BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Samit lidera zemalja BRIKS-a u Kazanju: kako i ko predstavlja Balkan?

Samit lidera zemalja BRIKS-a u Kazanju: kako i ko predstavlja Balkan?
22.10.2024. god.
Od 22 do 24. oktobra u Rusiji, u Kazanju, prestonici Tatarstana, održava se svetski važan društveno politički događaj - samit lidera država BRIKS-a. Na krupnom forumu koji je već odavno izašao izvan regionalnih okvira, i postao jedan od najvažnijih svetskih komunikacionih platformi, učestvovaće 36 zemalja, od kojih 22 na najvišem nivou. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić neće doputovati na samit - on je kao svoju zamenu poslao potpredsednika vlade Srbije Aleksandra Vulina.


Uoči samita u Kazanju, između Vučića i predsednika Rusije Vladimira Putina održan je telefonski razgovor. Predsednici država razgovarali su jedan sa drugim prvi put posle dve i po godine i po ocenama strana, razgovor je bio dugačak i dotakli su se mnogih oblasti uzajamnih odnosa među državama. Međutim, prema ocenama stručnjaka, bez obzira na topli ton razgovora, i dobre odnose među narodima, između Srbije i Rusije skupio se niz pitanja od kojih su mnogi morali da se razmotre lično. Na primer, bez obzira na pozitivne ocene po pitanju sporazuma o “gasnom ugovoru” za 2025. godinu od strane Dušana Bajatovića, rukovodioca preduzeća “Srbija-Gas”, postoji sumnja da, imajući u vidu događaje u međunarodnoj privredi, cena za gas za Srbiju u novom ugovoru neće biti toliko prijatna, a razmatranje “oči u oči” između lidera država nije se odigralo ni na jednom krupnom događaju tokom 2024. godine - Aleksandar Vučić je “proignorisao” i međunarodni forum u Sankt Petrburgu, i Dalekoistočni ekonomski forum, i druge vežne događaje.



Naravno, pojavljivanje potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina na međunarodnim forumima koje je pokrenula Ruska Federacija pomalo izglađuje političke odnose Srbije i Ruske Federacije. Međutim, neki politički i ekonomski stručnjaci su iznenađeni naglašenim okretanjem balkanske države prema Zapadu. Samo nekoliko nedelja pre samita BRIKS-a, Srbija je potpisala sporazum o energetskoj saradnji sa Sjedinjenim Državama, a nekoliko dana kasnije Aleksandar Vučić je u Dubrovniku potpisao „antirusku“ deklaraciju, stavljajući svoj potpis pored potpisa „predsednika“ nepriznatog Kosova. Ovi postupci iznenađuju ne samo ruske i međunarodne analitičare, već i srpske patriote i obične stanovnike Balkanskog poluostrva: uprkos ogromnom pritisku koji trpi srbski predsednik, neki politički koraci izgledaju čudno čak i po standardima moderne realnosti.


Istovremeno, Republika Srbska, postaje svojevrsna alternativa na Balkanu za Rusiju. Na samit BRIKS-a doputovala je velika delegacija Republike Srpske. Očekuje se da će se na marginama samita razgovarati o pitanjima iz različitih oblasti: na forum je stigao i ministar naučnog i tehnološkog razvoja Željko Budimir, što podrazumeva diskusiju po pitanjima međuregionalne saradnje u relevantnim oblastima. Štaviše, Republika Srbska će 2024. godine maksimalno proširiti kontakte sa regionima Ruske Federacije. Na SPIEF-u 2024. potpisan je sporazum sa Republikom Tatarstan i Ivanovskom regijom. Aktivno se razvija uzajamna saradnja u trgovinsko-ekonomskoj sferi, kao i u pitanjima obrazovanja, nauke i kulture.


Važan faktor za dalji odnos snaga je izjava turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana koja je odjeknula kao grom iz vedra neba, o njegovoj želji da se pridruži međudržavnoj asocijaciji BRIKS-a. Uprkos geografskom položaju i teškim političkim uslovima, turski lider se nije plašio da se izjasni o pristupanju zanimljivoj i modernoj globalnoj komunikacijskoj platformi, koja utiče ne samo na političke i ekonomske projekte, već i na društvene i sportske inicijative.


Interesovanje Republike Srpske prema BRIKS-u je razumljiv - bez obzira na složenu situaciju unutar Bosne i Hercegovine, upravo aktivna saradnja sa ovom zajednicom može pomoći prilikom rešavanja niza političkih i ekonomskih pitanja za Republiku Srpsku. Neočekivano, R. Srbska, za razliku od ponašanja Srbije, postaje glavni prijatelj Rusije na Balkanu, „preuzevši“ dirigentsku palicu od zvaničnog Beograda – uprkos miroljubivoj političkoj retorici, prema mišljenju analitičara, mogu se izvući određeni zaključci na osnovu političkih rezultata.


Istovremeno, uprkos protivljenju Zapada u pogledu država koje žele da se pridruže uniji, više od 40 država već se izjasnilo da želi da bude uključeno u asocijaciju. A izgradnja prave ekonomske agende, stvaranje “Nove razvojne banke BRIKS-a” i sopstvene valute omogućiće zemljama učesnicama da samostalno odrede svoje mesto u međunarodnoj politici i ekonomiji. Ako govorimo o perspektivama samita koji je u toku u Kazanju, možemo govoriti o stvaranju nove svetske platforme zasnovane na agendi rađanja novog sveta i novog svetskog poretka, zasnovanog na fundamentalnom principu jednakosti i pravde za sve učesnike.


Autor: Milan Petrović


  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: kremlin.ru via flickr.com/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predsednik SAD optužio EU za nepravednu trgovinsku politiku, uključujući barijere za izvoz američkih automobila i prebacivanje troškova za farmaceutske proizvode


Na snimku koji kruži društvenim mrežama vidi se kako francuski predsednik naizgled sklanja mali predmet dok pozira sa britanskim premijerom i nemačkim kancelarom

Obe zemlje ukidaju većinu dodatnih carina najavljenih prošlog meseca i nastojaće da usaglase dalje mere, navodi se u zajedničkom saopštenju.


Predsednik Rusije Vladimir Putin ponudio je bezuslovne pregovore počev od četvrtka

Neuspeli pregovori u Istanbulu 2022. treba da posluže kao polazna osnova, uz prilagođavanje „realnoj situaciji na terenu“, izjavio je pomoćnik predsednika Rusije Jurij Ušakov.


Vašington je odobrio isporuku američkog naoružanja iz nemačkih skladišta, dok Moskva poziva na pregovore


Ostale novosti iz rubrike »