Šetnja kroz istorijske muzeje glavnog grada
Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put za to obilazak nekog od kulturno-istorijskih muzeja u Beogradu.
Naša prestonica broji čak 15 kulturno-istorijskih muzeja. Uglavnom se nalaze u centru grada, pa ako želite da ih obiđete u što kraćem roku, dobro bi bilo da se i vi smestite na bliskoj lokaciji. A kad popijete kafu bez koje u Srbiji ne može da počne dan, možemo da krenemo redom.
1. Etnografski muzej
Etnografski muzej u Beogradu je osnovan 1901. izdvajanjem Etnografskog odeljenja iz okvira Narodnog muzeja. Etnografski muzej je pravo mesto gde možete da pogledate narodne nošnje i naučite nešto više o našim narodnim običajima.
2. Istorijski muzej Srbije
Istorijski muzej Srbije je muzejska ustanova koja ima zadatak da prikuplja, čuva, izučava, stručno i naučno obrađuje materijalna svedočanstva istorije Srbije, održava i popunjava muzejske zbirke, kao i informacije i dokumentaciju o njima i čini ih dostupnim javnosti. Gde biste mogli više da saznate o novijoj srbskoj istoriji, ako ne ovde?
3. Jevrejski istorijski muzej
Jevrejski istorijski muzej u Beogradu je osnovan 1948. godine. Muzej je u sastavu Saveza jevrejskih opština Srbije i predstavlja jedinstvenu muzejsku ustanovu u našoj zemlji. Tematski je specijalizovan, a sadržajno veoma kompleksan. Osim muzejskih zbirki, poseduje i značajan Arhiv.
4. Muzej Jugoslavije
Muzej Jugoslavije savremenom interpretacijom prošlosti podstiče različite aktere da aktivno sagledavaju sadašnjost. Misija im je da budu mesto otvorenog dijaloga, da razmenjuju znanja i iskustva o društvenim i kulturnim pojavama 20. veka sa svim ustanovama, organizacijama i pojedincima zainteresovanim za pitanja jugoslovenskog nasleđa i jugoslovenske prošlosti.
5. Konak kneginje Ljubice
Konak kneginje Ljubice je jedna od malog broja sačuvanih zgrada iz vremena prve vladavine kneza Miloša Obrenovića. Konak kneginje Ljubice je sagrađen 1830. godine, po planovima i pod rukovođenjem Hadži Nikole Živkovića, zvaničnog kneževog graditelja. Zamišljen je da bude reprezentativni dvor srpske vladajuće dinastije Obrenović. Svoju primarnu namenu Konak je ostvario tokom prve vladavine kneza Mihaila (1839–1842), kada je služio kao njegova rezidencija.
6. Konak kneza Miloša
Izgradnja konaka je započeta u martu 1831. godine. Konak je podignut po projektu Hadži Nikole Živkovića. Danas je to mesto gde se nalazi muzej Prvog srbskog ustanka i gde će posetioci najbolje moći da dožive oslobodilačke dane sa početka 19. veka.
7. Muzej Banjičkog logora
Koncentracioni logor Banjica osnovale su nemačke okupacione vlasti 5. jula 1941. godine, u zgradi XVIII pešadijskog puka Vojske Kraljevine Jugoslavije. Prema sačuvanim knjigama evidencije zatvorenika, kroz njega je prošlo preko 23.500 lica, a njihov ukupan broj (sa neevidentiranim osobama) se procenjuje na oko 30.000. Logor je prvenstveno služio za zatvaranje političkih zatvorenika — pripadnika i simpatizera partizanskog i ravnogorskog pokreta, ali su u njega dovođeni i Jevreji, Romi, kriminalci, lica uhvaćena u racijama, taoci, seljaci koji nisu davali odgovarajuće kvote žita i dr. Iz njega je veliki broj lica deportovan u razne nacističke logore na tlu okupirane Evrope.
8. Muzej Beogradske tvrđave
Obuhvata Kalemegdanski rt, Gornji i Donji grad. Na osnovu studije zaštite Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Vlada Republike Srbije proglasila je za Spomenik prirode „Kalemegdanski rt“ u Beogradu, koji se nalazi južno od ušća Save u Dunav, na području grada Beograda, između Gornjeg i Donjeg grada Beogradske tvrđave. Granicama spomenika prirode obuhvaćena je jedinstvena prirodna retkost geološkog karaktera na tlu Srbije – profil morskog spruda iz najstarijeg stadijuma u istoriji nekadašnjeg Panonskog mora.