.

Na brifingu kasnije u sredu popodne, Kirbi je rekao novinarima da je „najmanje 3.000” severnokorejskih vojnika ušlo u istočnu Rusiju ranije ovog meseca, i da su nakon toga raspoređeni u „više ruskih objekata za obuku”.

Kirbi je rekao da SAD ne znaju kakvu su obuku ovi vojnici navodno prošli. Ipak, nagađao je da bi mogli da „putuju u zapadnu Rusiju i zatim napadnu ukrajinsku vojsku”.

„Ako ti severnokorejski vojnici odluče da se pridruže borbi protiv Ukrajine, postaće legitimne vojne mete”, dodao je on.

Pjongjang je odbacio tvrdnje da je poslao trupe u Rusiju kao „neosnovane i stereotipne glasine”. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je saradnja između Rusije i Severne Koreje „naše suvereno pravo”, ali je dodao da Moskva vidi „mnogo kontradiktornih informacija” u vezi sa tim.

Glasine o umešanosti DNRK u konflikt pojavile su se početkom ovog meseca, kada su ukrajinski mediji izvestili o smrti severnokorejskih vojnika u Donjeckoj oblasti. Međutim, nije bilo dokaza koji bi podržali ove navode.

Ukrajinski lider Vladimir Zelenski tvrdio je dve nedelje kasnije da su severnokorejski „oficiri i tehničko osoblje” primećeni blizu fronta, te da Pjongjang planira da pošalje 10.000 vojnika da učestvuju u sukobu.

Špijunska agencija Južne Koreje, NIS, tvrdila je prošle nedelje da je Severna Koreja poslala 1.500 vojnika u Rusiju na obuku. Ovi vojnici „očekuju se da će biti raspoređeni na front čim završe obuku za adaptaciju”, dodala je agencija.

Rusija i Severna Koreja potpisale su istorijski Ugovor o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu u junu, tokom posete ruskog predsednika Vladimira Putina Pjongjangu. Sporazum uključuje obećanje Rusije i Severne Koreje da će pomagati jedna drugoj ako bilo koja od njih bude „stavljena u stanje rata usled oružane invazije”.

 

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

 

 

 

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

Izvor: RT (ž)

 

 

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • © Getty Images / Chung Sung-Jun/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Na snimku koji kruži društvenim mrežama vidi se kako francuski predsednik naizgled sklanja mali predmet dok pozira sa britanskim premijerom i nemačkim kancelarom


Obe zemlje ukidaju većinu dodatnih carina najavljenih prošlog meseca i nastojaće da usaglase dalje mere, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Predsednik Rusije Vladimir Putin ponudio je bezuslovne pregovore počev od četvrtka


Neuspeli pregovori u Istanbulu 2022. treba da posluže kao polazna osnova, uz prilagođavanje „realnoj situaciji na terenu“, izjavio je pomoćnik predsednika Rusije Jurij Ušakov.

Vašington je odobrio isporuku američkog naoružanja iz nemačkih skladišta, dok Moskva poziva na pregovore


Američki predsednik pozdravio je rusku inicijativu usmerenu na nastavak direktnih pregovora sa Kijevom


Ostale novosti iz rubrike »