BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Svetski rat za hleb je već u toku - Italija

RT: Svetski rat za hleb je već u toku - Italija
05.06.2022. god.
Rim navodi da bi moglo doći do erupcije državnih udara i terorizma u Africi ako se sukob u Ukrajini uskoro ne završi


Ako se vojni sukob u Ukrajini uskoro ne okonča, glad bi mogla da izazove političku nestabilnost u Africi, upozorio je italijanski ministar spoljnih poslova Luiđi di Majo na konferenciji za novinare. On je takođe sugerisao da su na pomolu „proliferacija terorističkih organizacija i državni udari“.

„Svetski rat za hleb je već u toku i moramo ga zaustaviti“, rekao je on.

Di Majo je pozvao Putina da „dođe za sto“ i postigne mirovni sporazum što je pre moguće, uključujući konkretan sporazum o pšenici. 

„Ne smemo zaboraviti da je u ukrajinskim lukama blokirano 30 miliona tona žita od strane ruskih ratnih brodova. Ono što radimo je da obezbedimo da Rusija deblokira izvoz žita u ukrajinske luke, jer u ovom trenutku rizikujemo da izbiju novi ratovi u Africi.

 
Italijanski premijer Mario Dragi zatražio je od ruskog predsednika Vladimira Putina da dozvoli izvoz žitarica iz Rusije i onih delova Ukrajine pod ruskom kontrolom, a Putin je pristao ali da Zapad ukine sankcije njegovoj zemlji. Pošto je Mariupolj sada pod ruskom kontrolom, strani brodovi ponovo mogu da pristupe južnom delu Ukrajine.
 
Međutim, Putin je negirao da je ukrajinska pšenica blokirana ruskim ratnim brodovima. On je istakao da je Kijev u velikoj meri minirao sopstvene luke, stvarajući ozbiljnu opasnost za brodove koji žele da pristupe ukrajinskim lukama.
 
 
 

Italija je prošle nedelje saošptila da će pomoći u deminiranju luka kako bi se stvorili morski koridori za transport pšenice, pored postojećeg humanitarnog pomorskog koridora koji je Moskva prošlog meseca otvorila jugozapadno od teritorijalnih voda Ukrajine.
 
U međuvremenu, Kijev isporučuje svoje žito preko rumunske luke Konstanca i kopnom u Evropu, što je mnogo manje efikasna ruta jer se istovremeno može transportovati manje useva. S obzirom da su evropske zemlje u mogućnosti da plate više za žitarice, manje je verovatno da će doći do severne Afrike, a lideri zemalja Afrike su pozvali Evropu da ukine sankcije Rusiji koje im otežavaju kupovinu hrane preko SVIFT sistema.
 
Di Majo je takođe pozvao Putina da potpiše sporazum o prekidu vatre kojim bi se Italiji omogućilo da evakuiše civile u istočnoj Ukrajini, iako nije jasno da li je to dodatak postojećim humanitarnim koridorima koje su uspostavile Rusija i Donjecka Narodna Republika za evakuaciju civila.
 
On je dodao da će se Italija u utorak sastati sa drugim mediteranskim zemljama, kao i sa Nemačkom, kako bi „dostigli cilj da se deblokiraju količine pšenice koje moraju da napuste Ukrajinu u istorijskom trenutku u kojem domaćinstva ne mogu da priušte povećanje cena energije, a industrija ne može priuštiti povećanje cene materijala“, a ostatak sveta ne može sebi da priušti povećanje cene pšenice i hleba.
 
Ukrajina proizvodi 15% kukuruza na svetskom izvoznom tržištu i skoro 10% svetskog izvoza pšenice, kao i polovinu suncokretovog ulja na svetskom tržištu, što je čini glavnom karikom u globalnom lancu ishrane.

Izvor: RT


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / John Moore / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »