Kako Rusija okuplja omladinu iz država članica BRIKS?
Prisutne je pozdravila v.d. zamenika rektora Tverskog državnog univerziteta za opšta pitanja Jelena Vasiljeva.
«Tverski državni univerzitet ne smao u gradu Tver, već i u Tverskoj oblasti postaje centar koji objedinjuje događaje vezane za BRIKS. Za pola godine u organizaciji našeg univerziteta održan je niz manifestacija vezanih za jačanje saradnje Tverskog državnog univerziteta, kao jednog od nosilaca ruskog visokog obrazovanja, sa visokoškolskim ustanovama Kine i Indije. Današnji događaj održava se na inicijativu studenata. Omladina je uvek bila, jeste i ostaće najprogresivnija grupa koja najbrže reaguje na promene u socijalnoj sferi našeg društva i čiji se stav mora čuti» — istakla je Vasiljeva.
Pomoćnik rektora Tverskog Državnog Univerziteta za projektne aktivnosti G.V. Safonov — jedan od organizatora diskusionog panela — govorio je o važnim aspektima partnerstva na nivou BRIKS i istakao aktuelnost ove agende uoči samita BRIKS u Kazanju, koji je zakazan za oktobar ove godine.
U video obraćanju iz Nju Delhija učesnicima ovog događaja obratio se i nekadašnji student i diplomac tverskog univerziteta, stručnjak i analitičar za međunarodne odnose BRIKS Rišabh Sethi. On je istakao da svaka država članica BRIKS pojedinačno predstavlja ogromne delove zemaljske kugle: Brazil — Latinsku Ameriku, Rusija — Evroaziju, Indija i Kina — Centralnu i Južnu Aziju, a Južna Afrika — afrički kontinent. Ove države igraju ključnu ulogu u svetskoj politici i privredi.
«Ako pogledamo pokazatelje, onda je jasno da su Kina i Indija najveće zemlje po broju stanovnika, a Rusija po teritoriji. U XXI veku, u epohi digitalnih tehnologija neophodni su nam ravnoteža i novi modeli svetskog poretka, a BRIKS je jedna od platformi koja tome doprinosi. BRIKS aktivno podržava razvoj multipolarnog sveta, nudi alternativu postojećim međunarodnim strukturama, takvim kao što je G7. U ovom momentu BRIKS se razvija brže nego privrede država G7. Trenutno u BRIKS ulaze države sa najbrže rastućim privredama i ogromnim stanovništvom što predstavlja ogromne mogućnosti za razvoj biznisa i međunarodnu saradnju» — istakao je ovaj ekspert.
O mogućnostima razvoja saradnje u međunarodnom medijskom prostoru BRIKS, govorio je i pozvani ekspert, poznati indijski bloger Sid. On je naveo realne primere širenja lažnih informacija i formiranja fejk vesti koje o Rusiji šire neprijateljske države, stvarajući na taj način negativnu sliku o samoj Rusiji. Sid je istakao da više od 10 godina živi u Ruisji i da se nikad nije susreo sa diskriminacijom, već da je uvek nailazio na podršku i pomoć uključujući i u onu u sferi svojih profesionalnih interesovanja. Tvrdi da kao bloger u Rusiji nikad nije, za razliku od većine država na Zapadu, naišao na zabranu iskazivanja javne reči i da to nije ideološki kliše, već realnost. Ključna ideja za koju se zalaže Sid je formiranje jedinstvene medijske platforme na bazi BRIKS, na kojoj će sve informacije biti istinite i poštene, koje će doprinositi jačanju saradnje država članica BRIKS i mogućnostima novih partnera na udruživanju u sferi politike i bezbednosti, privrede i finansija, ali i kulturno-humanitarnih veza.
Student tverskog univerziteta iz Indije, predsednik oblasnog Međunarodnog kluba prijateljstva Raman Jadav Šankar nastupio je na diskusionom panelu u ulozi eksperta. Raman na Tverskom državnom Univerzitetu i oblasti aktivno učestvuje u jačanju omladinskih veza među studenata različitih država i aktivno pomaže i učestvuje u mnogim međunarodnim projektima. On je govorio o mogućnostima javne diplomatije i njenim instrumentima. Raman je predložio da se u okviru država članica BRIKS razvijaju zajednički obrazovni projekti i programi čiji bi akcenat bio na akademskoj mobilnosti. Obrazovne i kulturne integracije, prema rečima ovog eksperta, ključna su komponenta uspešnog partnerstva u okviru BRIKS. Raman je pozvao svoje kolege studente da vode svoje blogove na stranim jezicima, na jezicima na kojima govore, i tako doprinesu širenju realnih činjenica o životu i radu u Rusiji i drugim državama BRIKS i time nedvosmisleno pokažu da je ovde «super živeti i učiti». To će pomoći suprotstavljanju lažnim stereotipima koje promovišu neprijateljske države.
- Izvor
- Tanjug
- Foto: TGU/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Američke obaveštajne službe godinama su obučavale agente u Ukrajini, nastojeći da to sakriju od Moskve, navodi nemački magazin.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.