Vašingtonu nedostaju resursi za unapređenje interesa u Africi – zvaničnik
Stejt department SAD nema dovoljno kadrovskih ni finansijskih resursa za promociju interesa Vašingtona i spoljne politike u Africi, izjavio je podsekretar za politička pitanja Džon Bas.
Visoki zvaničnik je to izjavio tokom saslušanja u Odboru za spoljne poslove Predstavničkog doma u sredu, na temu važnosti suprotstavljanja uticaju Kine u Africi i rastućim pretnjama terorizma na kontinentu.
„Nemamo dovoljno resursa da iskoristimo sve mogućnosti koje imamo širom kontinenta i da pronađemo pravi balans između osnovnog posla koji moramo obavljati kako bismo odgovorili na širok spektar kriza na kontinentu, i takođe da iskoristimo proaktivne mogućnosti za produbljivanje odnosa,” izjavio je Bas.
On je odgovorio na pitanje da li Stejt department ima dovoljno finansiranja i osoblja da se u potpunosti angažuje sa afričkim zemljama, kao i kako adekvatno obezbeđivanje resursa utiče na sposobnost Vašingtona da se pozicionira kao poželjan partner na kontinentu.
„Kada govorim o nedovoljnim resursima, mislim i na programski deo u smislu sistema strane pomoći i načina na koje to možemo koristiti, ali i na operativni deo, gde izvlačimo iz rupe u kojoj smo bili poslednjih pet do deset godina, posebno kada je reč o našoj sposobnosti da u potpunosti opremimo naše misije u inostranstvu. Ta rupa je neproporcionalno uticala na naše ambasade u Africi,“ izjavio je diplomata.
Vašington i njegovi saveznici u EU su poslednjih godina radili na intenziviranju svog angažmana u Africi, gde su izrazili zabrinutost zbog rastućeg prisustva Kine i Rusije. Uticaj Zapada je oslabio u nekoliko afričkih zemalja, posebno u regionu Sahela, gde su vojne vlasti poništile niz sporazuma, uključujući i one vezane za odbranu sa stranim partnerima kao što su Francuska i SAD. Mali, Niger, Burkina Faso i Centralnoafrička Republika – sve zemlje koje se bore sa dugotrajnim džihadističkim pobunama – ojačale su vojne veze sa Rusijom, a Moskva im je obećala pomoć u stabilizaciji bezbednosne situacije u regionu.
Kina, najveći svetski investitor u Africi, proširuje svoj uticaj kroz infrastrukturu, investicije i kredite, uprkos protivljenju SAD. Na Samitu o saradnji između Kine i Afrike (FOCAC) u Pekingu prošle nedelje, kineska vlada je najavila planove za 50 milijardi dolara u afričkim projektima u oblastima zelenih tehnologija, obrazovanja, zdravstva, bezbednosti i poljoprivrede.
U aprilu, Institut za mir SAD (USIP) predložio je niz mera Vašingtonu, uključujući strateške investicije u lance snabdevanja mineralima, kako bi se suprotstavio dominaciji Pekinga na ključnim afričkim tržištima.
Tokom saslušanja u sredu, Džon Bas je nazvao Rusiju i Kinu strateškim rivalima SAD, koji vode afričke nacije putem „smrti, negativnog rasta i eksploatacionih bezbednosnih odnosa.“
U julu je bivši kandidat za predsednika Nigerije, Adamu Garba II, izjavio za RT da nijedan odgovoran Afrikanac ne bi napustio Rusiju, Kinu ili BRIKS u korist zapadnih interesa, jer zapadne sile nemaju moralni autoritet kada pokušavaju da nametnu svoje vrednosti na kontinentu.
Izvor: RT
- Izvor
- Tanjug
- Foto: Aaron P. Bernstein / Getty Images/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.