BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Lavrov odlazi na petodnevnu turneju po Africi

Lavrov odlazi na petodnevnu turneju po Africi
23.07.2022. god.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov kreće na petodnevnu turneju po afričkim zemljama. Ministar će boraviti u radnim posetama Egiptu, Etiopiji, Ugandi i Republici Kongo, gde će razgovarati o međunarodnim i regionalnim agendama i bilateralnoj saradnji.


Najavljujući posetu regionu, Lavrov je u intervjuu za RIA Novosti i RT rekao da Rusija ima dugogodišnje i dobre odnose sa Afrikom, još od vremena SSSR-a, te da poslednjih godina Moskva aktivno obnavlja svoju poziciju na kontinentu, na šta uzvraćaju afričke zemlje.

Poseta će se održati u pozadini značajnog događaja za region - samo dan ranije, u Istanbulu je postignut dugoočekivani „sporazum o žitaricama“ - potpisani su dokumenti o ukidanju ograničenja isporuke ruskih proizvoda za izvoz i pomoć Rusije u izvozu ukrajinskog žita.

Prethodna velika „afrička turneja” Lavrova bila je 2018. godine, kada je ministar posetio Angolu, Namibiju, Mozambik, Etiopiju i Zimbabve.

Egipat

Prva stanica za Lavrova biće Egipat, najveći trgovinski i ekonomski partner Rusije u Africi. Na kraju 2021. trgovina između zemalja porasla je za 4% i iznosila je 4,8 milijardi dolara. Od 2022. godine na egipatskom tržištu posluje 470 ruskih kompanija.

Komentarišući razvoj bilateralnih ekonomskih odnosa sa Egiptom, Sergej Lavrov je primetio da je "Rosatom" potpisao ugovor o izgradnji prve nuklearne elektrane u zemlji - Ed Daba. Vest o početku izgradnje objekta stigla je samo nekoliko dana pre ministrovog odlaska u Kairo.

Lavrov je takođe podsetio da zemlja završava formiranje ruske industrijske zone.

„Direktno na obalama Sueckog kanala. Ova zona postaje još perspektivnija u kontekstu odluka koje je Afrička unija usvojila prošle godine o stvaranju Afričke kontinentalne slobodne trgovinske zone“, rekao je Lavrov.

On je objasnio da je odluka o stvaranju kontinentalne zone već doneta, te da se sada dogovaraju konkretni kriterijumi i tarife zone.

„Za Rusiju, kao rastućeg partnera Afrike, ovo će biti veoma, veoma isplativo i korisno u smislu povećanja naših obima, kako u trgovini tako i u investicijama. Ali, naše investicije i trgovina su veoma, veoma skromne, u poređenju sa SAD-om, Kinom i EU“, rekao je Lavrov za RIA Novosti i RT.

On je u intervjuu afričkim medijima rekao i da trenutna geopolitička situacija zahteva prilagođavanje mehanizama interakcije između Ruske Federacije i zemalja kontinenta.

"Pre svega, reč je o obezbeđivanju nesmetane logistike i uspostavljanju sistema finansijskog poravnanja zaštićenog od spoljnog mešanja. Rusija, u saradnji sa partnerima, preduzima korake za proširenje upotrebe nacionalnih valuta i platnih sistema. Radimo na dosljednom smanjenju udelu dolara i evra u međusobnoj trgovini“, naglasio je ministar.

Etiopija, Kongo, Uganda

Planirano je da Lavrova tokom posete Adis Abebi, gde se nalazi sedište Afričke unije, primi premijer Etiopije Abije Ahmed, rekao je za RIA Novosti Alemajehu Tegenu Argau, ambasador te zemlje u Ruskoj Federaciji.

Etiopski premijer je 2019. godine prisustvovao samitu Rusija-Afrika u Sočiju, gde je razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Obim rusko-etiopske trgovine u 2019. iznosio je 67,9 miliona dolara. Zemlja takođe pregovara sa "Rosatomom" o saradnji u oblasti nuklearne energije.


Više od stotinu ruskih specijalista, uglavnom lekara, radi u Etiopiji po privatnim ugovorima, a oko 70 etiopskih državljana studira na domaćim univerzitetima na civilnim specijalnostima.

Lavrov će posetiti i Republiku Kongo, gde ruska kompanija "RusGazInžiniring" realizuje projekat izgradnje naftovoda. Projekat podržavaju Rusko-kongoanska međuvladina komisija za energetsku saradnju i Ministarstvo energetike Ruske Federacije.
Ovo je glavni infrastrukturni projekat Republike Kongo, koji je osmišljen da smanji troškove transporta naftnih derivata, poboljša bezbednost njihovog transporta i, uopšte, obezbedi održivi razvoj udaljenih područja Republike Kongo.

Spoljnotrgovinski promet između Ruske Federacije i Konga u 2017. godini, prema podacima Federalne carinske službe Rusije, iznosio je 22,8 miliona dolara. Glavni ruski izvoz je pšenica, dok su glavni uvoz kafa, drvo i proizvodi od celuloze i papira, plemeniti metali i kamenje.

Predsednik Joveri Museveni planira da primi Lavrova u Ugandi, rekao je za RIA Novosti otpravnik poslova ambasade Ugande u Rusiji Rutazindva Gideon.

Museveni je takođe prisustvovao samitu Rusija-Afrika u Sočiju 2019. godine i razgovarao sa Putinom. Istovremeno, potpisan je Memorandum između "Rospotrebnadzora" i Ministarstva zdravlja Ugande o saradnji u oblasti obezbeđivanja sanitarnog i epidemiološkog blagostanja stanovništva.

U 2019. bilateralna trgovina iznosila je 63,9 miliona dolara. Ruski izvoz su pšenica, bitumenske mešavine, mineralna đubriva, rezervni delovi za avione, a uvoz indijski orasi, čaj, kafa, začini i duvan.

U Ugandi postoji preduzeće za preradu pamuka uz učešće ruskog kapitala. "Rosatom" i Ministarstvo energetike i prirodnih resursa Ugande potpisali su 2017. godine međuresorni memorandum o saradnji u oblasti miroljubive upotrebe atomske energije. 2019. godine, na marginama 63. Generalne konferencije IAEA u Beču, potpisan je odgovarajući međuvladin sporazum.
Komentarišući posetu Lavrova ovim zemljama, Jevgenij Korendjasov, vodeći istraživač Instituta za afričke studije Ruske akademije nauka, rekao je da ovako „veliko putovanje svedoči da afrički vektor spoljne politike Rusije postaje prioritet“.

„Očigledno da je svrha ovog putovanja da reafirmišemo našu odlučnost da nastavimo sa jačanjem odnosa sa Afrikom“, rekao je on.

Ekspert je skrenuo pažnju na činjenicu da Uganda zauzima strateški položaj u istočnoj Africi, te da Rusija ima veoma jake veze sa ovom zemljom, uključujući i vojnu oblast. On je napomenuo da Uganda trenutno ima najveću stopu razvoja.

Moskva je još od sovjetskih vremena imala bliske odnose sa Republikom Kongo - u zemlji su zbog toga stvorena preduzeća za vađenje olova, zlata i vađenje vrednog drveta, dodao je on.

Samit Rusija-Afrika
Nekoliko dana pre početka Lavrovljeve afričke turneje, pojavila se izvesnost oko datuma i mesta održavanja drugog samita Rusija-Afrika.

Ministar je u intervjuu za RIA Novosti i RT rekao da će se samit održati 2023. godine, a sutradan je objavljen predsednički ukaz kojim je najavljeno stvaranje organizacionog komiteta za pripremu samita u Ruskoj Federaciji. Organizacioni komitet će predvoditi pomoćnik predsednika Jurij Ušakov. Mesto i tačni datumi održavanja foruma se još razrađuju.

U okviru priprema za samit planiran je niz događaja u rusko-afričkom formatu. Lavrov je objasnio da će paralelno sa samitom biti održan i ekonomski forum - okrugli stolovi o trgovini, energetici, sajber bezbednosti, poljoprivredi, kosmosu i nuklearnoj energiji.

Lavrov je primetio da, uprkos obnavljanju veza sa kontinentom, Moskva treba da nastavi da povećava obim saradnje.

„Afrika ima milijardu i 400 miliona ljudi... I verovatno najperspektivnije tržište. Dakle, dalekovide kompanije, dalekovide države, naravno, grade dugoročnu strategiju za Afriku, na osnovu toga što je ovo kontinent budućnosti“, naglasio je Lavrov.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »