Zapad „predaje“ Tačija zarad spasavanja svog „kosovskog projekta“?
Pitanje o zločinima albanskih separatista Kosova postavljeno je na januarskom zasedanju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope. Osim toga, Komitet za pravna pitanja PSSE odlučio je da se sprovede „serija istraga na mađunarodnom i nacionalnom nivou o nestanku ljudi, trgovini ljudskim organima, korupciji i srastanju organizovanih kriminalnih grupa sa političkim krugovima na Kosovu“.
Od trenutka vojne agresije NATO na Jugoslaviju 1999. godine pitanje o Kosovu još ni jednom nije ostavljalo toliko zaprepašćujući i mučan utisak na „pristojne“ Evropljane. Apeli Rusije, Srbije i niza drugih zemalja Haškom tribunalu i drugim međunarodnim institucijama da najzad ispitaju ulogu glavešina „Oslobodilačke armije Kosova“ (OVK), koji su zauzeli ključne položaje u adminisraciji samoproglašene kosovske države, obevezno su odbacivani. Kao, Beograd i Moskva na sve načine pokušavaju da ometu kosovsku nezavisnost. Odbačene su i činjenice koje je 2008. godine obelodanila u svojoj knjizi glavni tužilac Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju Karla del Ponte. Tobože, to su samo pretpostavke, a činjenice nisu pronađene... – iako su se pretpostavke ranije uspešno pretakale u optužbe, pa čak i presude Haškog tribunala, kada je trebalo optužiti Srbe. Apoteoza sličnih „dvostrukih standarda“ su događaji iz proleća 2008. godine: objavljivanje knjige Karle del Ponte, u kojoj je ona naglasila da se delatnost „crnih transplantologa“ na Kosovu „obavljala uz znanje i aktivno učešće oficira „OVK višeg i srednjeg ranga“ – i istovremena oslobađajuća presuda jednom od takvih „oficira“ – bivšem terenskom komandiru OVK, Ramušu Haradinaju.
Čak je i istraživanje švajcarskog pravnika Dika Martija, koji je sada objavio šokantni izveštaj u sali za sednice Saveta Evrope, tek ovlaš pominjano u svetskim medijima tokom poslednjih meseci. Kao, podnosiocu izveštaja Saveta Evrope neće poći za rukom da dobije dokaze o delatnosti „crnih transplantologa“ na Kosovu i Albaniji, a srbski argumenti nisu valdini iz razloga njihove politiziranosti.
Međutim, „kosovska bomba“ ipak je eksplodirala, i to u sali za sednice PSSE, koju do tada niopšto nismo mogli sumnjičiti za prosrpske simpatije. Akcenti u izveštaju Dika Martija stavljeni su maksimalno jasno. Prema „režijskom“ delu dokumenta teško je izneti pretenzije i oni treba da postanu osnova za svestranu istragu o zločinima albanskih separatista Kosova. Tamo se govori i o zločinačkoj „grupi iz Drenice“ na čelu sa Hašimom Tačijem, koja nastavlja da deluje i danas – sada već na nivou visokih krugova samoproglašenog „nezavisnog“ Kosova - i o „crnim transplantolozima“. I čak o „diplomatskoj i političkoj podršci“, koja se pruža Hašimu Tačiju od strane SAD i vodećih zapadnoevropskih država, kojom su ga učinili „nedodirljivim“.
Međutim, glavno pitanje nije u sadržini najnovijih optužbi. Za sve one koji su iole upoznati sa situacijom na Kosovu - pored ostalog i za samu Karlu del Ponte – u tim optužbama nema ničeg neočekivanog. Koren problema je u ciljevima same istrage. Zašto se upravo sada PSSE (njen komitet je podržao zaključke Dika Martija JEDNOGLASNO) odjednom pozabavila ranije „nedodirljivim“ Hašimom Tačijem? Odgovor na dato pitanje omogućiće da se shvati: da li će dobiti nastavak izveštaj, reklo bi se, zbilja principijelnog i doslednog švajcarskog pravnika, i koliko su Evropljani spremni da idu daleko u istrazi zločina, koji su po svojoj monstruoznosti uporedivi sa medicinskim eksperimentima u nacističkoj Nemačkoj?
Za sada je očigledno jedno: razlozi za sadašnje „prozrenje“ PSSE tesno su skopčani sa razotkrivanjem tajnog plana, koji su SAD i Evropska unija pokušavali da realizuju u odnosu na Hašima Tačija ove jeseni – nakon što su na nivou razolucije Generalne skupštine OUN najavljeni predstojeći pregovori između Beograda i Prištine.
Računica Zapada bila je jednostavna: pripremiti u okvirima datih pregovora tlo za priznavanje od strane rukovodstva Srbije nezavisnosti Kosova ako ne „de jure“, a ono makar „de-fakto“. Imajući u vidu prozapadni kurs srbskog predsednika Borisa Tadića i njegovog okruženja – taj zadatak se činio sasvim ostvarivim. Ali da bi se vlasti Srbije spasile od sopstvene opozicije trebalo je malkice „retuširati“ lice Prištine, jer na potpisivanje sporazuma sa Hašimom Tačijem teško da bi pristali čak i sadašnji srbski vladari.
U tom cilju je u septembru i bio pokrenut scenarij „rokade“ na kosovskom političkom Olimpu. Odmah nakon ostavke predsednika Fatmira Sejdijua – lidera umerenije „Demokratske lige Kosova“ – analogan korak trebalo je da preduzme i predsednik Demokratske partije Kosova Hašim Tači. Međutim, u sve su se umešale unutarkosovske ambicije i raspre – pored ostalog, raspad vladajuće koalicije obe partije (na šta je očigledno i računao Zapad), a što je najvažnije, kombinacija samog Tačija. Ovaj poslednji ne samo da nije otišao sa političke scene, nego je putem sopstvene izrežirane ostavke osigurao sebi pobedu na ishitreno organizovanim vanrednim izborima. Pred zapadnim arhitektama Kosova zasvetlucao je neugodni za njih scenarij jačanja u Prištini radikalnih snaga. To očigleno nije bilo dobro u svetlu predstojećeg „dokusurivanja“ Beograda, pa je u funkciju stavljen scenarij „predaje“ Tačija.
Kao indirektna potvrda toga da su Hašima Tačija „predali“ Amerikanci, služi i reakcija Stejt departmenta SAD na protekle kosovske izbore. Po tradiciji označivši glasanje „važnom etapom“ u razvoju demokratije, njegov zvanični predstavnik Mark Toner je pozvao Centralnu izbornu komisiju Kosova da ispita „ozbiljna kršenja, koja su evidentna“. Slični pozivi nisu se čuli iz Bele kuće kada je reč o kosovskim izborima u toku svih poslednjih deset godina. SAD su stavile do znanja: demokratija na Kosovu je i dalje dobra – ali već bez Tačija i njegovih najbližih. Evropljani, su, izgleda, pravilno shvatili signal. Međutim, govoriti o trijumfu međunarodnog prava kada je reč o kosovskom problemu za sada je prerano. SAD i EU će pokušati da urade tako, da se predstojeća istraga pretvori – čak ako do nje i dođe – u suđenje Tačiju i njegovim najbližim saradnicima, i da se ispod udara izvuče sam „kosovski projekat“. Kad se već žrtvuje tako jaka figura – znači da se kosovska igra „zaigrala na krupno“. A arhitekte „novog svetskog poretka“ u igrama na krupno ne vole da gube.
________________________________
Petar Ahmedovič ISKENDEROV – stariji naučni saradnik Instituta slavistike RAN, magistar istorijskih nauka, međunarodni komentator lista«Vremjanovostjej» i radiostanice«Glas Rusije».
- Izvor
- Fond strateške kulture, srb.fondsk.ru/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.