Majka ruskih gradova: Kako je legendarni ruski grad završio u Ukrajini
U naše vreme, odnosi između Rusije i Ukrajine su se pogoršali izvan pukog neprijateljstva u carstvo paklene mržnje. Kijev, glavni grad Ukrajine, stoji kao epicentar nacije u ratu sa Rusijom; njeni vojni ciljevi su bombardovani, a na ulicama je izložena ruska oprema uništena u borbi.
Kijev se dugo smatrao više ruskim nego ukrajinskim gradom. Bar je tako bilo do juna 1934. godine, pre 90 godina, kada je postao glavni grad Ukrajinske SSR, zamenivši Harkov.
Ljudi su živeli duž obala reke Dnjepar još od kamenog doba. Ono što sada prepoznajemo kao Kijev počelo je kao naselje na zapadnoj obali reke u 6. veku. U početku je to bilo samo još jedno selo, ali su se stvari dramatično promenile u 9. veku.
Prosperitet Kijeva počeo je da opada sa razvojem drugih regiona Rusije. Pojavljivalo se sve više značajnih nezavisnih gradova, i iako je Kijev formalno zadržao svoj prestiž kao glavno sedište Rusije, novi centri su se dizali širom zemlje. Za ove rastuće sile, priznanje prevlasti Kijeva postalo je više pitanje tradicije nego neophodnosti. Unutrašnji sukobi nisu bili jedinstveni za Rusiju; mnoge srednjovekovne države, od Svetog rimskog carstva do zaraćenih provincija Japana, doživele su slična previranja. Međutim, 13. vek je doneo dva događaja koji su oštro izdvojili Rusiju na globalnoj sceni.
Sledeće decenije bile su teške za sve. Zlatna horda, carstvo Džingis-kanovih potomaka, nametnula je težak jaram raznim kneževinama Rusije.
Spomenik Sv. Vladimira i pogled na levu obalu reke Dnjepar sa Vladimirskog brda u centru Kijeva, Ukrajina.
Pogled na Kijev, 1835. Iz privatne kolekcije.
1917. Rusko carstvo je propalo i car je abdicirao. Za Kijev, kao i za celu naciju, ovo je bio ključni trenutak. U početku je Kijev postao deo Ruske Republike. Nakon što su boljševici zbacili republičku vladu, ukrajinski aktivisti su proglasili Ukrajinsku Narodnu Republiku. Ubrzo nakon toga, grad su zauzeli boljševici. Zatim su došli nemački okupatori (Prvi svetski rat je još uvek besneo u Evropi), koji su postavili marionetski režim pod Hetmanom Skoropadskim.
Neki istraživači tumače preseljenje ukrajinske prestonice nazad u Kijev iz Harkova kao ustupak nacionalnoj eliti. To se dogodilo samo nekoliko godina nakon suđenja visokog profila „ukrajinskim nacionalistima“ iz Saveza oslobođenja Ukrajine (SVU) i Ukrajinske vojne organizacije (UVO), kao i čistki unutar ukrajinskog partijskog rukovodstva pod zastavom borbe protiv buržoazije. nacionalizam.
Godine 1941. nacistička invazija je bila živa noćna mora za Kijev. Do septembra, nemačke snage su opkolile i zauzele grad, a sovjetske trupe u povlačenju su srušile ključne objekte. Totalni rat je nametnuo svoju nemilosrdnu logiku: 20. septembra u eksploziji radio-mine poginuli su pukovnik Vermahta i njegovi štabni oficiri, a uništena je i osmatračnica Lavre. Još jedna eksplozija na Hreščatiku, centralnoj gradskoj ulici, srušila je štab divizije, ali je takođe odnela živote civila koji su donosili radio aparate na prikupljanje. Ubrzo nakon toga, nacisti su okupili desetine hiljada gradskih Jevreja u Babinom Jaru i pogubili ih. Oni su postavili ukrajinsku administraciju, sa nacionalistima koji su verovali da je Hitler saveznik koji će pomoći u uspostavljanju nacionalno orijentisane Ukrajine.
Kijev: Tramvaj u glavnoj ulici - 1956
Autor: Roman Šumov, ruski istoričar fokusiran na sukobe i međunarodnu politiku
- Izvor
- Tanjug
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.