Državljanin Velike Britanije koji se borio za ukrajinske snage u Mariupolju pre nego što je zarobljen sredinom aprila rekao je za RT da žali zbog svoje odluke da se bori za Kijev.
Ejden Aslin je rekao da su zapadni mediji odigrali veliku ulogu u ubeđivanju njega da podrži ukrajinsku stvar i da su ga na kraju učinili „pijonom“ u političkoj igri.
On je govorio za RT pre nego što ga je sud u Donjecku i još dvojicu stranaca osudio na smrt pod optužbom da su delovali kao plaćenici i pokušali da preuzmu vlast silom u Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR).
Aslin je rekao da je pratio ukrajinski sukob od 2014. godine i da je bio „prvobitno proruski” i „pro-Donbaski”. Kaže je navodno podržao ponovno ujedinjenje Krima sa Rusijom i da veruje da narod Donbasa ima pravo na nezavisnost.
„Moji stavovi su počeli da se menjaju nakon što sam počeo da viđam medijske izveštaje i stvari koje su u suštini govorile da nisu lokalni stanovnici, već ruski vojnici ti koji sve rade [u Donbasu]“, naveo je Aslin, dodajući da je gledao Si-En-En i Bi-Bi-Si i Foks njuz. Otkako se predao Narodnoj vojsci DNR, otkrio je da ima više zajedničkog sa vojnicima Donbasa nego Ukrajincima sa kojima se borio.
"Bio sam nekako prevaren."
Britanac je rekao da je čak dobijao pretnje od boraca zloglasnog bataljona Azov, poznatog po svojoj neonacističkoj ideologiji. Aslin je rekao da je verovao da se Azov promenio otkako je uključen u Nacionalnu gardu Ukrajine, ali da je na kraju video iz prve ruke da se „nisu mnogo promenili“.
Državljanin Velike Britanije se ranije borio protiv terorista "Islamske države" u Siriji zajedno sa kurdskom milicijom i ima njenu tetovažu na ruci. Kada je jedan borac Azova video tu tetovažu pre dve godine, rekao je Aslinu da „želi da je odseče“, rekao je Britanac.
„Rekao sam mu da sam levičar i njegov stav se potpuno promenio“, rekao je Aslin i dodao da je pripadnik puka Azov posle te razmene počeo da ga doživljava „ne kao prijatelja, već… više kao neprijatelja“.
Takođe je bio skeptičan u pogledu nivoa obuke u ukrajinskoj vojsci. „Oni nisu toliko profesionalni koliko bi želeli da budu“, rekao je on, nazivajući njihovu artiljerijsku obuku „podstandardnom“ do te mere da mogu da promaše vojne ciljeve i umesto toga pogode civilnu infrastrukturu.
„Još jedan faktor koji morate uzeti u obzir [u slučaju ukrajinske] vojske je da je u pitanju mnogo alkohola“, dodao je on.
Osvrćući se unazad, Aslin je rekao da je trebalo da izbegava ukrajinske snage i da umesto toga traži civilni posao. „Voleo bih da sam uradio stvari drugačije i da nisam izabrao da budem politički pion u vojnom sistemu“, rekao je on, okrivljujući Kijev za neuspeh da okonča sukob.
„Oni [ukrajinska vlada] su lako mogli da okončaju rat. Imali su priliku, ali su odlučili ne, uglavnom zato što mislim da je u pitanju novac“, reka je on. Sada se oseća napuštenim i od Kijeva i od Londona.
Svi njegovi pokušaji da iz zarobljeništva kontaktira ukrajinsku stranu bili su neuspešni, dodao je on.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski nije pomenuo Aslinov slučaj „ni jednom“ otkako se Britanac predao, rekao je on. U međuvremenu, zvaničnici Ujedinjenog Kraljevstva koje su on i njegovi advokati kontaktirali samo stalno govore da je on „od najvećeg prioriteta“ za Ukrajinu.
„Moram da pitam ukrajinsku vladu: `Ako nas smatrate, kako kažete, herojima, zašto se ponašate kao da ne postojimo?`“, rekao je Aslin.
On je pozvao druge strance koji bi mogli da razmisle da se pridruže Kijevu da ne budu „prevareni u ratu u kojem ne bi trebalo da vode“.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.
Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti