Dejton petnaest godina kasnije
Pre 15. godina, 14. decembra 1995. godine, zaključeni su sporazumi između strana oružanog konflikta u Bosni i Hercegovini (BiH), poznati kao «Dejtonski». Sporazumi su postignuti u novembru 1995. godine u Dejtonu (SAD) i potpisani dve nedelje kasnije, u decembru, na Pariskoj mirovnoj konferenciji. Tada je rešeno i pitanje o državnosti BiH. Do tog trenutka (od oktobra 1991. godine nakon samoproglašenja «nezavisnosti») moglo se govoriti o «državi BiH» jedino kao o međunarodnom prestupu. Na žalost, jeljcinska Ruske Federacija priznala je BiH 27. aprila 1992. godine (istina, ona je uspostavila diplomatske odnose već posle Dejtona – u decembru 1996. godine).
Od 1995. godine termin «Dejton» postao je simbol novog tipa diplomatije – «zatvoriti učesnike pregovora sve dok sporazum ne bude postignut» (Ričard Holbruk) (1) Uoči pregovora avijacija NATO je bombardovala Srbe u Republici Srbskoj, pokazavši šta ih (2) čeka ukoliko odbiju ultimatum SAD, zaodenut u reči «Dejtonskih sporazumi». Taj tip diplomatije razvijen je potom u «pregovorima» u Rambujeu 1998. godine, koji je dao «argumentaciju» za agresiju NATO protiv Jugoslavije.
S jedne strane, Dejtonski sporazumi položili su temelje za mirno sređivanje u Bosni, i to određuje njihov istorijski značaj. Sa druge strane, Moraju se sagledati i neki drugi aspekti tog unikatnog međunarodnog sporazuma. Drama Dejtona došla je do naročitog izražaja za vreme procesa protiv Slobodana Miloševića u Međunarodnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju. Tužilaštvo MTBJ je pokušavalo dokazati, da je u Bosni izvršen genocid, manipulišući izjavama svedoka E.Taba, koje su se oslanjale na podatke o smanjenju brojnosti stanovništva u nizu opština u Bosni. S.Milošević je pokazao, da ta statistika nije rezultat samo rata, nego i samih Dejtonskih sporazuma. Recimo, on je naveo primer Grahova, u kome su do rata Srbi činili 99 procenata stanovništva, a nakon rata nije ostao ni jedan; a takođe primer Brčkog, gde je muslimansko stanovništvo povećano za 83 procenta, a srbsko se smanjilo za 97 procenata! (3) Manipulišući statistikom, tribunal je pokušao da dokaže učešće S.Miloševića u «genocidu» i njegovu permanentnu težnju ka ratu. Jevgenij Primakov je u svom svedočenju u MTBJ govorio, da je Madlen Olbrajt u razgovoru sa njim priznavala, da apsolutno ne bi bilo moguće postići Dejtonske sporazume bez podrške S.Miloševića. Samim tim je priznata glavna uloga S.Miloševića u postizanju mira u Bosni.
Ne možemo a da ne pomenemo i još jedan aspekt Dejtona – albanski. Albanci Kosova pokušavali su da se izbore za njihovo priznavanje kao strana u Dejtonskim pregovorima, ali je to odbačeno uz obrazloženje da oni nisu učesnici oružanog konflikta. Svedok odbrane S.Miloševića Božidar Delić je to označio da direktni «signal kosovskim albanskim separatistima» (4).
Godine 2010. Bosna i Hercegovina postala je član Saveta bezbednosti OUN. Članstvo države, slične BiH, u SB OUN izaziva najozbiljnije kritike. Zavisnost Bosne kao subjekta međunarodnog prava sagledava se već u tome, što se pitanje «Situacije u Bosni i Hercegovini» od 1992. godine nalazi na razmatranju SB OUN: u poslednjoj rezoluciji Saveta bezbednosti, usvojenoj novembra 2010. godine, naglašava se podrška «ulozi još uvek prisutnog Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini. (5) A to znači pravo stranca da donoosi bilo koju individualnu odluku, pored ostalog da ukida ukaze šefa države i bilo koje zakone, što Visoki predstavnik veoma voli da upražnjava. Ta ista rezolucija izražava «posebno priznanje komandantu i personalu multinacionalnih snaga za stabilizaciju (SES), starijem vojnom predstavniku i personalu štaba NATO u Sarajevu, Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), Evropskoj uniji (EU) i personalu drugih međunarodnih organizacija i institucija u Bosni i Hercegovini.». Najzad, rezolucija ovlašćuje neimenovane, ali dobro poznate «države – članice», da preduzimaju sve neophodne mere u cilju zaštite BiH i zahtevaju (!)...slobodu kretanja snaga NATO.
Prirodno, govoriti o «suverenitetu» takve političke tvorevine moguće je jedino uz podsmeh.
Predmet «BiH protiv Jugoslavije», koji se razmatrao u Međunarodnom sudu OUN u periodu od 1993. do 2006. godine , takođe pokazuje neodrživost države Bosne. Iako je formalno delo pokrenuto protiv Jugoslavije, faktički se radi o žalbi jednog dela BiH na drugi njen sastavni deo – Republiku Srpsku.
Kakvi su, u celini uzev, rezultati i perspektive Dejtona? Pre nekoliko dana Visoki predstavnik u BiH Valentin Icko izjavio je, da ako je prvih jedanaest godina realizacije Dejtonskih sporazuma i bilo produktivno, poslednjih četirti godine su godine stagnacije (6). Visoki predstavnik nije zadovoljan: Republika Srbska je donela niz zakona, koji, po mišljenju V.Icka, osporavaju «prioritete evropskog partnerstva ili su usmereni u pravcu podrivanja sprovođenih na državnom nivou reformi». Posebnu zabrinutost Visokog predstavnika izaziva novi zakon o državnoj imovini, koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, a po kome će, ako zakon stupi na snagu, Republika Srbska postati vlasnik celokupne državne imovine koja postoji na teritoriji te tvorevine. Icko se brine zbog toga, što ako zakon bude i zvanično utvrđen, sveobuhvatno rešenje pitanja o državnoj imovini na osnovu pregovora neće biti moguće. Taj «problem» je postao još jedan formalni argument za to, da još uvek opstane upravljanje Visokog predstavnika, koje je trebalo još odavno da bude ukinuto (još 2006. godine!).
Za petnaest godina Dejtonski sporazumi nisu realizovani, a «međunarodna zajednica» i njen Vrhovni predstavnik ne žure da ih i realizuju. Jer, «država» koja se nalazi pod potpunom (i zvaničnom!) inostranom kontrolom, pogodan je poligon za šlifovanje međunarodnog neokolonijalnog prava.
___________
(1) Vidi: Hoolbroke R., To End a War. 1998. P.232.
(2) Za vreme bombardovanja, čije mete je određivala armija muslimana, zauzete su značajne treitorije i iz svojih domova isterano je preko 50 hiljada Srba.
(3) Vidi stenogram zasedanja MTBJ od 7. oktobra 2003. godine. Vidi takođe opis tog zasedanja u knjizi: Mezjajev A.B., «Proces protiv S.Miloševića v Haškom tribunalu. Zabeleške iz suda». S.264-269.
(4) Vidi svedočenja B.Delićaa na procesu S.Miloševiću 21. juna 2005. godine. Stenogram. S. 21243.
(5) Vidi: Rezoluciju 1948 (2010), koju je usvojio Savet bezbednosti OUN na 6426-om zasedanju 18. novembra 2010. godine // Dokument OUN: S/RES/1948 (2010).
(6) Vidi. Izlaganje Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu na zasedanju SB OUN 11. novembra 2010. godine , // Dokument OUN: S/PV.6421. S.3.
- Izvor
- Fond strateške kulture, srb.fondsk.ru/ vostok.rs
- Povezane teme
- BiH
- RepublikaSrpska
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.