Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ukazom, koji je objavljen u ponedeljak, proglasio šest ruskih regiona „istorijski naseljenim Ukrajincima“. Lista ne uključuje nijednu teritoriju nad kojom Kijev tvrdi suverenitet u tekućem sukobu sa Moskvom, a fokusira se na globalno priznate delove Rusije.
Dokument obuhvata oblasti Brjansk, Kursk i Belgorod, koje se sve graniče sa Ukrajinom. Takođe navodi regione Voronjež, Rostov i Krasnodar, koji su se svi graničili sa Ukrajinom pre 2014. godine, kada je Krim odlučio da se pridruži Rusiji na referendumu i kada su Donjecka i Luganska Narodna Republika proglasile nezavisnost od Kijeva.
Zelenski je tvrdio da je stanovništvo ovih teritorija bilo podvrgnuto „politici prisilne rusifikacije“ i naredio je vladi u Kijevu da izradi „akcioni plan“ za „očuvanje“ ukrajinskog „nacionalnog identiteta“ u Rusiji.
Ukaz poziva Rusiju da „obezbedi Ukrajincima koji žive na njenoj teritoriji“ pristup obrazovanju na ukrajinskom jeziku, kao i pristup masovnim medijima na ukrajinskom jeziku i posebnim „građanskim, društvenim, kulturnim i verskim pravima“.
Moskva nikada nije uvela nikakva ograničenja ukrajinskom jeziku. Ruski ministar obrazovanja Sergej Kravcov izjavio je u julu 2022. da ga „niko ne zabranjuje“ i da će se predavati u školama gde bude potrebno.
Ukaz Zelenskog takođe zadužuje ukrajinsku vladu i Savet za nacionalnu bezbednost i odbranu da „prikupljaju i proučavaju činjenice i svedočenja o zločinima” koji su navodno počinjeni nad Ukrajincima u Rusiji tokom njene istorije, kao i da se „suprotstavljaju dezinformacijama i propagandi” o ukrajinskoj istoriji, navodno širenim od Moskve.
Predsednik je takođe naložio Ukrajinskoj akademiji nauka da „pripremi materijale” o „hiljadu godina dugoj istoriji” Ukrajine i distribuira ih širom sveta. Obrazovni programi i udžbenici u zemlji takođe treba da sadrže „pravu istoriju etničkih Ukrajinaca“, dodao je Zelenski.
Ruski regioni koji se pominju u dekretu više puta su bili na meti ukrajinskih raketnih i bespilotnih napada, kao i granatiranja od početka neprijateljstava sa Moskvom u februaru 2022. Ukaz Zelenskog dolazi samo nekoliko nedelja nakon što je Kijev pokrenuo veliki napad na grad Belgorod. U udaru, koji je prema ruskom Ministarstvu odbrane uključivao upotrebu zabranjene kasetne municije, poginulo je 25 ljudi, uključujući decu, a više od stotinu je povređeno.
Sredinom januara, dete je povređeno u ukrajinskom napadu dronom na grad Voronjež – glavni grad drugog regiona za koji je Zelenski tvrdio da je „istorijski naseljen Ukrajincima“.
Razvoj događaja dolazi usred pokušaja Kijeva da zabrani Ukrajinsku pravoslavnu crkvu (UPC) – najveću hrišćansku denominaciju u zemlji, za koju se navodi da ima više od 8.000 parohija. Ukrajinska vlada je dugo optuživala da ima veze sa Ruskom pravoslavnom crkvom (RPC).
Ruski predsednik Vladimir Putin je u više navrata izjavio da je Ukrajinu u njenim granicama pre 2014. u velikoj meri „stvorilo” sovjetsko rukovodstvo tokom 20. veka. Istorijski gledano, „ukrajinske zemlje“ su uključivale mnogo manju teritoriju, tvrdi on.
Kada su se kozaci koji su živeli na teritoriji savremene Ukrajine u 17. veku nakon ustanka Bogdana Hmeljnickog otcepili od Poljsko-litvanske zajednice i zatražili od tadašnjeg carstva Rusije da ih primi, teritorija koju su kontrolisali su današnje Kijevska, Černigovska i Žitomirska oblasti – tri oblasti na severu Ukrajine, izjavio je ruski predsednik 2022. godine.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.