BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Da li se iznajmljivanje stana isplati?

Da li se iznajmljivanje stana isplati?
08.12.2022. god.

Kirije rastu već duže vreme rastu iz meseca u mesec, iz najrazličitijih razloga. Na ovu situaciju na tržištu niko nije imun- sve češće se dešava da stanodavci podižu cene zakupa i onim stanarima koji veće duže vreme žive u njihovom stanu. Postavlja se pitanje da li se isplati svakog meseca plaćati sve veću cenu zakupa, ili taj novac uložiti u kupovinu sopstevne nekretnine? Istina je da i na tržištu novogradnje vlada slučna situacija, ali na kraju cele priče, ukoliko pronađete dobru ponudu, možete imati svoj krov nad glavom.

Rast cena je intenziviran ove godine

Najveća potražnja za nekretninama je, bez obzira da li se radi o kupovini novih stanova i kuća ili iznajmljivanju, u Beogradu i Novom Sadu. Cene u ova dva grada neprekidno rastu već duže vreme, a sve je intenzivirano ove godine.

Pre samo godinu dana u glavnom gradu Srbije bilo je moguće za 300 evra iznajmiti stan veličine do 50 kvadrata, dok je danas ta cena uvećana za oko 50 odsto i iznosi 450 evra. Poskupeli su i stanovi veće kvadrature, pa je tako za dvosoban stan sada potrebno izdvojiti oko 600 evra svakog meseca dok trosobni stanovi mogu koštati oko 1000 evra. Ovo su samo cene zakupa, i na njih treba svakog meseca dodati i račune za komunalne i ostale usluge poput interneta ili televizije.

Novi Sad, posle Beograda, ima najveći priliv stanovništva u celoj Srbiji. Kao veliki univerzitetski i industrijski centar ovaj grad u južnoj Bačkoj svake godini privlači puno mladih, koji su, u većini slučajeva, zainteresovani za iznajmljivanje stanova. Garsonjere trenutno koštaju oko 200 evra na mesečnom nivou, jednoiposobni stanovi su nešto skupulji i iznajmljuju se za oko 250 evra, dvosobni za oko 350, trosobni za 500 a dok oni sa četiri sobe mogu stajati i više od 850 evra, u zavisnosti od lokacije.

Slični trendovi su i na tržištu novogradnje

Sa ovakvim mesečnim cenama, mnogi sebi sa pravom postavljaju pitanje da li je vreme da se okrenu tržištu novogradnje i uz redovno servisiranje kredita kroz nekoliko godina imaju svoj krov nad glavom.


Kako pokazuju najnoviji podacu, prosečna cena kvadrata u novogradnji u Beogradu je 2.285 evra. U odnosu na prošlu godinu, cena je veća za deset odsto.  Ukoliko ovu cifru uporedimo sa situacijom tokom 2020. i 2019. godine, dobijamo pravu sliku tržišta nekretnina- tokom 2020. godina kvadrat je koštao 25 odsto manje, a 2019. čak 40 odsto. Ako ste tada doneli pravu odliku i kupili neku nekretninu, sada je možda pravo vreme da razmislite da li da je prodate i profitirate na ovom rastu cena, koji sigurno neće trajati zavek.

Tržište nekretnina u Novom Sadu je tokom ove godine doživelo, čini se, svoj vrhunac. Najskuplji kvadrat u novogradnji je početkom ove godine koštao nešto više od 3000 evra, ništa povoljnija nije ni situacija u starogradnji gde je cena kvadrata dostigla čak 2720 evra. Ipak, prosečna cena je nešto niža i čak povoljnija od one u Beogradu- ona iznosi 1.505 evra, što je oko 200 evra više nego prošle godine. U Novom Sadu se gradi više nego ikad, ali čini se da ni to nije dovoljno da zadovolji sve potrebe, jer se veliki broj stanova rasporoda u rekordnom roku nakon oglašavanja.

Stambeni krediti skup sport

Prema poslednjim podacima, oko 150 hiljada građana Srbije, među kojima je veliki broj mladih, trenutno ima stambeni kredit. Čini se da ovaj način kupovine nekretnine i nije baš popularan kod nas, uprkos kampanjam koje banke konstantno vode. Prilikom uzimanja kredita, možete da birate između fiksnih i varijabilnih kamatnih stopa- fiksne stope su na našem bakkarskom tžištu, makar kada je reč o ovoj vrstu kredita, jako retke pa zato i većina korsnika kredita ima varijablu koja se manja iz meseca u mesec.

Zbog rasta referentne kamatne stope, takozvanog euribora, mnogima su rate porasle za iznose koji se kreće od 10 pa čak do 100 evra. Visina Euribora je na rekordnom nivou- on se trnutno nalazi na najvišem nivou još od 2009. godine. Njegov rast se ubrzao tokom ove godine, a naročito se intenzivirao nakon početka rata u Ukrajini. Banke ne nude klijentima prelazak sa varijabilne na fiksnu kamatnu stopu tokom trajanja kredita, što znači da ste sve dok ne otplatite kompletnu sumu obavezni da pratite kretanje referentnih stopa.






Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »