BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Najduža kolona prognanih

Najduža kolona prognanih
05.08.2007. god.

„Srpski narod neće nikada zaboraviti stravičan prizor etničkog čišćenja, kada je pre dvanaest godina proteran sa svojih ognjišta i iskorenjen ceo jedan narod – Srbi Krajišnici. Najduža kolona prognanih koju je Evropa videla posle Drugog svetskog rata zauvek će ostati svedočanstvo o porazu svih onih koji su počinili ovaj zločin i koji su za njega odgovorni”, izjavio je premijer Srbije Vojislav Koštunica povodom godišnjice akcije hrvatske vojske „Oluja”, u kojoj je 1995. godine ubijeno oko 2.500 Srba a iz hrvatske prognano više 250.000 njih.

– Tokom celog prošlog veka bilo je bezbroj počinjenih zločina prema srpskom narodu i moramo učiniti sve da se nijedna nevina žrtva nikada ne zaboravi, da se tako nešto nikada ne ponovi – dodao je u svojoj pisanoj izjavi Koštunica, pozivajući juče srpski narod na dužnost da oda počast svim nevino stradalima u „Oluji”.

Pomen žrtvama tragične akcije služen je u Crkvi svetog Marka, u kojoj je prekjuče, uoči godišnjice, sveću upalio predsednik Srbije Boris Tadić poručujući da „odgovorni za ’Oluju’ moraju odgovarati pred licem pravde”.

Pomen su služili mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i vladike Atanasije i Nikanor, a među prisutnima su, pored premijera Vojislava Koštunice, bili i ministar vera Radomir Naumov, ministar za infrastrukturu Velimir Ilić i komesar za izbeglice Dragiša Dabetić.

Mitropolit Amfilohije je u besedi kazao da kolona prognanika koji su pre 12 godina izbegli u Srbiju „nije ništa manje strašna od kolona u kojima su Srbi odvođeni na stratišta u Jadovno i Jasenovac” tokom Drugog svetskog rata.

Istakavši da je to bilo veliko etničko čišćenje Srba u Hrvatskoj, on je rekao da su „oni koji su očišćeni” optuženi za etničko čišćenje. „Stradanje srpskog naroda na prostoru Hrvatske i dalje se nastavlja”, rekao je mitropolit Amfilohije i prognane Srbe pozvao da se, i pored toga, vrate na ognjišta na kojima su njihovi preci vekovima živeli.

Prognani Srbi iz Hrvatske u akciji „Oluja” organizovali su protest ispred hrvatske ambasade u Beogradu, sa koga su poručili međunarodnoj zajednici da vlasti u Zagrebu, ni posle 12 godina, nisu ispoštovale preuzete obaveze o povratku proteranih i vraćanju njihovih prava. Sa skupa, na kome se okupilo oko 200 prognanih, Hrvatskoj je poručeno da se „vara ako misli da je izgonom Srba rešila srpsko pitanje” u svojoj državi.

Predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida i porodica poginulih u RSK Rade Čubrilo istakao je da Hrvatska nije ispoštovala tri dokumenta koja je obavezuju pre svega da omogući povratak svim prognanim i da srpskom narodu vrati sva prava koja je uživao pre rata. On je podsetio da su Srbi do 1990. godine imali status ravnopravnog naroda i da od zahteva da im se vrati status konstitutivnog naroda neće odustati.

Čubrilo je dodao da je od 1990. do 1995. godine Hrvatska proterala 550.000 Srba iz Krajine i još oko 150.000 iz gradova i ostalih delova zemlje, među kojima se veći broj deklarisao kao Jugosloveni. U ratu je ubijeno, zarobljeno, ranjeno i nestalo oko 20.000 Srba, a i danas se još ništa ne zna o 2.560 nestalih, kazao je on. U Drugom svetskom ratu, u tadašnjoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, ubijeno je više od milion Srba o kojima, takođe, ne znamo ništa, naglasio je Čubrilo, istakavši da takvu Hrvatsku „neće i ne bi smela da prihvati Evropska unija”.

Član organizacionog odbora Koordinacije izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske i BiH Rade Matijaš rekao je da se od države Srbije očekuje da oštrije postavi pitanje nestalih i podsetio da je od 1.650 osoba ekshumirano oko 600, a identifikovano 420 stradalih.

U Kninu bez Srba

Zagreb, 4. avgusta - Ceo državni vrh Hrvatske sutra će biti u Kninu na centralnoj proslavi Dana pobede i domovinske zahvalnosti, odnosno 12-godišnjice obeležavanja vojne akcije „Oluja” kojom je srušena Republika Srpska Krajina, a skoro svi stanovnici tog generacijama većinskog srpskog područja izbegli iz Hrvatske. Ni ovaj put, međutim, na toj državnoj proslavi neće biti predstavnika Srba, jer smatraju da ona - ovako kako sada izgleda - još uvek ne doprinosi unapređenju tolerancije i međunacionalnih odnosa u Hrvatskoj.

O tome je jasno progovorio saborski zastupnik i potpredsednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac u zagrebačkom „Jutarnjem listu”. „Bilo bi prirodnije da me pitate hoću li biti na Petrovoj cesti ili na cesti prema Dvoru, gde su izbegli Srbi stradavali 1995. Poruke s takvih godišnjica moraju unapređivati toleranciju i nove odnose u Hrvatskoj, jer se u suprotnom postavlja pitanje šta se slavi - uspostavljanje teritorijalnog suvereniteta ili egzodus Srba” - kaže Pupovac.

Saopštenjem povodom sutrašnjeg državnog praznika danas se oglasila i nedavno obnovljena Zajednica Srba Hrvatske, koja izražava nezadovoljstvo aktuelnim položajem Srba u RH. „Od 300.000 srpskih izbeglica u RH se vratilo i trajno prebiva tek oko 55.000, pošto država nije osigurala uslove za održivi povratak. Srbi povratnici ne mogu da dobiju zaposlenje u javnim službama na područjima povratka, niti imaju jednake šanse pri zapošljavanju u državnim telima, upravi i pravosuđu”, navodi se u saopštenju koje potpisuje novi predsednik ZSH prof. dr Svetozar Livada.

Radikali: Hrvatska slavi najteži zločin

Srpska radikalna stranka oštro je osudila ponašanje hrvatske države koja, kako je navedeno u saopštenju, slavi najteži zločin izvršen posle Drugog svetskog rata na evropskom tlu. „Hrvatska država i danas veliča ubijanje i proterivanje Srba sa njihovih vekovnih ognjišta, a da licemerje i bezobrazluk Hrvatske budu veći, za genocid je optužila Srbiju”, navedeno je u saopštenju SRS-a povodom 12. godišnjice akcije hrvatske vojske „Oluja”.

Radikali u saopštenju zahtevaju od nadležnih državnih organa da podignu tužbu protiv Republike Hrvatske zbog genocida i ratnih zločina nad srpskim narodom.

Traže primenu plana „Z-4”

Banjaluka, 4. avgusta - U crkvi Svete trojice u Banjaluci danas je služen parastos Srbima ubijenim za vreme operacije „Oluja” i posle nje, a posle parastosa na groblju „Sveti Pantelija” sveštenstvo banjalučke eparhije služilo je pomen poginulim i ubijenim vojnicima i civilima iz nekadašnje Republike Srpske Krajine koji su sahranjeni u Banjaluci.

Posle parastosa i pomena direktor Dokumentaciono-informativnog centra „Veritas” Savo Štrbac je novinarima rekao da će prognani Srbi iz Hrvatske od međunarodne zajednice tražiti primenu plana „Z-4”, kojim je Srbima u Hrvatskoj 1995. godine „nuđena država u državi”. On je podsetio da su 3. avgusta te godine predstavnici RSK u Ženevi prihvatili ovaj plan, iza kojeg su stale EU, UN, SAD i Rusija. Međutim, dan kasnije, „kao da se u Ženevi ništa nije dogodilo”, hrvatske oružane snage su, uz podršku SAD i NATO-a, počele „Oluju”.

Štrbac je demantovao podatak zvaničnog Zagreba da se u Hrvatsku vratilo više od 120.000 Srba. „Prema našim podacima, u Hrvatsku se stvarno vratilo 55.000 Srba. Ostali su, zbog ostvarivanja svojih prava, uzeli hrvatska lična dokumenta - ali se nisu vratili”, rekao je on.



  • Izvor
  • politika.co.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »