BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

NATO nema pravni imunitet za ratne zločine, navode Tartalja i Aleksić

NATO nema pravni imunitet za ratne zločine, navode Tartalja i Aleksić
01.06.2022. god.

NATO nema pravni imunitet u slučajevima ratnog zločina - bombardovanja Srbije granatama sa osiromašenim uranijumom, rekli su za RIA Novosti italijanski advokat Anđelo Fiore Tartalja i njegov srbski kolega Srđan Aleksić.


Srbski advokat rekao je ranije za RIA Novosti da su 20. januara Višem sudu u Beogradu podnete dve nove tužbe protiv NATO-a za ratne zločine. Prva takva tužba protiv NATO-a podneta je 20. januara 2021. godine. Aleksiću pomaže italijanski advokat Tartalja, koji je uspešno zastupao interese italijanskih vojnika i obezbedio preko 260 sudskih odluka koje su već stupile na snagu u Evropi.

Kancelarija za vezu NATO-a u Srbiji je u maju odgovorila na tužbu da uživa "puni imunitet" pod jurisdikcijom Srbije na osnovu sporazuma sa Srbijom i Crnom Gorom „O učešću u tranzitu i podršci mirovnim operacijama“ iz 2005. godine.

Italijanski advokat boravi u Beogradu, gde je stigao sa dr Ritom Čeli, forenzičarkom i konsultantom italijanske Državne komisije za slučajeve žrtava od osiromašenog uranijuma.

„Ne mislim da to može da stvori prepreke. NATO se poziva na imunitet, ali ovo je ratni zločin i upotreba osiromašenog uranijuma nanosi štetu ne samo tokom neprijateljstava, već i nakon toga, šteta se nanosi svima - civilima i životnoj sredini, a ne samo vojsci. To su bombardovanja koja ne razlikuju vojne i civilne ciljeve, a u slučaju ratnog zločina ne postoji imunitet", rekao je Tartalja.

„NATO u ovom slučaju nema imunitet i ne može ga imati. Severnoatlantska alijansa je 2005. godine potpisala sporazum sa Srbijom o prolasku svojih vojnika i oficira preko teritorije zemlje, a Vlada Srbije ih nije oslobodila bilo kakve odgovornosti. Prvo, nijedan sporazum nije retroaktivan. Drugo, nijedna država ne može nikoga osloboditi odgovornosti za ratni zločin - upotrebu osiromašenog uranijuma", rekao je advokat Aleksić.

Okružni sud u Beogradu proglasio je 21. septembra 2000. američkog generala Veslija Klarka i bivšeg generalnog sekretara Alijanse Havijera Solanu krivim za ratne zločine tokom bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije (SRJ). Međutim, nakon svrgavanja predsednika SRJ Slobodana Miloševića u oktobru 2000. godine, nove prozapadne vlasti u zemlji su ukinule presudu.

Prema pisanju srbskih medija, Srbija je na prvom mestu po broju obolelih od raka u Evropi – godišnje se otkrije 40.000 novih slučajeva, a oko 30.000 stanovnika sedmomilionske zemlje umire svake godine od onkoloških bolesti.


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • Posledice udara NATO zločinaca po civilnim objektima, foto: Snimak ekrana / AP/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »