Danska će Ukrajini dostaviti određeni broj protivbrodskih raketa i lansera "Harpun", saopštio je američki ministar odbrane Lojd Ostin. Prošlonedeljne glasine o transakciji navele su Kijev da saopšti da će SAD pomoći Ukrajini da „uništi“ rusku flotu, što je odlazeći portparol Pentagona negirao.
Zvanično, rakete su namenjene da pomognu u „odbrani ukrajinske obale“, prema rečima Ostina i načelnika Združenog štaba amerike vojske Marka Mileja, koji je razgovarao sa novinarima nakon virtuelnog sastanka sa Ukrajinskom kontakt grupom za odbranu.
Panel sastavljen od 47 zemalja koje su spremne da Kijev snabdevaju oružjem je imao „veoma konstruktivan” sastanak i dobio je „oštriji osećaj” o ukrajinskim potrebama od strane ministra odbrane Alekseja Reznikova i drugih kijevskih zvaničnika, rekao je Ostin.
Pored danskih projektila, Češka je obećala i jurišne helikoptere, tenkove i višecevne raketne sisteme (VBR). Kijev je takođe tražio artiljeriju velikog dometa, tenkove i oklopna vozila, kao i dronove, navodi Ostin.
"Boingov" A/U/RGM-84 "Harpun" je standardna protivbrodska raketa američke mornarice, sa procenjenim dometom od oko 300 kilometara. Ima aktivno radarsko navođenje i leti iznad površine dok ne stigne do cilja, u kom trenutku može da izvede „iskačući“ manevar i da pogodi u cilj odozgo. "Harpuni" se obično lansiraju sa površinskih plovila ili jurišnih aviona, ali se lanseri mogu premestiti sa brodova za upotrebu na kopnu – što izgleda da je ono što Danska namerava da uradi.
Prošle nedelje, "Rojters" je izvestio da Pentagon razmatra da pošalje Ukrajini ili "Harpune" ili "Naval strajk" rakete (NSM), direktno ili preko „evropskog saveznika“. Agencija je citirala „tri američka zvaničnika i dva izvora u Kongresu“, koji su izrazili nadu da će, kada se prva zemlja obaveže na slanje "Harpuna", slediti i druge.
Prema "Rojtersu", NSM se smatra „manje logistički teškim“ jer zemlje NATO-a mogu da pošalju Ukrajini lansere i da je potrebno samo 14 dana da se obuče operateri kako da ih koriste, ali je nešto kraći domet, odnosno od 250 kilometara.
Međutim, priča je izazvala kontroverzu kada je savetnik ukrajinskog ministarstva unutrašnjih poslova Anton Geraščenko napisao na Tviteru da SAD „pripremaju plan za uništavanje Crnomorske flote“, misleći na ruske pomorske snage koje se trenutno nalaze u blizini ukrajinske obale. Upitan o ovome, portparol Pentagona Džon Kirbi rekao je novinarima da „definitivno mogu da vam kažem da to nije istina“. Međutim, on nije negirao da SAD razmatraju slanje "Harpuna" u Kijev.
Danas je Ostin potvrdio da Kirbi napušta Pentagon i da prelazi na posao u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće. U međuvremenu, Geraščenkoov tvit je obrisan.
S druge strane, SAD su posvetile još 40 milijardi dolara vojne pomoći Kijevu, uprkos strahovima nekih evropskih saveznika da bi to moglo da uvuče NATO u direktnu konfrontaciju sa Rusijom. Moskva je više puta upozoravala alijansu da će se sve isporuke oružja i zaliha u Ukrajinu smatrati legitimnim vojnim ciljevima. Rusija redovno izvodi vazdušne udare i napade krstarećim raketama na ukrajinske objekte za snabdevanje.
Prošlog meseca Pentagon je saopštio da je pružio obaveštajne podatke koji su pomogli Ukrajini da pokrene raketni napad na rusku krstaricu "Moskva", vodeću brod Crnomorske flote. Prema Kijevu i Vašingtonu, Ukrajinci su ispalili dve rakete "Neptun" koje su pogodile brod, koji je na kraju potonuo. Ruska mornarica saopštila je da je Moskva izgubljena dok je vučena u luku u olujnom moru, nakon što je eksplozija municije na brodu izazvala požar.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.
Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti