Ruske i beloruske vlasti pripremiće Koncept bezbednosti Saveza. U dokumentu će biti navedeni osnovni ciljevi saradnje dve države, uključujući navođenje spoljnih izazova, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin tokom sastanka Vrhovnog državnog saveta Unije u Kremlju.
Tokom sastanka Rusija i Belorusija su odobrile niz značajnih odluka koje imaju za cilj dalje produbljivanje integracionih procesa. Konkretno, Moskva i Minsk moraju „značajno da se usredsrede na strateško planiranje“ i da obrate pažnju na jačanje bezbednosnog sistema Saveza, rekao je Putin.
Evo ključnih izjava dvojice lidera.
O Saveznoj Državi
Unija Rusije i Belorusije je lider među integrisanim udruženjima po tome koliko je postigla za tako kratko vreme.
„S obzirom na trenutnu situaciju, teško je preceniti značaj ovog jedinstvenog međudržavnog udruženja“, rekao je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko.
Postoje značajna dostignuća u integraciji ključnih oblasti privrede: vlade i relevantne agencije su već završile 74% aktivnosti u 28 prioritetnih industrijskih programa, odobrenih na sednici Vrhovnog saveta Savezne Države 2021. „Ovaj rad daje konkretne, opipljive rezultate, " dodao je on.
Savezna Država ima efikasnu odbranu, uključujući protivvazdušnu odbranu. Zahvaljujući određenim merama, granica je postala bolje zaštićena od međunarodnog terorizma, nekontrolisanog priliva migranata, krijumčarenja, municije i droge, istakao je Lukašenko.
Putin je istakao da će države pojačati saradnju u odbrani i bezbednosti, kao i u vojno-tehničkoj oblasti. „I to je, nesumnjivo, u skladu sa fundamentalnim interesima naših zemalja i naših naroda. To je danas posebno važno s obzirom na komplikovanu međunarodnu situaciju“, dodao je Putin.
On je takođe napomenuo da je počela priprema Koncepta bezbednosti Saveza. Prema Putinovim rečima, u dokumentu će biti navedeni osnovni ciljevi saradnje Rusije i Belorusije „u svetlu rastućih tenzija na spoljnim granicama naših država i sankcija i informacionog rata protiv nas“.
Takođe je neophodno „značajno raditi na strateškom planiranju“, obraćajući pažnju na jačanje bezbednosti države Saveza, kako bi se obezbedio njen održivi društveno-ekonomski razvoj, rekao je Putin.
Ekonomske veze
U proteklih 27 godina, vrednost obima trgovine unutar Unije porasla je 4,5 puta. „Saradnja u proizvodnji je ključna oblast u bilateralnim odnosima“, rekao je Lukašenko. Takve veze održava preko 8.000 preduzeća u obe zemlje koja zapošljavaju stotine hiljada ljudi. Moskva i Minsk su takođe prebacili plaćanje strateških dobara na ruske rublje uz pomoć kreditnih resursa.
Vlade obe zemlje od prošle godine rade u režimu antikriznog centra. „Treba napomenuti da su naše privrede uradile dobar posao prilagođavanja, izgradnje novih lanaca snabdevanja“, rekao je Lukašenko i dodao da se upravo sada realizuju investicioni projekti vredni preko 1,5 milijardi rubalja.
Moskva i Minsk takođe nastavljaju da pojačavaju integraciju u oblasti energetike – nastavlja se proces uspostavljanja jedinstvenog tržišta nafte i gasa, podvukao je Putin i dodao da će biti potpisan sporazum o zajedničkom energetskom tržištu.
Rusija i Belorusija su realizovale preko 60 naučnih i tehničkih programa. „Mnoge inovacije se uvode u proizvodnju, što omogućava sprovođenje programa zamene uvoza i na taj način smanjuje zavisnost od zapadnih tehnologija“, dodao je Lukašenko.
U humanitarnoj oblasti, zajednički budžet će finansirati pomoć studentima u Donbasu - Lukašenko je podržao ovu ideju, rekao je Putin.
Zapadni pritisak
Situacija oko Rusije i Belorusije je komplikovana. „Nesumnjivo, mi smo dostojanstveno izdržali prve ’masovne udare‘“, smatra Lukašenko. Prema rečima beloruskog predsednika, zapadna ekonomska blokada Rusije i Belorusije je propala, jer su ekonomije dve države „u principu samodovoljne“. Međutim, Zapad je počeo da vrši vojni pritisak, jačajući NATO snage u blizini beloruskih i ruskih granica. Oni su sada posebno zabrinuti za Kalinjingradsku oblast“, rekao je on.
Neophodno je brže i bolje koordinisano braniti nacionalne interese Belorusije i Rusije. „Ako bude potrebno, iskoristićemo sve da odbranimo našu Saveznu Državu i naš narod“, rekao je Lukašenko i dodao da će Moskva i Minsk izdržati pritisak Zapada i da se neće urušiti.
U međuvremenu, Rusija i Belorusija nameravaju da ojačaju saradnju sa svim zemljama koje to žele. „Zajedno sprovodimo sveobuhvatne mere kako bismo minimizirali štetu izazvanu nezakonitim sankcijama“, istakao je Putin.
Oružje
Oružje iz Ukrajine teče u Rusiju, a iz Rusije - u Belorusiju. „Naša granica sa Ukrajinom je čvrsto zatvorena. Oružje sada ide preko Brjanska i drugih regiona“, primetio je Lukašenko. U Belorusiji i Rusiji postoje skrovišta sa oružjem i eksplozivom. „Ulaze, uzimaju… Upravo tako se desila situacija u Sankt Peterburgu“, rekao je Lukašenko.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.