BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Tviter blokirao naloge sedam ambasada Srbije i konzulata u Čikagu

RT: Tviter blokirao naloge sedam ambasada Srbije i konzulata u Čikagu
23.08.2022. god.

Tviter je blokirao naloge sedam srbskih ambasada i konzulat u Čikagu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova u Beogradu. Srbija je zatražila od Tvitera da deblokira naloge, uz obrazloženje da je takva cenzura proevropske demokratije koja podržava slobodu govora neprihvatljiva.

Ambasadama u Jermeniji, Gani, Iranu, Indoneziji, Kuvajtu, Nigeriji i Zimbabveu 18. avgusta su blokirani nalozi, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije. Isto se dogodilo i konzulatu u Čikagu, u američkoj državi Ilinois. Blokiranje se desilo „bez ikakvog objašnjenja ili prethodnog obaveštenja o mogućem kršenju pravila društvene mreže“.

„Ne ulazeći u poslovnu politiku Tvitera, napominjemo da je neprihvatljivo cenzurisati diplomatske kancelarije jedne demokratske države koja ni na koji način nije sankcionisana“, rekao je Beograd.

„Srbija je zemlja koja je strateški opredeljena za članstvo u Evropskoj uniji i naši politički i demokratski standardi, uključujući medijske slobode, prilagođeni su najvišim evropskim standardima“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

„Stoga je apsurdno da je niz naših diplomatsko-konzularnih predstavništava cenzurisan na društvenoj mreži koja se hvali da promoviše demokratiju i različitost mišljenja.


Beograd se nada da zabrana „nije deo pokušaja da se osujeti ili ućutka Srbija u njenoj borbi za istinu“, posebno o situaciji na Kosovu, dodalo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Šesnaest osoba, uključujući 13 poslanika vladajuće Napredne stranke, takođe je blokirano bez objašnjenja prošle nedelje. Među njima je i Arno Gujon, humanitarni radnik, rođen u Francuskoj, trenutno zaposlen kao predsednik Kancelarije za saradnju sa dijasporom u Ministarstvu spoljnih poslova. Njegov nalog je od tada odblokiran.

Na dan kada je Tviter blokirao srpske naloge, predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa vlastima kosovskih Albanaca u Briselu. Pregovori, uz posredovanje SAD i EU, trebalo je da reše tenzije u otcepljenoj pokrajini.

NATO je okupirao Kosovo nakon 78-dnevnog rata 1999. godine i predao ga etničkim albanskim separatistima, koji su uz podršku SAD proglasili nezavisnost 2008. godine. Beograd odbija da prizna vladu u Prištini, u čemi ga podržavaju Rusija, Kina i otprilike polovina zemalja sveta.


  • Izvor
  • Tanjug
  • Nikola Selaković sa Kristoferom Hilom, foto: © MFA Serbia/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Vojni zvaničnici saopštili su da je u ponedeljak u eksploziji neutvrđene municije jedna osoba poginula, a osam povređeno


Poseta predsednika Rusije Vladimira Putina Severnoj Koreji pokazaće želju Moskve da vodi ravnopravan dijalog i saradnju sa svim zemljama, izjavio je pomoćnik predsednika Rusije za spoljnu politiku Jurij Ušakov....

Priprema deteta za letovanje na moru može biti uzbudljiva, ali i stresna aktivnost za roditelje, pogotovo ako je to prvo putovanje sa mališanom. Ključ je u tome da se...


Odluka je usledila nakon ostavke centrističkog člana tog tela, bivšeg ministra odbrane Benija Ganca

Bivši predsednik je izjavio da će „rešiti” ukrajinski sukob i pre stupanja na dužnost


Na zaporoškom pravcu konačno je uzeto pod kontrolu naselje Zagornoje, odakle su OSU isterane prošle godine. Ruske jedinice su napredovale kroz grede na jugu i istoku, nakon čega su...


Ostale novosti iz rubrike »