BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Bezbedan prolaz kroz Azovsko more otvoren nakon deminiranja - Moskva

RT: Bezbedan prolaz kroz Azovsko more otvoren nakon deminiranja - Moskva
26.05.2022. god.
Koridor je uspostavljen u sredu i otvoren je svakog dana, saopštila je ruska vojska

Bezbedan put za brodove uspostavljen je kroz Azovsko more, saopštila je ruska vojska. Ruta je otvorena nakon što je Moskva saopštila da je očistila morske mine iz tog područja i učinila luku Mariupolj bezbednom za rad.

Prolaz od Azovskog mora do Crnog mora dugačak je 115 milja i širok dve milje, navodi se u saopštenju vojske. Prvi put otvoren u sredu, dostupan je za saobraćaj svakog dana između 8:00 i 19:00 po lokalnom vremenu, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

Odvojeni pomorski koridor dug 80 milja i tri milje širok u Crnom moru već neko vreme održava ruska mornarica i ostaje otvoren za saobraćaj.

Moskva je okrivila Ukrajinu što je učinila da dva mora koja deli sa Rusijom nisu bezbedna za civilne brodove. Kijev je naredio raspoređivanje morskih mina u blizini svojih obala kako bi odbio eventualne desante Rusije.

Tipovi mina koje su korišćene su relativno stare i mogu se odvojiti od svojih sidra tokom oluja i slobodno plutati, predstavljajući pretnju po brodarstvo. Najmanje jedna mina je stigla do Turske krajem marta, da bi potom bila uništena da bi se obezbedio saobraćaj kroz Bosfor.

Ruska vojska je u utorak izvestila da je deminirala luku Mariupolj i vode u njenoj blizini. Minolovac i stručnjaci za deminiranje obezbedili su 1,5 miliona kvadratnih metara mora, 50 km obale, lučke konstrukcije i 32 broda pristala u luci. Ukupno je pronađeno i onesposobljeno 12.000 minsko-ekslplozivnih sredstava, navodi se u saopštenje. Vojska je takođe udaljila ukrajinski patrolni brod koji su potopile ukrajinske trupe da bi ometale plovni put ka Mariupolju, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Mariupolj je bio jedna od najprometnijih luka Ukrajine pre ruske operacije. Nalazi se na severoistočnoj obali Azovskog mora i na njega polaže pravo Donjecka Narodna Republika kao deo njene teritorije.

Grad je došao pod potpunu kontrolu ruskih snaga ranije ovog meseca, nakon što su se predale ukrajinske trupe koje su našle zaklon u čeličani "Azovstalj". Fabrika ima sopstvene priobalne objekte i nalazi se oko šest kilometara od glavne gradske luke, tako da dok su tamo bile prisutne ukrajinske snage, vode u blizini Mariupolja nisu bile potpuno bezbedne.
 

Moskva je krajem februara pokrenula vojnu operaciju velikih razmera u Ukrajini nakon sedmogodišnjeg sukoba u Donbasu i zbog neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma o prekidu vatre iz Minska. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili  su osmišljeni da regulišu status otcepljenih regiona unutar ukrajinske države, ali nikada nisu realizovani.

Rusija sada zahteva da Kijev prizna ruski suverenitet nad Krimom i Lugansku i Donjecku Narodnu Republiku, te da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Takođe, Rusija je saopštila da je cilj operacije zaštita stanovništva, kao i demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine.

Izvor: RT

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: ©Maxym Marusenko / NurPhoto via Getty Images / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »