BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Članice NATO-a su demokratske i stoga nisu agresivne prema ostatku sveta, kaže Šolc

RT: Članice NATO-a su demokratske i stoga nisu agresivne prema ostatku sveta, kaže Šolc
04.07.2022. god.
Olaf Šolc kaže da će se pojaviti multipolarni svet sa mnogo uticajnih zemalja koje će težiti sopstvenim interesima

Svet će 2050. godine biti multipolaran, sa mnogim uticajnim zemljama, uključujući Rusiju, koje će težiti sopstvenim interesima, tako da je „veliki zadatak“ za Zapad „da ovo uspe“, rekao je u nedelju nemački kancelar Olaf Šolc.

Govoreći za Si-Bi-Es, Šolc je rekao da je ključna stvar sada poslovati „sa mnogim zemljama kako biste mogli da živite u situaciji kada dođe do problema sa jednom“.

„Mislim da će svet u kojem ćemo živeti 2050. biti multipolaran“, dodao je on.

„Mnoge zemlje će biti važne. Sjedinjene Države, Rusija, Kina, Evropska unija i zemlje u ovoj Uniji, ali i Indonezija i Indija, ili Južna Afrika, zemlje iz Južne Amerike.“

On je naveo da je sada „veliki zadatak“ „da ovo funkcioniše“, dodajući da „multipolarnost nije dovoljna. Multilateralni, zajednički rad za bolju budućnost, to je ono čemu treba da težimo.

Komentarišući nedavni samit NATO-a, na kojem je Kina identifikovana kao pretnja, Šolc je rekao da je ta izjava u potpunosti u skladu sa strategijom koju je opisao. On je objasnio da to samo znači da je blok „svestan problema koji bi se mogli pojaviti“. Šolc je naglasio da su članice NATO-a demokratske i stoga nisu agresivne prema ostatku sveta, već jednostavno rade za svet u kome agresija ne funkcioniše“, dodajući da demokratije ostaju „veoma jake jer ih podržava narod.

„Ali treba da budemo jasni u vezi ovih pretnji koje dolaze našoj budućnosti. A to dolazi od autokratija... jer su sklone da budu agresivne“, rekao je on.

Šolc smatra pokretanje ruske operacije u Ukrajini „prelomnim momentom međunarodne politike“. Pre februara, rekao je on, „previše u svetu“ se nadalo da će savremeni svet biti drugačiji nego što je bio u prošlosti, kada su „moć i sila odlučivali o budućnosti zemalja, a ne pravila i sporazumi koje imamo između država".

Od tih vremena u prošlosti, postojao je „sporazum da ne treba pokušavati da se promeni teritorija... da se promene granice, da se izvrši invazija na suseda. A Putin je sada otkazao ovaj sporazum“, rekao je on.
 
Nakon pokretanja vojne operacije u Ukrajini, Nemačka je preokrenula svoju dugogodišnju politiku neisporučivanja oružja zemljama u sukobu, kako bi počela da naoružava Kijev.

Šolcove primedbe, međutim, odražavaju nedavne izjave ruskog predsednika Vladimira Putina. Govoreći na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, Putin je rekao da su se od kraja Hladnog rata pojavili novi centri moći, koji imaju pravo da štite sopstvene sisteme, ekonomske modele i suverenitet.

Ove „zaista revolucionarne, tektonske promene u geopolitici, globalnoj ekonomiji, u tehnološkoj sferi, u čitavom sistemu međunarodnih odnosa“ su „fundamentalne, ključne i neumoljive“, rekao je on, dodajući da će „odvajanje lidera EU i SAD od stvarnosti” na kraju dovesti do degradacije.

Pre nekoliko dana, nemački list "Algemajne cajtung" je objavio da Kina i Rusija žele da grupa zemalja BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) postane protivteža Grupi sedam (G7) kojom dominira Zapad.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / picture alliance / Contributor / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »