Kako održavati čistoću kafe aparata
Svi pravi ljubitelji kafe rado će popiti još jednu šoljicu u bilo koje doba dana. Ukoliko ste te sreće da imate kafe aparat u kući ili u svojoj kancelariji, poznato vam je koliko mogućnosti za pripremu imate. Međutim, osim toga što je potrebno da znate kako se na pravilan način priprema kafa, jako je važno i pravilno čistiti i održavati aparat koji koristite za njenu pripremu.
Higijena aparata je osnovni preduslov da znamo koliko je kvalitetna kafa koju pijemo, pa aparat treba čistiti redovno. Dajemo vam par savjeta kako da održavate čistoću, sa posebnim akcentom na korake neophodne za očuvanje i produžavanje vijeka trajanja vašeg uređaja. Pročitajte!
Pripremite sredstva za čišćenje
Ako svakodnevno koristite aparat za kafu, neophodno je da ga redovno čistite i održavate. Sve dijelove aparta treba čistiti što češće, kako ne bi došlo do neprijatnih mirisa, zagorijelih ostataka ili stvaranja kamenca.
Brendovi kao što su, primjera radi, Bocsh ili Philips kafe aparati, svojim kupcima nude mogućnost za pravljenje različitih vrsta kafe, pa kod njih treba obratiti naročitu pažnju na higijenu, kako se ne bi miješali ukusi i kako bi kvalitet svake šoljice vašeg omiljenog napitka ostao na najvišem nivou.
Bitno je znati koja sredstva za čišćenje jesu dozvoljena, jer neadekvatnim sredstvima možete oštetiti uređaj. Najčešće se koriste specijalne tablete ili tečnost za čišćenje kafe aparata i kamenca koji se stvara u njemu.
Tablete je najbolje koristiti jednom mjesečno. Kupujte ih u pakovanjima od po nekoliko komada jer su tako jeftinije nego kada ih kupujete pojedinačno, pa ćete uštedjeti novac. Obavezno pročitajte sastav, i vodite računa da ne sadrže neke supstance koje mogu biti štetne po zdravlje. Takođe, čitajte uputstvo proizvođača o načinu održavanja i čišćenja i strogo se pridržavajte tih smjernica.
Kako se čiste dijelovi kafe aparata
Kafe aparat sastavljen je iz raznih posuda i pregrada, na koje je neophodno podjednako obratiti pažnju tokom čišćenja. Glavni element uređaja jeste posuda za vodu. Da biste izbjegli stvaranje bakterija, neophodno je svakodnevno pranje i mijenjanje vode poslije svake pripreme. Uglove posude dobro oribajte, kako biste bili sigurni da je u potpunosti čista i spremna za upotrebu.
Drugi bitan element jeste posuda za kafu. Da je ne biste oštetili, bitno je korištenje neke meke krpe kojom je moguće obrisati sud, nakon što istresete ostatke kafe. Takođe, potrebno je redovno čistiti i otvor kroz koji prolazi svježa kafa. Ukoliko koristite kapsule umjesto svježih zrna kafe, obavezno praznite na vrijeme dio u kome se odlažu kapsule. Ako se desi da zaboravite, aparat vas može sam podsjetiti.
Ukoliko volite da u kafu dodajete mlijeko, sigurno znate da je ono kvarljiv proizvod. U aparatu postoji i dio namijenjen za skladištenje mlijeka, koji ako se redovno ne održava, može napraviti problem. Cijevčice za mlijeko se lako skidaju, pa ih perite jednom sedmično, vrućom vodom, jer ćete jedino tako spriječiti zadržavanje pjene i ostataka mlijeka koji mogu biti izvor štetnih bakterija i tako ugroziti naše zdravlje.
Posuda za talog od kafe se obično nalazi pored posude za cijeđenje kafe, pa je jednostavno izvaditi je i očistiti nakon svake upotrebe aparata. Dobro oribajte sve uglove u kojima može ostati prljavština, a prebrišite suhom krpom i vratite na mjesto.
Dio kroz koji protiče kafa po završetku procesa pripreme se takođe lako skida i pere u vrućoj vodi. Vodite računa da dobro osušite sve dijelove koji su bili u dodiru sa vodom, jer voda može izazvati kvar na aparatu.
Kućište aparata za kafu čistite nekoliko puta sedmično i to suhom krpom koja je mekana i koja neće stvoriti ogrebotine prilikom čišćenja. Tako je vaš aparat kompletno očišćen i spreman za ponovnu upotrebu.
Prije čišćenja obavezno pogledajte uputstvo. Neki dijelovi aparata se mogu prati i u sudomašini, što vam može uštedjeti vrijeme. Možete napraviti i plan koji dio aparata ćete čistiti na sedmičnom, koji na dnevnom, a koji na mjesečnom nivou, što će vam dodatno olakšati posao.
Zaštita kafe aparata od kamenca
Kako je većina modernih aparata za kafu opremljena filterom koji prečišćava vodu, problem sa kamencem nije toliko veliki. Potrebno je poslije upotrebe aparata očistiti filter onako kako je navedeno u uputstvu proizvođača.
Ukoliko nemate ugradni filter koji prečišćava vodu na svom uređaju, najbolje bi bilo da kafu pripremate filtriranom vodom. Ako često uključujete aparat, možda biste sebi mogli da priuštite bokal za prečišćavanje vode. Tako biste uštedjeli novac koji koristite na svakodnevno kupovanje filtrirane vode, a i uvijek ćete moći da popijete čašu čiste vode.
- Povezane teme
- kafe aparat
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.