BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Vojna dimenzija razbijanja socijalizma

Vojna dimenzija razbijanja socijalizma
02.10.2022. god.


Piše Boško Antičć, kontraadmiral u penziji


U planiranju i pripremama za tzv. demokratizaciju svih zemalja socijalizma vodilo se računa o detaljima,

Od 1975. godine SAD i NATO  koristili su politička, ekonomska, diplomatska i vojna sredstva kako bi sproveli  razaranje socijalističkih zemalja, pod vidom demokratizacije, koje su bile na putu da uvedu višepartijski demokratski socijalizam i sve oblike svojine: državnu, privatnu i društvenu. Na taj način kapitalistički oblik svojine bio bi doveden u pitanje. Najpre je trebalo ujediniti Nemačku, rušeći Berlinski zid, razbiti SSSR i Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju i otvoriti prostor za razbijanje Varšavskog ugovora i Jugoslovenske narodne armije. Presudnu ulogu su imale SAD i Nemačka. Poput kardinala i papskih nuncija, američki ambasadori povremeno su doprinosili postizanju dogovora među opozicionim grupama i delovali između tih grupa i autoritarnih vlasti. Hantington je izveo pouke kojih demokratski reformatori moraju da se pridržavaju Uputsatva za demokratizaciju:

U prvom uputstvu: Reformisanje autoritarnog sistema, u prvoj tački navodi: (1) Obezbediti svoju političku bazu. Što je brže moguće postaviti pristalice demokratizacije na najvažnije položaje u vladi, stranci i vojsci ... a u osmoj Stvarajte osećaj da je proces demokratizacije neizbežan, da bi bio široko prihvaćen kao nužan i prirodan tok razvoja, čak i ako za neke ostale nepoželjan...  Pod vidom demokratizacije primenjivali su silu i razaranja i činili zločine u narodima i protiv njih. Užasna cena prevrata nije sprečavala kriminogene aktivnosti. 

Drugo uputstvo za demokratizatore Zbacivanje autoritarnih režima – tačka 3: Budite pažljivi prema generalima. U krajnjem ishodu pad režima zavisi da li će oni podržati režim, pridružiti se vama u opoziciji, ili gledati sa strane. Vojna podrška može biti od koristi kad nastupi kriza, ali jedino što vam je stvarno potrebno jeste da vojska ne bude voljna da brani režim... 


Treće uputstvo za demokratizatore, 3: Pregovori o promeni režima: posebno ističe, pored ostalog, tačku (3) Obezbedite konceptu pregovora podršku vodećih generala i drugih na visokim položajima i službama bezbednosti.  


U četvrtom uputstvu za demokratizatore – odnos prema zločinima autoritarnog režima – ističe se: U vojsci razvijati naročite skupove vrednosti, uverenja i stavova... Profesionalne vrednosti i važnost vojnog uzdržavanja od politike promovišu ubeđivanjem i indoktrinacijom, obukom, menjanjem školskih vojnih programa i revizijom sistema unapređivanja... Da bi osnažili ovo uverenje, lideri novih demokratora pokušavali su da izmene program vojne obuke i obrazovanja... Da bi se vojska depolitizovala, neophodno je da se okrene izvođenju čisto vojnih misija... Prve i uspešne demokratske vlade obično su smenjivale vrhovne komande oružanih snaga..  Najvažnije od svih Uputstava za demokratizatore 5 je: Obuzdavanje vojne moći, promovisanje vojnog profesionalizma. Da bi se shvatila situacija u kojoj su generali i admirali radili, citirane su svih 10 tačaka Uputstva  i  :


(1) Brzo otpustite ili penzionišite sve potencijalno nelojalne oficire, uključujući vodeće pristalice autoritarnog režima, kao i vojne reformatore među njima koji su vam možda pomogli da uspostavite demokratski režim. Mnogo je verovatnije da će ovi drugi prestati da vole demokratiju nego da će prestati da se upliću u politiku.


(2) Nemilosrdno kažnjavajte kolovođe pokušaja državnih udara protiv vaše nove vlade, pour décourager les autres. 


(3) Jasno definišite i učvrstite komandni lanac u oružanim snagama. Otklonite nejasnoće i anomalije, neka bude jasno da vojskom komanduje civilni šef vlade.


(4) Uveliko smanjite brojnost ljudstva u svojim oružanim snagama. Vojska koja je držala vlast sigurno je prevelika  i u njoj najverovatnije ima previše oficira.


(5) Vaši vojni oficiri smatraju da su loše plaćeni, da su im stanovi loši i da imaju male beneficije – i verovatno su u pravu. Novac koji uštedite smanjivanjem vojske iskoristite da im povećate plate, penzije i beneficije, i da unapredite njihove uslove življenja. To će se isplatiti.


(6) Preorijentišite svoje vojne snage na vojne misije. Možda ćete imati valjane razloge da razrešavate sukobe s drugim zemljama. No, ako pretnja spolja ne postoji, vaša vojska može ostati bez legitimne vojne misije, usled čega će postati sklonija razmišljanju o politici, Nađite ravnotežu između koristi od uklanjanja spoljašnjih pretnji i cene koju ćete za to platiti domaćom nestabilnošću.


(7) Istovremeno s okretanjem vojske ka vojnim zadacima drastično smanjite broj trupa raspoređenih u vašoj prestonici ili oko nje. Premestite ih na granice ili na druga relativno udaljena, nenaseljena mesta.


8) Dajte im igračke. Odnosno, obezbedite im nove, moderne tenkove, avione, oklopna kola, artiljeriju i sofistikovanu elektronsku opremu (brodovi su od manje važnosti, mornari ne izvršavaju državne udare). Nova oprema će ih usrećiti i uposliti dok budu učili kako da je koriste. Ako sve uradite kako treba i ostavite dobar utisak na Vašington, još ćete veliki deo troškova uspeti da prebacite na američke poreske obveznike. Onda imate dodatnu korist otuda što vojsci možete da kažete kako će i dalje dobijati igračke samo ako bude dobra, jer zločesti američki zakonodavci ne vole kad se vojska upliće u politiku.


(9) Pošto vojnici, poput svih ostalih, vole kad ih ljudi vole, koristite svaku priliku da se identifikujete s oružanim snagama. Prisustvujte vojnim ceremonijama, delite odlikovanja, ističite vojnike kao otelovljenje najviših vrednosti nacije, i, ako Ustav to dozvoljava, pojavljujte se u uniformi.


(10) Formirajte i održavajte političku organizaciju koja će biti sposobna da vaše pristalice izvede na prestoničke ulice u slučaju pokušaja vojnog udara.


Navedene činjenice ukazuju kako treba demokratizovati jednopartijske sisteme. Čudno je da je autor i 1990, kada je napisana ova knjiga, istakao: U Jugoslaviji su prodemokratski pokreti bili aktivni u Sloveniji i Hrvatskoj. Međutim, jugoslovenska komunistička revolucija u velikoj meri je bila srbska revolucija, a izgledi za demokratizaciju u Srbiji bili su u najširem slučaju sumnjivi.  Za njega su teroristi i separatisti bili demokrate, a republika u kojoj je bilo najviše demokratije već unapred je optužena da su komunisti, iako je u Srbiji bio razvijen najviši stepen demokratskog socijalizma.


Period od 25 godina je tužna epoha , u kojem su generali i admirali obavljali svoju profesionalnu dužnost kada je zapadni svet pokazao da je sposoban za čiste perverzije da bi odgovorio jednoj nemačkoj opsesiji koja je poništila sve ono što je ostalo od Versajskog sporazuma i Trijamona“ i kada „živimo veoma tužan period i ne znamo kako ćemo moralno iz njega izaći. U svakom slučaju, dali smo dokaz naše dvoličnosti. To nam ne služi na čast. (Pjer Mari Galoa).


Nestankom Jugoslavije masakriran je i žrtvovan jedan narod koji je uvek bio na strani mira i koji je u svoj zagrljaj primio izbeglice iz svih republika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i sve časne i čestite vojnike i starešine i članove njihovih porodica, bez obzira na nacionalnost.


Razbijanje Jugoslavije i agresija NATO je bitno uticala na oficirsku i generalsko–admiralsku profesiju. Razbijen je oficirski kor Jugoslovenske narod ne armije, ponižene njihove vrednosti, ukaljana im je čast i po mnogo čemu su postali krivi za ono što se desilo u vidu ratova na prostorima Socijalističke Federa tivne Republike Jugoslavije.   Kod mnogih generala i admirala koji su ostali verni Jugoslovenskoj narodnoj armiji i Vojsci Jugoslavije bio je i ostao neprikosnoveni moralni kodeks  srpske vojske koji je uvek sadržavao  časnost, vojničku etiku i visoku moralnost i slavu. Za generale i admirale, bez obzira na teškoće i NATO agresiju, duhovne i strategijske vrednosti imale su sveto značenje. S obzirom da se te vrednosti temeljno ponižavaju ni njihovi nosioci nemaju uticaja u njihovom čuvanju pa su i sami izloženi ruglu i ponižavanju svakojake vrste


Boško Antičć, kontraadmiral u penziji



  • Izvor
  • Tanjug
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »