Da li ste vaše tepihe pripremili za jesenju sezonu?
Da bi naši tepisi što duže trajali, potrebno je da ih održavamo redovno i učestalo. Dolazi deo godine kada više vremena provodimo kod kuće, u toplom porodičnom kutku, pa nam je potrebno da ono čime ćemo biti okruženi bude čisto i uredno. Nečistoće i nered odaju utisak nedovršenosti, mogu izazvati anksiznost i neprijatan osećaj. Da bi se taj osećaj izbegao, potrebno je odraditi detaljno čišćenje, a ono što je najviše na udaru prljavštine su podovi i tepisi.
Evo kako da se najbolje pripremite za jesenju sezonu boravka u domu i kako da održite vaše tepihe besprekorno čistim.
Nabavite otirač
Prvi način zaštite vaših gazišta u kući je preventiva. Pokušajmo da dobrim, reljefnim i gustim otiračima zadržimo što veću količinu grube nečistoće van našeg stana. Na taj način se sprečava unošenje većih komada prljavštine koja bi bila teška za usisavanje. Dobri otirači su kao četke – skinuće sve ono što se spolja nakupilo. Jesenje lišće, komadi blata, sneg – sve će to sa dobrim otiračem ostati van.
Redovno usisavajte
Stambene prostore treba redovno usisavati dva puta nedeljno, a nekad i više puta, po potrebi. Poslovne prostore, prodavnice i objekte gde cirkuliše veći broj ljudi treba usisavati svakodnevno. Usisavanjem uklanjamo mrve i čestice koje vidimo, ali takođe, u zavisnosti od snage usisivača, možemo da uklonimo i ono što nije golim oko vidljivo. Tekstil je sklon da okuplja grinje i bakterije, pa je potrebno da se redovnim usisavanjem prašina otklanja kako bi boravak u toj sredini bio zdraviji.
Oni koji imaju kućne ljubimce, moraće da uzmu usisivač u ruke čak i češće ukoliko žele da se dlake ne zadržavaju po nameštaju i tepihu.
Skidajte mrlje i fleke, po mogućstvu odmah
Svima nam se bar jednom desilo da zateknemo fleke koje se ne mogu otkloniti običnim vodom i sapunom. U tim situacijama uglavnom odmah krenemo sa ribanjem, misleći da će one nestati ukoliko budemo dovoljno uporni. To se često završi neuspehom, a skidanje fleka postane veliki problem. Nekad posegnemo za hemijskim sredstvom za skidanje fleka, ali često se dovijamo proverenim domaćim receptima za skidanje fleka od vina, čokolade, kafe ili flomastera. Koliko je sve to uspešno, znate i sami.
Perite tepihe bar 2 puta godišnje
Temeljno pranje je ipak najbolji način da se sa tepiha uklone sve nečistoće, uključujući i mrlje i fleke koje su vremenom nastale. Tradicionalni način ručnog pranja tepiha zamenili su praktičniji, ekonomičniji i ekološki prihvatljiviji načini koji uključuju profesionalne centre za pranje tepiha. Ručno pranje tepiha se možda još ponegde zadržalo iz praktičnih razloga (zato što nema drugih opcija), ali u urbanim sredinama već decenijama tepisi se peru uz pomoć specijalnih mašina za pranje tepiha. Njih možete koristiti u samom stanu, iznajmiti ih za te potrebe, možete pozvati agenciju za čišćenje ili odneti tkstilne podloge u servise za pranje tepiha.
Pranje tekstilnih prostirki u samom stanu
Ukoliko imate tepisone u stanu „od zida do zida“ koje je nemoguće izvući, dobro rešenje za vas je agencijsko profesionalno čišćenje. Profesionalci uglavnom poseduju adekvatnu opremu, a mašina za pranje tepiha je jedna od standardnih koje se upotrebljavaju u praksi. Opremu za pranje možete i iznajmiti za vaše potrebe ukoliko vam je to privlačnija varijanta. U svakom slučaju bićete zadovoljni načinom na koji se vašem starom tepihu vraća prvobitni izgled.
Pranje tepiha u specijalizovanim servisima
Za one koji ne žele čišćenje u samom stanu i kojima je tako lakše, tepisi se peru u specijalizovanim servisima, gde se ujedno i suše. Servisi poseduju mašine za pranje tepiha, uglavnom četkare koje su lake za rukovanje. Zovu se „četkare“ zato što se sastoje od glavnog rotirajućeg diska sa jakom četkom. Četka ima okvirno 150 obrtaja u minutu, i vrši pritisak na podlogu od 40 do 50 kilogama. Zbog toga su veoma pouzdane i efikasne u svojoj nameni.
Dubinsko pranje zahteva i adekvatna sredstva za pranje tepiha, zahvaljujući kojima se efekti odmah vide. Mašine za pranje tepiha poseduju rezervoar gde se ubacuje voda i sredstvo za pranje tepiha. U kombinaciji odgovarajućeg sredstva i pravilno upotrebljene hemije – tepisi će brzo biti spremni za jesenju i zimsku sezonu.
Takođe, vlasnici ljubimaca će se složiti sa nama, pranjem tepiha i redovnim čišćenjem oslobađamo se i neugodnih mirisa nastalih vremenom. Za dodatne efekte mirisa i svežine, možete iskoristiti osveživač prostora sa omiljenom aromom. Tek tako prostorija očišćena, ušuškana, sa otklonjenim neugodnim mirisima kuhinje ili cigareta, daće pravu atmosferu za dugi boravak u domu.
Redovno čišćenje doprinosi dugoročno dobrom izgledu vaših prostorija i štedi vam novac. Dubinskim pranjem tepiha uništavamo alergene i bakterije i stvaramo zdraviju atmosferu u stanu, pogodnu za duži i ušuškani boravak koji nas narednih dana čeka.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.