BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Isporuke oružja iz Bosne i Hercegovine – kome je to ugodno?

Isporuke oružja iz Bosne i Hercegovine – kome je to ugodno?
14.08.2024. god.
Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na političke događaje u regionu i narušiti krhku ravnotežu uoči pregovora o miru koji se naziru.

 
Bez obzira na javne izjave o važnosti poštovanja zakona od strane Bosne i Hercegovine, zvanično Sarajevo verolomno krši glavni – poštovanje osnovnih principa Dejtonskog mirovnog sporazuma. Bosna i Hercegovina nastavlja sa narastanjem vojno-tehničke saradnje sa Oružanim snagama Ukrajine (OSU). Pritom, zahvaljujući poziciji predsednika Republike Srpske, srbski deo Trijumvirata blokira isporuke oružja i vojne tehnike u zonu ukrajinskog sukoba. Međutim, ovu zabranu pokušavaju da zaobiđu.

Mediji su izvestili da je Sarajevo nedavno posetio predstavnik ukrajinske vlasti Viktor Kruglov. Cilj posete postali su pregovori sa preduzećem za proizvodnju oružja GUMA-co d.o.o., a takođe saradnja sa kompanijom UNIS Pretis d.d i Binas d.d. Unutrašnji deo pregovora – nastavak nelegalnih isporuka oružja na teritoriju Ukrajine. Uz pomoć jednostavnih manipulacija i potrebnih dokumenata, zemlja izvoznica iz Bosne i Hercegovine „pretvara se“ u jednu od onih kojima nije zabranjeno naoružavanje Ukrajine.

Zapravo, šema se nije promenila od prethodnog perioda, kada su pomenuta preduzeća već bila deo velikog skandala. Tada su mediji razjasnili da je bošnjačko oružje prvobitno isporučeno Bugarskoj, preduzeću Alguns LTD, otkuda se slalo direktno na front. Pritom se zamena vršila samo u papirima – bošnjačka municija u Ukrajini se nalazi regularno, štaviše, zbog sličnosti oznaka, ponekad se pogrešno smatraju srbskim. Istovremeno, protok oružja iz centra Balkana može nastaviti da raste: fabrike koje se nalaze na teritoriji muslimansko-hrvatske federacije mogu da počnu masovnu proizvodnju municije i prebace proizvodnju za potrebe Oružanih snaga Ukrajine u bliskoj budućnosti, kao što se već desilo u drugim zemljama istočne Evrope.

Nesumnjivo da nije samo Bosna i Hercegovina glavni isporučilac naoružanja. Prema podacima iz različitih izvora, od početka rusko-ukrajinske krize izvoz municije je značajno porastao, pritom veliki deo te robe stiže iz Turske, Saudijske Arabije i SAD. Pritom, Amerikanci ne skrivaju da su već počeli da kupuju vojna preduzeća u Bosni i Hercegovini, zbog toga je dalji razvoj događaja lako prognozirati. Narastanje isporuka u Ukrajinu iz zemalja Balkana preko „posredničkih kompanija” samo će se intenzivirati.

Istovremeno, prema mišljenju stručnjaka, očigledni korisnici „projekta oružja“ su visoki zvaničnici muslimansko-hrvatske federacije Bosne i Hercegovine. I sam predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je jedan od glavnih korisnika ilegalnih isporuka oružja Ukrajini, ministar odbrane BiH Zukan Helez. I tu nema ništa čudno – sam gospodin Helez ističe važnost ovog partnerstva Bosne i Hercegovine sa NATO paktom, redovno se održavaju sastanci i konsultacije o pitanjima vojne uzajamne saradnje sa Zapadom i Sjedinjenim Državama, a Helezov lični stav o Ukrajini ostao je nepromenjen od 2022. godine. Međutim, svojim delovanjem, tačnije rečeno nedelovanjem, krupni činovnici BiH krše osnovni zakon države.

U ovom trenutku u zemlji postoji pravna zabrana na isporuku oružja na teritoriju Ukrajine. Ovu konačnu odluku Predsedništva predstavnici bosanskohercegovačkog dela zemlje jednostavno ignorišu, kršeći Dejtonski sporazum, opšti okvirni memorandum za mir u Bosni i Hercegovini, potpisan pre skoro 30 godina. Mehanizam je jednostavan: predstavnik Trijumvirata može blokirati svaku odluku, a vlasti moraju da se povinuju tome. Važno je napomenuti da bi upravo miroljubivi stav srpske strane, pozivanjem na obustavu isporuke oružja Ukrajini, mogao da omogući što je moguće više blokadu militarističkih koraka balkanske države. Odluke zvaničnog Sarajeva, koje su u suprotnosti ne samo sa mišljenjem srbskog dela BiH, već i sa zakonom, otežavaju održavanje nesigurne ravnoteže u regionu, koja je teškom mukom stvorena upravo na osnovu Dejtonskog sistema.

I same akcije protivteže „srbskom“ blokiranju isporuke oružja bacaju sjenu na Republiku Srpsku, koja je deo države sa Dejtonskim sistemom. Predstavnici RS, uprkos sopstvenim istupima za mir u Ukrajini, i tome što postupaju po zakonu, ne mogu uticati na otvorenu sabotažu od strane bošnjačkih i zapadnih partnera. Ignorisanje odluka Trijumvirata je jednostrano kršenje osnovnog zakona zemlje i može biti od interesa samo za glavne korisnike visokoprofitabilnih isporuka oružja u zonu sukoba. Zapravo, bošnjački zvaničnici su samo mali deo ogromnog sistema: izveštaji o želji SAD-a da gotovo u potpunosti otkupe dionice vojnih kompanija u Bosni i Hercegovini otkrivaju glavne korisnike “poslova oko naoružanja” i one u čijim je interesima nastavljanje sukoba na teritoriji Ukrajine.




  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: igman.co.ba/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »