BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako odrastanje sa psom utiče na decu?

Kako odrastanje sa psom utiče na decu?
14.07.2022. god.

 Da li razmišljate da nabavite psa, ali niste sigurni kako će se slagati sa vašom decom? Kakav će uticaj imati na njih?

Svako ko je odrastao uz psa kaže da ne postoji ništa lepše od toga, međutim kada donosite ovu odluku treba razmisliti o svim obavezama koje novi član porodice donosi. 

Ukoliko zaključite da ste spremni za ovaj korak, bitno je da se adekvatno pripremite, što može biti zahtevno ukoliko imate decu. Kupovinom preko interneta uštedećete vreme, a u ponudi internet prodavnica za životinje može se pronaći izuzetno povoljna oprema za kuce.

U nastavku teksta pročitajte koje su prednosti odrastanja uz psa i čime sve ono uči decu.

#1 Zdravstveno stanje dece - jači imunološki sistem

Brojna istraživanja pokazala su da deca, pogotovo bebe do jedne godine starosti, koje su od prvih dana u kontaktu sa kućnim ljubimcima, imaju značajno jači imunološki sistem i otpornost na brojne infekcije.

Jedna od glavnih stvari za poboljšanje dečijeg imunološkog sistema je izlaganje psećim dlakama u najranijim danima. Deca se ređe razboljevaju, a čak i kada se razbole, primećen je kraći vremenski period trajanja same bolesti.

Takođe, odrastanje sa psom direktno utiče na zdravlje dece tako što smanjuje krvni pritisak, otkucaje stresa i stres i anksioznost. Pozitivan uticaj zabeležen je i kada su u pitanju respiratorne alergije, astma i problemi sa kožom poput ekcema.

Deca koja dođu u kontakt u najranijim danima, imaju mnogo manje verovatnoće da će razviti ove ili slične zdravstvene probleme. 

#2 Mentalni razvoj - razvoj emocionalne inteligencije

Koliko odrastanje sa psom ima pozitivnog uticaja na fizičko zdravlje, isto toliko ima uticaj i na mentalno zdravlje dece. Ona deca koja su odrasla sa psima imaju značajno manji rizik da razviju poremećaj pažnje. 

Potrebno je provođenje samo 15 minuta deteta sa psom kako bi se osetilo opuštenije, smirenije i manje anksiozno. Ovo je iz razloga što se pri igri sa psom povećava nivo hormona sreće - seratonina, što dovodi do lepih i pozitivnih emocija.

Takođe, psi podstiču razvoj govorne funkcije kod dece i smanjuju nivo socijalne anksioznosti koja je kod današnje dece veoma učestala. Oni uče decu empatiji i brizi o potrebama drugih ljudi, na taj način deca od najranijih dana razumeju koncept prijateljstva. Takođe pomažu u razvijanju samopouzdanja, saosećanja i osećaja vrednosti deteta.

beba-psi

Sa obzirom na to da današnja deca puno vremena provode sedeći i igrajući igrice i gledajući filmove, koje dugoročno mogu izazvati depresiju i socijalnu izolovanost, fizička aktivnost i igranje sa psom, imaju veliki uticaj na mentalno zdravlje i razvoj emocionalne inteligencije. 

#3 Odgovornost još od najmlađih dana

Posedovanje kućnog ljubimca, pogotovo psa, je odgovornost, kojoj se mala deca uče još od najranijeg perioda. Iako deca dok su mala, nemaju velike obaveze oko ljubimca, one stvari koje mogu sami da urade naučiće ih šta znači imati odgovornost i obavezu prema drugom biću. To može biti šetnja psa, dopunjavanje činije sa vodom, češljanje psa ili davanje hrane.

Kako dete raste, postepeno se povećava njegova odgovornost, a najveći stepen odgovornosti je kada deca shvate da imaju obavezu da redovno šetaju psa, bez obzira da li im se u tom trenutku to radi ili ne. Na ovaj način deca se uče obavezama i postaju zrelija znatno ranije od svojih vršnjaka koji ne poseduju kućnog ljubimca.

Ova spoznaja odgovornosti kasnije u životu utiče i na sve ostale aspekte života deteta i ona se mnogo lakše prilagođavaju spoljašnjem svetu - od kućnih obaveza i odgovornosti, preko odgovornosti prema obrazovnim ustanovama, pa sve do odnosa sa drugim ljudima.

#4 Terapeutsko dejstvo - kod dece sa različitim poremećajima

Terapije sa psima se sa velikim uspehom već godinama koriste u lečenju različitih bolesti kod ljudi, a isti efekat kao i na odraslog čoveka ljubimci imaju i na decu. 

Koriščenje pasa u terapijama za decu sa različitim mentalnim poremećajima se pokazalo kao izuzetno ekfikasno, uspešno i korisno. Deci sa dijagnostikovanim autizmom psi pomažu u stvaranju rutine i osećaja sigurnosti.

Takođe, pozitivno utiču na lečenje depresije i svakog vida anksioznosti kod dece.

#5 Fizička aktivnost - igra i šetnja psa

Svi vlasnici pasa imaju povećanu fizičku aktivnost, a u kojoj meri je to povećanje zavidi direktno od rase psa. Aktivniji psi zahtevaju dužu šetnju i intenzivniju fizičku aktivnost, pa će samim tim i vlasnik biti aktivniji

Deca koja imaju psa i izvode ga u šetnje, u proseku imaju 20 minuta više fizičke aktivnosti u odnosu na decu bez kućnog ljubimca. Iako ovo dnevno nije velika razlika, gledano na godišnjem nivou je veoma značajno i pomaže u smanjenju gojaznosti dece.

Nadamo se da smo vam ovim tekstom ukazali na sve prednosti koje odrastanje sa psom donosi, a pored svih navedenih, ona najvažnija je što je pas prvi prijatelj i veran životni saputnik vaše dece.





  • Povezane teme
  • pas


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »