BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Bajden oživeo zakon o isporukama oružja iz Drugog svetskog rata radi naoružavanja Ukrajine

RT: Bajden oživeo zakon o isporukama oružja iz Drugog svetskog rata radi naoružavanja Ukrajine
10.05.2022. god.
Zakon će omogućiti Beloj kući da šalje neograničeno oružje u Ukrajinu

Američki predsednik Džo Bajden potpisao je Zakon o zajmu i najmu iz 2022. godine. Zakon, koji je ranije korišćen za naoružavanje saveznika u Drugom svetskom ratu, ubrzaće isporuku američkog oružja Ukrajini i srdačno je dočekan u Kijevu.

Govoreći dok je potpisivao u Beloj kući, Bajden je obećao da će nastaviti da naoružava Ukrajince „u njihovoj borbi za odbranu svoje zemlje i svoje demokratije“. Dodao je da „cena borbe nije jeftina, ali je odustajanje od agresije još skuplje“.

Taj akt, koji je prošlog meseca usvojio Kongres sa 417 prema 10 glasova u Predstavničkom domu i bez neslaganja u Senatu, suspenduje ograničenja na količinu oružja i drugih vojnih zaliha koje Bajden može da pošalje Ukrajini ili „drugim istočnoevropskim zemljama“, iako predviđa da Kijev mora naknadno da plati sve što dobije.


Oružje poslato na osnovu ovog zakona odvojeno je od skoro četiri milijarde dolara vojne pomoći koju su SAD već poslale Ukrajini od početka ruske vojne operacije u februaru i od vojne pomoći vredne 33 milijarde dolara koju je Bajden nedavno zatražio od Kongresa da odobri.

Prvobitni lizing je doneo predsednik Frenklin Delano Ruzvelt u martu 1941. godine – devet meseci pre nego što su SAD ušle u Drugi svetski rat – i iznosio je 50,1 milijardu dolara (980 milijardi u današnjim dolarima) do septembra 1945. godine. Većina oružja i opreme otišla je u Veliku Britaniju (31,4 milijarde dolara), sa udelom od 11,3 milijarde dolara u Sovjetski Savez i još 7,4 milijarde dolara u druge zemlje. Isplate za Sovjetski savez su završene tek 61 godinu nakon Velike pobede, 2006. godine. SAD su takođe prihvatile u drugim zemljama zakup baza za svoju vojsku.

Sposobnost Kijeva da otplati SAD trenutno je upitna, s obzirom na to da je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski nedavno tražio od SAD-a i EU sedam milijardi dolara mesečno samo da bi svoju zemlju održao na površini.

To što je Bajden izabrao 9. maj da potpiše akt iz Drugog svetskog rata verovatno je namerno, s obzirom na to da se ovaj datum svake godine slavi kao „Dan pobede“ u Rusiji i brojnim bivšim sovjetskim zemljama, u znak sećanja na poraz nacizma u Drugom svetskom ratu.

Bajden se osvrnuo na poraz nacističke Nemačke tokom ceremonije potpisivanja, ali nije pomenuo Dan pobede. Umesto toga, primetio je da je Evropska zajednica za ugalj i čelik, koja će se potom na kraju pretvoriti u Evropsku uniju, formirana 9. maja 1950. godine.

Kijev je pozdravio potpisivanje zakona, a Zelenski je to proglasio „istorijskim korakom“ koji će pomoći Ukrajini i SAD-u da „ponovo pobede zajedno kao pre 77 godina“. Iako je Zelenski u svojoj izjavi pomenuo Drugi svetski rat, u istorijskim knjigama moderne zemlje to se često naziva „nemačko-sovjetskim ratom“, a nacistički saradnici poput Stepana Bandere sada su nacionalni heroji u Ukrajini.

Ranije u ponedeljak, Zelenski je obeležio Dan pobede postavljanjem fotografije na društvenim mrežama ukrajinskog vojnika koji nosi oznake Vafen SS na svojim prsima, da bi je potom izbrisao.

Izvor: RT

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © AP / Manuel Balce Ceneta / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »