Početna stranica > Novosti
„Rodno osetljiv jezik“ protivustavan i de facto i de iure i zakonski tekst bi trebalo povući iz procedure. To je mišljenje Visokog saveta sudstva (VSS), dato na zahtev Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
Visoki savet sudstva: „Rodno osetljiv jezik“ protivustavan
08.09.2022. god.
„Rodno osetljiv jezik“ protivustavan i de facto i de iure i zakonski tekst bi trebalo povući iz procedure. To je mišljenje Visokog saveta sudstva (VSS), dato na zahtev Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Polazeći od zakonskih ovlašćenja, u ovom zvaničnom Mišljenju dostavljenom Ministarstvu, a koje do danas nije bilo dostupno javnosti, navodi se: „Visoki savet sudstva smatra da je zakonski tekst u celini protivustavan i suprotan drugim, već postojećim zakonskim rešenjima, te stoga Narodnoj skupštini predlože ili da zakon ne usvoji ili da ga povuče iz procedure usvajanja i vrati predlagaču na doradu“.
U obrazloženju ovog mišljenja, VSS navodi da se tim zakonom uvodi: „‘verbalni delikt‘; da se ustavne kategorije ne mogu ograničiti ili suspendovati aktom niže pravne snage, kakav je zakon; da manjinske grupe imaju pravo da koriste željenu terminologiju i sebe označavaju onako kako misle i treba, ali se suštinski, putem zakona i ostalima želi nametnuti ta terminologija, uz pretnju da, ukoliko i oni ne koriste propisanu terminologiju, potpadaju pod kaznenu normu. Takvo zakonsko rešenje vodi ugrožavanju prava većine da koristi i upotrebljava svoj jezik, u konkretnom slučaju srbski, jer bi morali da koriste „rodno neutralne“ i ostale predložene termine, koji nisu u duhu srbskog jezika. Tako bi, recimo, sudije, ukoliko u svojim odlukama ne bi koristile terminologiju propisanu u datom zakonu, već standardizovane pojmove i reči, bile kažnjene kao i sudovi u kojima vrše funkciju. To bi pak omogućilo podnošenje grupnih tužbi i pokretanje postupaka što bi dodatno opteretilo sudove i faktički prisilnim putem nametnule upotrebu terminologije neprirodne za većinu stanovništva“.
Sada se očekuje od Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i Ministarstva prosvete da odustanu od plana da, najdalje do 30. maja 2024. izrade sve udžbenike i druga nastavna sredstva na „rodno osetljivom jeziku“ čime bi sve profesore srbskog jezika zamenili poznavaocima rodno osetljivog jezika. Takođe se očekuje od Zorane Mihajlović, potpredsednika Vlade i predsednika Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost da sa sajta Vlade skine privatni Priručnik za primenu rodno osetljivog jezika.
Podsećanja radi, prošlogodišnji nacrt Zakona o istopolnim zajednicama povučen je iz procedure nakon što je VSS dao mišljenje da je taj nacrt u suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije i sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Advokatska kancelarija Radić
- Izvor
- Tanjug
- foto: nids.rs/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.