BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Najduža kolona prognanih

Najduža kolona prognanih
05.08.2007. god.

„Srpski narod neće nikada zaboraviti stravičan prizor etničkog čišćenja, kada je pre dvanaest godina proteran sa svojih ognjišta i iskorenjen ceo jedan narod – Srbi Krajišnici. Najduža kolona prognanih koju je Evropa videla posle Drugog svetskog rata zauvek će ostati svedočanstvo o porazu svih onih koji su počinili ovaj zločin i koji su za njega odgovorni”, izjavio je premijer Srbije Vojislav Koštunica povodom godišnjice akcije hrvatske vojske „Oluja”, u kojoj je 1995. godine ubijeno oko 2.500 Srba a iz hrvatske prognano više 250.000 njih.

– Tokom celog prošlog veka bilo je bezbroj počinjenih zločina prema srpskom narodu i moramo učiniti sve da se nijedna nevina žrtva nikada ne zaboravi, da se tako nešto nikada ne ponovi – dodao je u svojoj pisanoj izjavi Koštunica, pozivajući juče srpski narod na dužnost da oda počast svim nevino stradalima u „Oluji”.

Pomen žrtvama tragične akcije služen je u Crkvi svetog Marka, u kojoj je prekjuče, uoči godišnjice, sveću upalio predsednik Srbije Boris Tadić poručujući da „odgovorni za ’Oluju’ moraju odgovarati pred licem pravde”.

Pomen su služili mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i vladike Atanasije i Nikanor, a među prisutnima su, pored premijera Vojislava Koštunice, bili i ministar vera Radomir Naumov, ministar za infrastrukturu Velimir Ilić i komesar za izbeglice Dragiša Dabetić.

Mitropolit Amfilohije je u besedi kazao da kolona prognanika koji su pre 12 godina izbegli u Srbiju „nije ništa manje strašna od kolona u kojima su Srbi odvođeni na stratišta u Jadovno i Jasenovac” tokom Drugog svetskog rata.

Istakavši da je to bilo veliko etničko čišćenje Srba u Hrvatskoj, on je rekao da su „oni koji su očišćeni” optuženi za etničko čišćenje. „Stradanje srpskog naroda na prostoru Hrvatske i dalje se nastavlja”, rekao je mitropolit Amfilohije i prognane Srbe pozvao da se, i pored toga, vrate na ognjišta na kojima su njihovi preci vekovima živeli.

Prognani Srbi iz Hrvatske u akciji „Oluja” organizovali su protest ispred hrvatske ambasade u Beogradu, sa koga su poručili međunarodnoj zajednici da vlasti u Zagrebu, ni posle 12 godina, nisu ispoštovale preuzete obaveze o povratku proteranih i vraćanju njihovih prava. Sa skupa, na kome se okupilo oko 200 prognanih, Hrvatskoj je poručeno da se „vara ako misli da je izgonom Srba rešila srpsko pitanje” u svojoj državi.

Predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida i porodica poginulih u RSK Rade Čubrilo istakao je da Hrvatska nije ispoštovala tri dokumenta koja je obavezuju pre svega da omogući povratak svim prognanim i da srpskom narodu vrati sva prava koja je uživao pre rata. On je podsetio da su Srbi do 1990. godine imali status ravnopravnog naroda i da od zahteva da im se vrati status konstitutivnog naroda neće odustati.

Čubrilo je dodao da je od 1990. do 1995. godine Hrvatska proterala 550.000 Srba iz Krajine i još oko 150.000 iz gradova i ostalih delova zemlje, među kojima se veći broj deklarisao kao Jugosloveni. U ratu je ubijeno, zarobljeno, ranjeno i nestalo oko 20.000 Srba, a i danas se još ništa ne zna o 2.560 nestalih, kazao je on. U Drugom svetskom ratu, u tadašnjoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, ubijeno je više od milion Srba o kojima, takođe, ne znamo ništa, naglasio je Čubrilo, istakavši da takvu Hrvatsku „neće i ne bi smela da prihvati Evropska unija”.

Član organizacionog odbora Koordinacije izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske i BiH Rade Matijaš rekao je da se od države Srbije očekuje da oštrije postavi pitanje nestalih i podsetio da je od 1.650 osoba ekshumirano oko 600, a identifikovano 420 stradalih.

U Kninu bez Srba

Zagreb, 4. avgusta - Ceo državni vrh Hrvatske sutra će biti u Kninu na centralnoj proslavi Dana pobede i domovinske zahvalnosti, odnosno 12-godišnjice obeležavanja vojne akcije „Oluja” kojom je srušena Republika Srpska Krajina, a skoro svi stanovnici tog generacijama većinskog srpskog područja izbegli iz Hrvatske. Ni ovaj put, međutim, na toj državnoj proslavi neće biti predstavnika Srba, jer smatraju da ona - ovako kako sada izgleda - još uvek ne doprinosi unapređenju tolerancije i međunacionalnih odnosa u Hrvatskoj.

O tome je jasno progovorio saborski zastupnik i potpredsednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac u zagrebačkom „Jutarnjem listu”. „Bilo bi prirodnije da me pitate hoću li biti na Petrovoj cesti ili na cesti prema Dvoru, gde su izbegli Srbi stradavali 1995. Poruke s takvih godišnjica moraju unapređivati toleranciju i nove odnose u Hrvatskoj, jer se u suprotnom postavlja pitanje šta se slavi - uspostavljanje teritorijalnog suvereniteta ili egzodus Srba” - kaže Pupovac.

Saopštenjem povodom sutrašnjeg državnog praznika danas se oglasila i nedavno obnovljena Zajednica Srba Hrvatske, koja izražava nezadovoljstvo aktuelnim položajem Srba u RH. „Od 300.000 srpskih izbeglica u RH se vratilo i trajno prebiva tek oko 55.000, pošto država nije osigurala uslove za održivi povratak. Srbi povratnici ne mogu da dobiju zaposlenje u javnim službama na područjima povratka, niti imaju jednake šanse pri zapošljavanju u državnim telima, upravi i pravosuđu”, navodi se u saopštenju koje potpisuje novi predsednik ZSH prof. dr Svetozar Livada.

Radikali: Hrvatska slavi najteži zločin

Srpska radikalna stranka oštro je osudila ponašanje hrvatske države koja, kako je navedeno u saopštenju, slavi najteži zločin izvršen posle Drugog svetskog rata na evropskom tlu. „Hrvatska država i danas veliča ubijanje i proterivanje Srba sa njihovih vekovnih ognjišta, a da licemerje i bezobrazluk Hrvatske budu veći, za genocid je optužila Srbiju”, navedeno je u saopštenju SRS-a povodom 12. godišnjice akcije hrvatske vojske „Oluja”.

Radikali u saopštenju zahtevaju od nadležnih državnih organa da podignu tužbu protiv Republike Hrvatske zbog genocida i ratnih zločina nad srpskim narodom.

Traže primenu plana „Z-4”

Banjaluka, 4. avgusta - U crkvi Svete trojice u Banjaluci danas je služen parastos Srbima ubijenim za vreme operacije „Oluja” i posle nje, a posle parastosa na groblju „Sveti Pantelija” sveštenstvo banjalučke eparhije služilo je pomen poginulim i ubijenim vojnicima i civilima iz nekadašnje Republike Srpske Krajine koji su sahranjeni u Banjaluci.

Posle parastosa i pomena direktor Dokumentaciono-informativnog centra „Veritas” Savo Štrbac je novinarima rekao da će prognani Srbi iz Hrvatske od međunarodne zajednice tražiti primenu plana „Z-4”, kojim je Srbima u Hrvatskoj 1995. godine „nuđena država u državi”. On je podsetio da su 3. avgusta te godine predstavnici RSK u Ženevi prihvatili ovaj plan, iza kojeg su stale EU, UN, SAD i Rusija. Međutim, dan kasnije, „kao da se u Ženevi ništa nije dogodilo”, hrvatske oružane snage su, uz podršku SAD i NATO-a, počele „Oluju”.

Štrbac je demantovao podatak zvaničnog Zagreba da se u Hrvatsku vratilo više od 120.000 Srba. „Prema našim podacima, u Hrvatsku se stvarno vratilo 55.000 Srba. Ostali su, zbog ostvarivanja svojih prava, uzeli hrvatska lična dokumenta - ali se nisu vratili”, rekao je on.



  • Izvor
  • politika.co.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »