BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Svet ponovo ulazi u doba uglja - Međunarodna agencija za energiju

RT: Svet ponovo ulazi u doba uglja - Međunarodna agencija za energiju
31.07.2022. god.
Očekuje se da će potražnja dostići rekordno visok nivo, pokazuje novi izveštaj

Globalna potražnja za ugljem mogla bi da dostigne osam milijardi tona u 2022. godini, što odgovara istorijskom maksimumu postavljenom u 2013. godini, te će dalje rasti u 2023. godini, saopštila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u ažuriranom izveštaju o tržištu uglja.


„Na osnovu trenutnih ekonomskih i tržišnih trendova, predviđa se da će globalna potrošnja uglja porasti za 0,7% u 2022. godini na osam milijardi tona, pod pretpostavkom da se kineska ekonomija oporavi kako se očekuje u drugoj polovini godine... Ovaj globalni ukupni iznos bi odgovarao godišnjem rekordu postavljenom 2013. godine, a potražnja za ugljem će se verovatno povećati sledeće godine na novi rekord svih vremena“, navodi se u izveštaju.

Prema navodima agencije, potražnja je podstaknuta rastućim cenama prirodnog gasa, što primorava mnoge zemlje da sve više prelaze sa gasa na ugalj i ponovo otvore ranije zatvorene termoelektrane na ugalj.

U izveštaju se navodi da će Kina, koja je „odgovorna za više od polovine globalne potrošnje uglja“, biti glavni pokretač rasta tražnje u drugoj polovini 2022. godine, uprkos tome što će potražnja opasti za 3% u prvoj polovini 2022. godine.

Očekuje se da će potražnja za ugljem u Indiji takođe porasti zbog ekonomskog rasta zemlje i veće upotrebe električne energije. Predviđa se i da će EU doprineti tražnji, jer se sve više okreće uglju u proizvodnji električne energije kako bi zamenila gas ili ga sačuvala za zimu zbog pada uvoza ruskog gasa.

IEA dodaje da će tržišta uglja ostati nestabilna 2023. godine, posebno nakon što u EU stupi na snagu embargo na ugalj, a cene bi mogle nastaviti da rastu i u narednoj godini.

„Kako su rastuće cene prirodnog gasa učinile ugalj konkurentnijim na mnogim tržištima, međunarodne cene uglja su zauzvrat porasle, dostižući tri vrhunca svih vremena između oktobra 2021. i maja 2022. godine. Sankcije i zabrane ruskog uglja su poremetile tržišta, a problemi sa drugim glavnim izvoznicima su doprineli nestašici ponude. S obzirom da se drugi proizvođači uglja suočavaju s ograničenjima u zameni ruske energije, cene na fjučers tržištima uglja ukazuju na to da se očekuje da će se zategnuti tržišni uslovi nastaviti i u narednoj godini i dalje“, navodi IEA.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / cmannphoto / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »